Προς το περιεχόμενο

προβλημα με extrenal speaker


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μμμμ... γι αυτό καλό είναι να είναι αρκετά μεγάλης ισχύος το φτηνομεγάφωνο, για να μην έχει προβλήματα υπερθέρμανσης/διάρκειας ζωής. Σκεφτόμουν κάτι σε woofer για αυτοκίνητο, κοστίζουν το πολύ 20€ και αντέχουν καμιά 300αριά Watt (και φουσκωμένο να είναι, καμιά 100αριά τα αντέχουν σίγουρα). Αυτό εννούσα όταν έλεγα "της πλάκας", όχι ιδιαίτερα "μουσικό" δηλαδή. Γενικά πολύ χλωμό το κόβω να πάθει κάτι το μεγάφωνο, ποτέ δεν έχω δει καμμένο μεγάφωνο από συνήθη χρήση (καλά, εκτός απο ΡΑ σε τερατώδεις εντάσεις, αλλά δεν είναι η περίπτωσή μας).

 

Και μάλλον παράλληλα θα είναι, όχι σε σειρά, οπότε αν όντως καεί να υπάρχει το άλλο ως load στον τελικό... ( 16||16 = 8Ω )

 

Στην πράξη όχι, δεν το δοκίμασα, το σκέφτηκα μόλις διάβασα το παρόν thread. Brainstorming... αλλά δεν υπάρχει κάτι που να μου λέει ότι δε θα δουλέψει... καλά κάνεις και ρωτάς, μπας και βρούμε αν όντως έχει κάποιο αδύνατο σημείο η ιδέα μου... μέχρι στιγμής πάντως, δεν μπορώ να βρω κάτι.

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

κανε κανα πειραμα να δουμε...   ;D

btw, σημερα περασα το νεο σετ 6L6WGC-STR του TAD κι επαθα πλακα!

α   ψ   ο   γ   ε   ς  Τελεια ματσαρισμενες, καταπληκτικος ηχος!   8)  8)  8)

thanks SF + ET  :-*

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μάλλον παράλληλα θα είναι, όχι σε σειρά, οπότε αν όντως καεί να υπάρχει το άλλο ως load στον τελικό... ( 16||16 = 8Ω ) 

 

Ναι, εν προκειμενω ειναι παραλληλα.

Αλλα και παλι, αν βγει off το ενα σε παραλληλη συνδεση θα εχουμε αποτομο mismatch.

 

Για σκεψου ομως να χρειαστει να ειναι σε σειρα...  μεγαλο ρισκο.

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπα, δεν έχω δει ποτέ να καίγονται... το τελευταίο που θα σκεφτόμουν λοιπόν είναι αυτό το ενδεχόμενο (άσε που αν φτάσει σε τέτοιο σημείο, το κυρίως μεγάφωνο θα έχει καεί από ώρα πριν φτάσει να καεί το dummy).

 

Anyway, μιλάμε σε αρκετά θεωρητικό επίπεδο, αφού δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις αυτό...

Αρβύλες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου