Προς το περιεχόμενο

Ενοχλητικο feedback απο Bare Knuckle Crawler


Miltos23

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!

 

Εχω το εξης προβλημα, εχω μια gibson Standard με bare knuckle στη θεση bridge.

Οταν παιζω με γκαζια και πανω στο ριφφ μιουταρω τις χορδες εχω feedback σαν να κανω tap harmonic..ανεξαρτητα που θα πιασω τις χορδες

 

Σιγουρα δεν ειναι η γειωση και με μπολικο noise gate παυει να υφισταται. Οι υπολοιπες κιθαρες ειναι με Seymour Sh-13 και EMG 707 και δεν εχουν τετοιο θεμα με τα ιδια preset.

 

Oποτε ερχομαι και ρωταω

 

εχει καποιος αυτον τον μαγνητη?

και αν ναι αν εχει παρομοιο προβλημα?

παει το μυαλο σας σε καποιο προβλημα που θα μπορουσε να υπαρχει γενικοτερα?

(ξερω τα βασικα απο ηλεκτρονικα, κοιταξα τις συνδεσεις κλπ και φαινονται ολα οκ)

 

Υγ:Απο ηχο παντως mahogany+crawler = metal.  ;D

 

 

 

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.

 

1) Έχω την εντύπωση ότι οι Crawlers δεν είναι  wax potted (το λέω αυτό με κάθε επιφύλαξη), οπότε μπορεί να σου προκαλούν feedback σε μεγάλες εντάσεις.

 

2) Δοκίμασε αφού κάνεις mute τις χορδές να πιάσεις τον μαγνήτη. Μου έχει τύχει σε κιθάρα το ίδιο πρόβλημα με το δικό σου και διαπίστωσα ότι σε σχετικά μεγάλες εντάσεις, επειδή κινούνταν ελάχιστα ο μαγνήτης μου δημιουργούσε feedback. Αν φταίει αυτό, βάλε λίγο αφρολέξ ανάμεσα στο μαγνήτη και τα τοιχώματα της φωλιάς του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μολις εμαθα οτι οι crawlers ειναι double - potted!

 

τραγικο ε?

 

τελοσπαντων...θα κανω κανα πειραμα να δω τι φταει και ο Θεος βοηθος!

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To υποπτευόμουν ότι θα είναι potted... μήπως του αλλάζεις τον αδόξαστο στο gain?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα...αν δινεις το αρχικο μου ποστ, οι SD (dimebucker) και ο EMG (707) δεν το κανουν..

 

γιαυτο εχω τρελαθει..τι να πω..παιζει αραγε ρολο το υψος του μαγνητη? τωρα μουρθε και ειναι το μοναδικο που δεν εχω ψαξει

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις δίκιο, με συγχωρείς. Αλλά ο EMG είναι ενεργός και ο Dimebucker ένα κεραμικό τέρας με μεγαλύτερο output και διαφορετικό design από τον Αln.V Crawler... αυτό που εννοώ είναι ότι μάλλον μπορούν να αντέξουν υψηλότερα επίπεδα μικροφωνισμών (και δεν είναι ανάγκη να τρελαθείς... εμ τώρα πες την αλήθεια, βάζεις πολλά κοντέινερ με gain :D)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικα οχι..δηλαδη στο pod ειναι 5/10 αλλα ειναι αρκετα για μεταλ, αλλα χρειαζεται πολυ Noise gate για να μειωθει..

 

Απτην bare μου παν οτι φταινε οι λαμπες του ενισχυτη!

 

"Hi Miltos

 

the Crawler is potted twice to prevent microphonics so it shouldn't give you any problems. If you want to send it back to me I can repot it for you.

Another source of feedback is the tubes in your amp so worth checking them too.

 

Kindest Regards,"

 

αλλα ο λογος υπαρξης του τοπικ ειναι μηπως υπαρχει κατι που εχω ξεχασει 'η παραβλεψει.

πχ αυτο που εγραψε ο sephiroth  πιο πανω

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου