Προς το περιεχόμενο

προβλημα με extrenal speaker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια, αυτο που με προβληματιζει και χρειαζομαι την γνωμη και συμβουλη οσων γνωριζουν αυτο που περιγραφω παρακατω. Εχω ενα rivera R series 55

r55-112.jpg

( http://www.rivera.com/products/rseries/r55-112.php ) και εφτιαξα μια καμπινα κλειστη σαν αυτη

182536.jpg

( http://www.thomann.de/gr/randall_isolation_12c.htm )

και εγω εβαλα μεσα το Celestion Vintage 30 guitar speaker - 12", 60watts/8ohms (RMS), 100db ( http://www.thomann.de/gr/celestion_vintage_30.htm ) και βγαζω το βυσμα του speaker του rivera και βαζω στην ιδια θεση το βυσμα που οδηγει στην καμπινα (γιατι εχει και θεση για extrenal speaker ) και αυτο που μου παρουσιαζει ειναι πολλα πριμα που τα κοβω απο τον ενισχυτη αλλα σε περιπτωση που πατησω (με καθαρο ηχο) το wah wah (stevie vai I) οταν βγαζει τα πριμα δηλαδη πατημενο κατω,μιλαμε οχι μπουκωνει το συμπαν ειναι απαγορευτικο να το χρησιμοποιησεις... φυσικα με το ηχειο του rivera δεν συμβαινουν αυτα....καποιος που θα ξερει απο αυτα ειμαι σιγουρος οτι θα καταλαβει οτι κατι δεν προνοησα ή δεν εχω κανει σωστα...οποτε περιμενω τις απαντησεις σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να το προβλημα σου: mismatch...

 

διαβασε απο το manual:

 

Speaker output - R55-112

A speaker must always be connected to your Fifty Five Twelve, whether it's the internal

12" speaker or an extension speaker cabinet. The amp is designed to deliver at least 55

watts to an 8-ohm speaker load. If it has to drive speaker loads lower than 4 ohms, its

output transformer or other components could be damaged. You can use an 8- or 16-

ohm extension cabinet, or two 8- or 16-ohm cabinets (one into each speaker output,

with the internal speaker unplugged). You can also use one 4-ohm cabinet if the internal

speaker is disconnected. Never use a 2-ohm speaker cabinet or two 4-ohm extension

speaker cabinets. The only time you may run the amp without a speaker connected is if

you have a proper "dummy" impedance load box plugged into the speaker output. Using

a dummy load protects the output transformer, but prolonged use shortens the life of the

amp's output tubes. If you use your Fifty Five Twelve to drive an extension cabinet, use

a heavy-gauge speaker cord. A shielded guitar cord can't handle the power that your

amp provides, and therefore won't sound right--plus it may actually harm your amp.

Refer to the connection diagrams for more information.

 

Και οπως λεει (και οπως ενδεικνυται), δεν πρεπει να χρησιμοποιεις καλωδιο κιθαρας για τη συνδεση ενισχυτων/κεφαλων με καμπινες.

 

 

...κοινως, RTFM ! ! !  ;D  ;D  ;D

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι εννοεις για επενδυση, ο ενισχυτης δεν εχει κατι εκτος απο το ξυλο που ειναι βιδωμενο το ηχειο, στην  καμπινα εχω βαλει μεσα αυτο http://www.thomann.de/gr/takustik_noppenschaumstoff.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rivera αυτό που λέει ο alderbody είναι ότι τώρα έχεις βάλει μεγάφωνο 8ohm ενώ έπρεπε να έχεις βάλει 4ohm

 

οχι εγω... ο (paul) rivera το λεει...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rivera αυτό που λέει ο alderbody είναι ότι τώρα έχεις βάλει μεγάφωνο 8ohm ενώ έπρεπε να έχεις βάλει 4ohm

Νομιζω οτι λεει για 8 ohm το μανουαλ,αλλα σε περιπτωση που θελεις κατω απο 4 ohm πρεπει να πειραξεις το output transformer.

Speaker output - Chubster 55, Suprema, R55-112

A speaker must always be connected to your Fifty Five Twelve, whether it's the internal

12" speaker or an extension speaker cabinet. The amp is designed to deliver at least 55

watts to an 8-ohm speaker load. If it has to drive speaker loads lower than 4 ohms, its

output transformer or other components could be damaged. You can use an 8- or 16-

ohm extension cabinet, or two 8- or 16-ohm cabinets (one into each speaker output,

with the internal speaker unplugged). You can also use one 4-ohm cabinet if the internal

speaker is disconnected.

 

Εδω λεει για 8 και 16 ohm και πισω στον ενισχυτη λεει για 8 ohm και για τα 4 ohm

νομιζω λεει οτι απλα  μπορω να χρησιμοποιησω τετοια καμπινα.

 

μαλλον ειναι αυτο που ειπε ο alderbody για βυσμα...

και απο οτι κοιταξα το μοντελο celestion που φοραει ειναι αυτο

http://www.tubeampdoctor.com/Celestion-G12T75-8-12-75W-8-Ohm-pid-377.htm

και βγαινει σε 8 και 16 ohm μονο.....

αλλα αν ειναι οντως τα ohm υπαρχει καποιος μετατροπεας απο την εξοδο να μου αλλαξει τα ohm στον

δρομο για την καμπινα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου