Προς το περιεχόμενο

Τι είναι αυτή η Stratocaster;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για σας συμφορουμιτες πριν λιγο καιρο ειχα παει σε ενα συνοικιακο μαγαζι μουσικων οργανων να παρω μια φτηνη κοκκινη στρατ για ενα προτζεκτ και καθως πηγα να την ξεκρεμασω ειδα στο βαθος του μαγαζιου μια αλλη strat και πραγματικα εμεινα.Ειπα να μην ρωτησω για αυτην γιατι σκεφτηκα οτι δεν θα πωλειωταν αλλα δεν αντεξα και ρωτησα.Αυτη που κραταει το μαγαζι πολυ πιθανον να μην γνωριζε την αξια του οργανου μιας και ο αντρας της που κρατουσε το μαγαζι δεν ζει πλεον,μου ειπε πως την συγκεκριμενη κιθαρα την εχει πολλα χρονια στο μαγαζι και ειναι χαλασμενη εγω την ρωτησα ποσο την δινει και μου ειπε 70 ευρω και σιγα σιγα την κατεβασα στα 30 ;D ;D ;D ευρω και τελικα την πηρα και πιστευω ηταν και θα ειναι η καλυτερη αγορα τησ ζωης μου.

Τωρα θα ηθελα να μαθω απο καποιους πιο εμπειρους αν προκειτε για custom οργανο τι ξιλα εχει κτλ.το μονο που ξερω ειναι οτι οι μαγνητες ειναι jackson ηλεκτρικα DiMarzio κλειδια schaller και πως το σωμα και το μανικι ειναι απο ενα κομματι ξυλο.δειτε τις φοτο και πειτε μου γνωμες για το οργανο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Πω πω ρε φιλε, πολυ ωραια φαινεται...και για 30 ευρω μη το συζητας! Εδω το pickguard 50 ευρω να το βαλεις αυριο στις αγγελιες θα εχει φυγει μεχρι τελος βδομαδας. Κα μαλιστα εχει schaller κλειδια, dimarzio ηλεκτρικα?

 

Τι να πω, μεγειες και καλα παιξιματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι γνώμες; Μας δουλεύεις;

Η κιθάρα είναι κορυφαία για τα λεφτά της  :P . Με κατασκευή Lego κιόλας, ότι σ' αρέσει το κρατάς και τ΄άλλα τα πετάς.

Το pickguard βέβαια είναι όλα τα λεφτά. Βέβαια, εάν είναι μεταλλικό εξ΄ολοκληρου και δεδομένου ότι οι μαγνήτες πατάνε επάνω του, προσωπικά θα του έβαζα και ένα πισώχαρτο για τους συντονισμούς.

Το μπράτσο δεν είναι απαραίτητα καλό ότι είναι ένα κομμάτι (και μάλλον κακό).

Αλλά είναι όμορφη (για μένα). Και το headstock στο ίδιο χρώμα.

Τώρα το σώμα, δεν ξέρω αλλά, όχι λόγω χρώματος βέβαια, τα νερά μου φέρνουν λίγο μαόνι αλλά και καρυδιά που ήταν δημοφιλής στους Ελληνες DIYάρηδες για κάποια φεγγάρια. Μπορεί και να είναι μουφόξυλο αλλά δεν το νομίζω από τα νερά του. Ως άσχετος όμως, καλύτερα να το πούν οι γνώστες αυτό. Από βάρος πως πάει;

 

Δεν ξέρω. Αυτές οι ξεχασμένες σε περίεργες γωνίες κουκλιτσες (έστω και με σαπιοparts που δεν ισχύει εδώ) και τις δίνουν για ένα φαί σε ταβέρνα, ασκούν μια γοητεία σε μένα.

 

Με γειές. Μην τη δώσεις. Πάλεψε λίγο από πάνω της και είναι δική σου πλέον.

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξυλο δεν ειναι μουφα την ειχα παει στον dr.fret στην θεσσαλονικι και μου ειπε πως παιζει να ειναι καρυδια η κατι αλλο τωρα δεν μου ερχεται το ονομα αλλα δεν ηταν σιγουρος τωρα απο βαρος η κιθαρα ειναι ειναι θανατος ειναι 6.5-7 κιλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξυλο δεν ειναι μουφα την ειχα παει στον dr.fret στην θεσσαλονικι και μου ειπε πως παιζει να ειναι καρυδια η κατι αλλο τωρα δεν μου ερχεται το ονομα αλλα δεν ηταν σιγουρος τωρα απο βαρος η κιθαρα ειναι ειναι θανατος ειναι 6.5-7 κιλα

 

Το περίμενα. Μάλλον καρυδιά. Για αυτό είναι και ασήκωτη.

Λύσε μου μια απορία (γιατί δεν φαίνεται στις φωτό).

Το rosewood σταματάει στο nut ? Ξέρω ότι ακούγεται παράλογο / χαζό αλλά φαίνειται σαν ενιαίο με το headstock.

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο εννουσα με το μανικι οτι ειναι ενα ξυλο οχι οτι η κιθαρα ειναι neck through h set neck.δεν εχει επιπλεον ταστιερα ειναι ολο το μανικι ενιαιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αντε καλοριζικη  ;D

μια χαρα ειναι,καρυδια-ξεκαρυδια το θεμα ειναι τι feeling και τι playbility εχει!πετας και ενα σετακι μαγνητες πανω και εγηνε σουπερ (για τα χρηματα της ε!!!)

papa don't take no mess!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου