Προς το περιεχόμενο

Pearl...Τα φώτα σας παρακαλω...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα παιδες..

 

Ασχολούμαι με τα τύμπανα εδω και δεκα χρόνια (αν και για μεγάλο διάστημα δεν είχα επαφή λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων  :( :( :( ) και θέλω ξανά να ασχοληθώ και να αγοράσω ενα σετ της Pearl καθώς ξέρω οτι έχει πολύ καλό ήχο κι οτι τα hardware της είναι κορυφαία. Προβληματίζομαι όμως πολύ καθώς δεν ξέρω τι να διαλέξω...Μου αρέσει να παίζω rock αλλά και funky.Θα ήθελα τις προτάσεις σας και ειδικά απο τους κατόχους της εν λόγω μάρκας.

 

Keep on drumming...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν μας πεις budget δεν μπορουμε να σου απαντησουμε σοβαρα,εγω παντως σου προτεινω αυτη

 

http://www.pearldrum.com/Products/Drumsets/Masterworks.aspx

 

;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατ'αρχάς να σας ευχαριστήσω για τις απαντήσεις σας...

Η σειρά Masterworks είναι φοβερή αλλά απ'οτι βλέπω είναι και λίγο αλμυρή για την τσέπη μου αυτή τη στιγμή. Αν μπορείτε να προτείνετε κάποια άλλη σειρά με λιγότερα χρήματα? Περίπου στα 800-900 Euros? Επίσης μου αρέσει και η MAPEX M Birch και είδα κ κάποια βιντεάκια στο youtube...Αν έχετε άποψη θα ήθελα να την ακούσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Mapex M Birch ειναι μια χαρα (την εχω παιξει ;D σρ στουντιο) και νομιζω εντος budget. Για τα pearl με τα χρηματα που διαθετεις χτυπας ανετα τη σειρα Vision η οποια προσφερει απο τα μεγαλυτερα value for money στην κατηγορια αυτη. Μπορεις να διαλεξεις αναμεσα στο VMX που ειναι maple σετ χωρις hardware αλλα και στο VBX το οποιο ειναι birch με hardware (στην ιδια τιμη). Προσωπικα θα επαιρνα το birch σε clear finish. Ειναι φανταστικο σετ

Ευχαριστως ναι, αλλα....ΟΧΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hello Earthlings!

 

Μπορεις να διαλεξεις αναμεσα στο VMX που ειναι maple σετ χωρις hardware αλλα και στο VBX το οποιο ειναι birch με hardware (στην ιδια τιμη). Προσωπικα θα επαιρνα το birch σε clear finish. Ειναι φανταστικο σετ

 

+++++1000

 

Φοβερή σειρά η Vision...θα σου πρότεινα να πάρεις Birch μιας και παίζεις rock-funk, κάτι σαν αυτό

http://www.musicstore.de/en_EN/GRD/Pearl-VBX925S/C-Vision-Birch-Black-Ice-234/art-DRU0015421-000#

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με κλειστά μάτια VBX σε χρώμα φυσικού ξύλου στις παραπάνω διαστάσεις 10,12,16,22. Είναι εξαιρετικά τύμπανα. Δες τα και από κοντά στο drumstore ή στον Στόλλα. Έχουν πολύ πιο προσεγμένη κατασκευή από αντίστοιχης τιμής σετ και από ήχο τουλάχιστον για μένα είναι απίστευτα,ειδικά το μεταλλικό ταμπούρο σκίζει! ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα! Είμαι και εγώ σε κατάσταση αναζήτησης και έρευνας αγοράς περίπου με τα ίδια κριτήρια που έχει ο thabil900 (γύρω στα 1000euros). Είμαι μεταξύ vbx και sonor force 3007 τα οποία έχουν σχεδόν την ίδια τιμή (1000 με hardware), μόνο που τα μεν είναι full birch ενώ τα δε full maple. Έχω δοκιμάσει το set της pearl και μπορώ να πω ότι είναι φοβερό και με ήχο στα γούστα μου. Για το sonor έχω ακούσει ότι έχει καλύτερο ταμπούρο (ξύλινο), θανατερή κάσα και ότι υστερεί σε hardware.Tα vbx έτσι όπως τα έπαιξα με τα stock δέρματα είχαν πολύ καλά toms με αρκετά μπάσα και λιγότερα πρίμα (αρκετά ζεστός ήχος), δυνατή κάσα και ταμπούρο στακάτο και κάπως τραγουδιστό…(μάλλον εννοώ τα overtones ;D). Πιστεύω ότι με χοντρά δέρματα σε toms και κάσα και ένα ambassadors στο ταμπούρο το set θα φυσάει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι ένα ταμπούρο είναι ξύλινο δεν το κάνει καλύτερο(το pearl είναι απίστευτο για τα λεφτά του). Ίσα ίσα που μεταλλικά ταμπούρα έχουν δώσει τον κλασσικό ήχο που όλοι ψάχνουμε. Τα σετ που λές είναι εξαιρετικά αλλά δυστυχώς δεν τα ακούς  με καλά δέρματα και είναι συνήθως κακοκουρδισμένα.  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις απόλυτο δίκιο σ αυτό που λες αλλά δε το εννοούσα έτσι. Το ότι είναι ξύλινο το έβαλα σε παρένθεση πληροφοριακά για να τονίσω την κατασκευαστική τους διαφορά. Έχω ακούσει γενικότερα ότι στο συγκεκριμένο ταμπούρο με κατάλληλα δέρματα και κούρδισμα μπορείς να αλλάξεις και να προσαρμόσεις τον ήχο σου αρκετά. Σου δίνει δηλαδή πολλές διαφορετικές ηχητικές επιλογές. Σε αντίθεση με το μεταλλικό της pearl το οποίο δεν προσφέρεται για πολλές ηχητικές αλλαγές. Έχει δηλαδή μία δικιά του ηχητική ταυτότητα και δεν μπορείς να πειραματιστείς ιδιαίτερα, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν είναι ένα αρκετά καλό ταμπούρο.     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου