Προς το περιεχόμενο

overdrive κανάλι ή boost???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια μικρή απορία....Σε παλιά classic rock κομμάτια του τύπου led zeppelin,alvin lee  κτλ...το overdrive προέρχεται απο κάποιο βρώμικο κανάλι ή απο boost του καθαρού καναλιού???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eξαρτάται για ποιο συγκρότημα μιλάμε. Γίνε πιο συγκεκριμένος... Τότε οι ενισχυτές ήταν μονοκάναλοι - αν δεν κάνω λάθος, ο πρώτος footswitchable ενισχυτής της ιστορίας μεταξύ καθαρού και "βρώμικου" ήταν ο Mesa Boogie MKIIa του '79. Συνήθως ήταν τερματισμένος ο ενισχυτής ή κάποιο φαζ ή treble booster τους έκανε να... υποφέρουν περισσότερο.

 

Led Zeppelin... κυρίως Μarshall Plexis (ανάμεσα σε μικρές περιόδους με άλλους). Από βρωμοπέταλα Fuzz Face, Tonebender Fuzz και ένα fuzz από τον Roger Mayer. Για τον Αlvin Lee δεν ξέρω τίποτα από πετάλια...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρωτάω γιατι όπως τα λές οι ενισχυτές ήταν μονοκάναλοι αλλά συγκεκριμένα ο Alvin lee είχε αρκετό overdrive και σε interview είχε πεί οτι δεν χρησιμοποιούσε πεταλάκια.Άρα κάτι παίζει με boost με κάποιον τρόπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν τερματίσεις κάποιον από αυτούς τους ενισχυτές, πίστεψέ με, βγάζει od και dist με τη σέσουλα... απλά τον βάζεις στο τέρμα Θεού, χαμηλώνεις το vol της κιθάρας σου και παίζεις καθαρά ή ελαφρά crunchy. Tη στιγμή που θες να μπεις στα βρώμικα το φέρνεις στο 8, στο 9 ή και στο 10 και βουαλά, τα πλήθη εκστασιάζονται!  ;D Τώρα αν εσύ θες τέτοιο ήχο, αυτό είναι άλλη υπόθεση και με την τεράστια ποικιλία των πεταλιών που κυκλοφορούν, μπορεί να γίνει και σε πολύ πιο ανθρώπινες εντάσεις...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχεις δίκιο...η δουλειά γίνεται πλέον με τα πεταλάκια...Επειδή με ενδιαφέρει το βρώμικο κανάλι της Marshall,υπάρχει κάτι σε πετάλι που να μου δίνει κάτι παραπλήσιο?Τα πετάλια της Μarshall θα έκαναν δουλειά (και για high gain καταστάσεις)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοκαναλο ξερασμα forever!!!Ειδικα με wah pedal(πολυχρησιμοποιημενο απο τον φιλτατο κυριο Page) φτιαχνεται πολυ καλος ηχος για classic rock psychedelic φαση κτλ.Ε ο Alvin τωρα αποτι ξερω με marshall επαιζε κιαυτος..Κανα delay το χε στανταρ.

sdsds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεωχμου μπορώ να σου κάνω πολλές προτάσεις για πεταλάκι χροιάς "τσαντισμένου Πλέξι" αλλά αν περιοριζόμουν μόνο σε δυο, θα σου έλεγα αυτό σε καθαρό ενισχυτή...

 

boxofrock.jpg

 

ή αυτό σε ενισχυτή που τα έχει "πάρει" ελαφρώς:

 

OCD.as3.jpg

 

Eίναι εξαιρετικά δημοφιλή πετάλια και το YouTube είναι γεμάτο με κλιπάκια τους για να πάρεις μια γεύση!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά εντυποσιακό μπορώ να πώ το fulltone ocd ακόμα και σε clean κανάλι που το άκουσα στο youtube.Μου φαίνεται πρέπει να το ακούσω κ απο κοντά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς δεν το φέρνει κάποιος στην Ελλάδα, νομίζω, αλλά το καλό είναι ότι μπορείς να το παραγγείλεις από το Τhomann κι αν δεν σου κάνει να το στείλεις πίσω... (όπως και το Box Of Rock, το οποίο στην Αθήνα το φέρνει ο Zozef και το Guitar Store, αν δεν απατώμαι - για Θεσσαλονίκη δεν γνωρίζω). Έχω κι άλλα στο μυαλό μου αλλά το ένα ή το άλλο θα σε καλύψει σίγουρα, πιστεύω... όμως περίμενε να ακούσεις και άλλες γνώμες.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου