Προς το περιεχόμενο

Από ProTools σε Nuendo/Cubase ;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε.

 

Ηχογραφούμε με τη μπάντα κάποια κομμάτια και το studio δουλεύει με Pro Tools.

Όταν ολοκληρωθεί η δουλειά, θέλουμε να πάρουμε τα κανάλια κλπ στα χέρια μας.

 

Η ερώτησή μου είναι η εξής:

 

Θα μπορούμε να τα βάλουμε στο Nuendo/Cubase κλπ για περαιτέρω επεξεργασία/remix πάνω στο ήδη υπάρχον κλπ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον το καλύτερο είναι αυτό που λέει ο playloud (εγώ τουλλάχιστον αυτό κάνω).

Υπάρχει βέβαια και η λύση OMF την οποία όμως δεν έχω δοκιμάσει.

Γενικά όμως ακούω ότι δουλεύει.

Δεν έχετε παρά να δοκιμάσετε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πράγματι δεν υπάρχει συμβατότητα, κάποιες φορές ακόμη και στα προιόντα ίδιων εταιριών..  :-X

 

π.χ το Nuendo διαβάζει μόνο projects με κατάληξη .npr, οπότε -τουλάχιστον όσο γνωρίζω- θα πρέπει να πάρεις όλα τα κανάλια σε μορφή .wav, να τα κάνεις import στο nuendo/ cubase και να έχεις ήδη κρατήσει σημειώσεις ή ψηφιακές φωτογραφίες απο τα Pro tools, για να μην φας δύο μέρες να τοποθετήσεις τα tracks στις σωστές θέσεις.  ;D

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηχογραφούμε με τη μπάντα κάποια κομμάτια και το studio δουλεύει με Pro Tools.

 

 

Μπορει να λεω λαλακιες τώρα, αλλα θα επρεπε να εχετε δικαιωμα επιλογής, εφοσον πληρώνετε ηχογράφηση, οσο αφορα την μορφή του project που θα χρησιμοποιήσει το studio. Ξερω οτι θα κοστισει ενα επιπλεον προγραμμα στο στουντιάτορα (το cubase στην περιπτωση), αλλα θα ηταν αυτο που λεμε , επαγγελματισμός.

Βέβαια παίζει να ειναι μια χαρα ο ανθρωπος και να εχει απο όλα, αλλα απλώς να μην γνωρίζατε περι ασυμβατότητας εσεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορει να λεω λαλακιες τώρα, αλλα θα επρεπε να εχετε δικαιωμα επιλογής, εφοσον πληρώνετε ηχογράφηση, οσο αφορα την μορφή του project που θα χρησιμοποιήσει το studio. Ξερω οτι θα κοστισει ενα επιπλεον προγραμμα στο στουντιάτορα (το cubase στην περιπτωση), αλλα θα ηταν αυτο που λεμε , επαγγελματισμός.

Βέβαια παίζει να ειναι μια χαρα ο ανθρωπος και να εχει απο όλα, αλλα απλώς να μην γνωρίζατε περι ασυμβατότητας εσεις?

Φίλε Thawth, υπάρχουν δύο βασικά προβλήματα στο συλλογισμό σου και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να ζητήσω από κάποιον ηχολήπτη αυτό που συζητάς.

 

Το κυριότερο πρόβλημα με αυτό που περιγράφεις είναι ότι σίγουρα ο ηχολήπτης θα είναι περισσότερο εξοικειωμένος με ένα συγκεκριμένο DAW, προφανώς με αυτό που δουλεύει περισσότερο.

Αν του ζητήσεις να χρησιμοποιήσει το DAW που βολεύει εσένα, το πιθανότερο είναι η δουλειά του να μην είναι τόσο αποδοτική όσο αυτή που θα έκανε με το πρόγραμμα που βολεύει τον ίδιο, πράγμα που είναι απόλυτα φυσικό.

 

Δεύτερον, μπορεί το studio να έχει "χτίσει" και το hardware setup του γύρω από ένα συγκεκριμένο DAW. Ειδικά τα Pro Tools δουλεύουν με τις δικές τους κάρτες ήχου, κονβέρτορες και λοιπό gear, συνεπώς δε μιλάμε μόνο για το κόστος του προγράμματος αλλά ενδεχομένως για πολύ παραπάνω αν θέλουμε και δεύτερο setup για διαφορετικό DAW.

 

Και να μην ξεχνάμε, πληρώνεις ένα studio για να πας και να ηχογραφήσεις, όχι για να σου κάνουν την προετοιμασία που χρειάζεται για να μιξάρεις εσύ τα κομμάτια. Η επαγγελματική υποχρέωση του studio είναι να σου δώσει τα αρχεία που ηχογραφήθηκαν στο τέλος των sessions.

Εφόσον θέλεις να πάρεις ένα έτοιμο project και να το επεξεργαστείς, το καλύτερο για μένα είναι να πας από την αρχή σε ένα studio που δουλεύει με την πλατφόρμα που σε βολεύει. ;)

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε τα OMF αρχεία, από Nuendo σε Logic γίνεται (το έχω κάνει) αλλά μεταφέρει μόνο audio tracks, τα midi (αν έχεις) τα μεταφέρεις εσύ. Επείσης, δε "θυμάται" plug-ins, γι'αυτό κάντα bounce (έτσι λέγεται στα ProTools; ) πρώτα ή αν τα έχεις σε Nuendo/Cubase σημείωσε κάπου τις ρυθμήσεις τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε το "τουβλο" των καναλιων (δηλ.τα καναλια ξεχωριστα) σε wav (44-24) & θα ειστε οκ,ολος ο κοσμος ετσι δουλευει.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παρτε το "τουβλο" των καναλιων (δηλ.τα καναλια ξεχωριστα) σε wav (44-24) & θα ειστε οκ,ολος ο κοσμος ετσι δουλευει.

 

επιπλέον φροντίστε να κάνετε όλα τα wav αρχεία export από συγκεκριμένο μέτρο ίδιο για όλα τα tracks (πχ. μέτρο 1), ώστε να τα γλιτώσετε κόπο και παράνοια στα imports.

 

Αυτονόητη συμβουλή, αλλά καμμιά φορα΄ξεχνιέται..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Thawth, υπάρχουν δύο βασικά προβλήματα στο συλλογισμό σου και δε νομίζω ότι θα μπορούσα να ζητήσω από κάποιον ηχολήπτη αυτό που συζητάς.

 

 

Καταλαβα. Αλλωστε ο συλογισμός μου άφησε και μια αλλη παραμετρο απ'εξω. Θα μπορούσε ο ίδιος ο μουσικός να έχει και τα δύο προγράμματα σπίτι του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου