Προς το περιεχόμενο

Susan Boyle - Britain's You've got talent show


Jasemeister

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μα κι αυτός underdog είναι. Δεν έχεις δει κάποιον να παίζει καλύτερα ένα drum machine (για να είμαστε αντικειμενικοί όπως λες κι εσύ); Κι όμως αυτός ο άνθρωπος (πολύ περισσότερο) και οι παραπάνω (σαφώς λιγότερο) με εμπνέουν με έναν τρόπο που ποτέ δεν θα με εμπνεύσει ένας πολυτάλαντος μουσικός / καλλιτέχνης / άμθρωπος που είχε μια κανονική πορεία ζωής.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 23
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Όχι Νικολα και όπως είδες δεν στάθηκα καθόλου στο ότι δεν φιλήθηκε, δεν απαυτώθηκε, ζούσε με τη μάνα της μέχρι που πέθανε πριν κάτι μήνες, κτλ...πίσω απ'τη φωνή υπάρχει και ένας άνθρωπος. Αυτό που είσαι περνάει και στη φωνή. Ακούω (χωρίς εικόνα) την Boyle πιο ευχάριστα από τους διάφορους φίλους μου επαγγελματίες της Λυρικής Σκηνής. Δε σημαίνει ότι έχουν χειρότερη φωνή ή ότι δεν είναι φοβεροί και αυτοί (ότι φωνή και να'χεις το να βγάζει 3ωρη παράσταση είναι άθλος). Με κερδίζει όμως το συναίσθημα της Boyle περισσότερο. Στάθηκε στο ύψος της χωρίς να διαθέτει εμφάνιση. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον (και εκτιμώ) το ότι κατάφερε να γυρίσει το χλευασμό σε θαυμασμό  ;)

 

Ένας τυπικός επαγγελματίας ξεκινά την παράστασή του έχοντας ήδη μια αναγνώριση της αξίας του, γιατί έφτασε εκεί που είναι με το σπαθί του και με τις ικανότητές του. Ένας καταξιωμένος επαγγελματίας είναι ήδη ψηλά στην εκτίμηση όλων που θα τον παρακολουθήσουν.

 

Όπως είπε και ο Joshua Bell τότε που βγήκε στο μετρό της Νεας Υόρκης να παίξει βιολί να δουν τις αντιδράσεις, "it was a lesson in humility"  ;)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μα κι αυτός underdog είναι. Δεν έχεις δει κάποιον να παίζει καλύτερα ένα drum machine (για να είμαστε αντικειμενικοί όπως λες κι εσύ); Κι όμως αυτός ο άνθρωπος (πολύ περισσότερο) και οι παραπάνω (σαφώς λιγότερο) με εμπνέουν με έναν τρόπο που ποτέ δεν θα με εμπνεύσει ένας πολυτάλαντος μουσικός / καλλιτέχνης / άμθρωπος που είχε μια κανονική πορεία ζωής.

ΕΕε καλά, δεν κρίνεται ο άνθρωπος απο το πως παίζει drum machine με το κοτόπουλο για πόδι που έχει (το λέει ο ίδιος). Εκεί μιλάμε απλά για τον άνθρωπο, τις κακουχίες του, και την δύναμή του. Είναι underdog αλλά το θέμα είναι ότι είναι underdog, όχι πως έπαιξε μουσική. Το τι είπε σχετικά με το fall and trying to get up, κλπ.

 

Όχι Νικολα και όπως είδες δεν στάθηκα καθόλου στο ότι δεν φιλήθηκε, δεν απαυτώθηκε, ζούσε με τη μάνα της μέχρι που πέθανε πριν κάτι μήνες, κτλ...πίσω απ'τη φωνή υπάρχει και ένας άνθρωπος. Αυτό που είσαι περνάει και στη φωνή. Ακούω (χωρίς εικόνα) την Boyle πιο ευχάριστα από τους διάφορους φίλους μου επαγγελματίες της Λυρικής Σκηνής. Δε σημαίνει ότι έχουν χειρότερη φωνή ή ότι δεν είναι φοβεροί και αυτοί (ότι φωνή και να'χεις το να βγάζει 3ωρη παράσταση είναι άθλος). Με κερδίζει όμως το συναίσθημα της Boyle περισσότερο. Στάθηκε στο ύψος της χωρίς να διαθέτει εμφάνιση. Μου κέντρισε το ενδιαφέρον (και εκτιμώ) το ότι κατάφερε να γυρίσει το χλευασμό σε θαυμασμό  ;)

Εδώ, λοιπόν δεν έχω τίποτα να πω, κι έχεις δίκιο. Σε όλα! Αν πράγματι εσύ δε στάθηκες στο ποιά είναι, παρα μόνο στο πως κατάφερε να τραγουδίσει παρόλες τις φωνές και την πλάκα απο κάτω, τότε μόνο μπράβο έχεις απο μένα. Εγώ δεν τα κατάφερα (για αυτό και το έκανα θέμα).

 

Το συναίσθημα είναι συνδεδεμένο με την εικόνα, άρα δύσκολα το διαχωρίζεις, αλλά πάντως και πάλι δεν έχω να πω κάτι στα παραπάνω που λές. :)

 

Ένας τυπικός επαγγελματίας ξεκινά την παράστασή του έχοντας ήδη μια αναγνώριση της αξίας του, γιατί έφτασε εκεί που είναι με το σπαθί του και με τις ικανότητές του. Ένας καταξιωμένος επαγγελματίας είναι ήδη ψηλά στην εκτίμηση όλων που θα τον παρακολουθήσουν.

 

Όπως είπε και ο Joshua Bell τότε που βγήκε στο μετρό της Νεας Υόρκης να παίξει βιολί να δουν τις αντιδράσεις, "it was a lesson in humility"  ;)

Ταπεινότης... Ο επαγγελματίας έχει περάσει κάποιο τεστ, είτε απο την "συντεχνεία" του, είτε απο κάποια "σχολή", είτε απλά απο το αφεντικό του, και λέγετε έτσι. Η εκτίμηση, θέλω να ελπίζω δεν έρχετε μόνον επειδή είναι επαγγελματίας, αλλά για το ποιός είναι, σε συνάρτηση με το τι έχει κάνει: (πχ. Εκτιμώ ένα γκρούπ, ή ένα συνθέτη βασισμένος σε προηγούμενες δουλειές του(ς)).

 

Αλλά πάντως με κάλυψες πλήρως με την 1η σου παράγραφο και ευχαριστώ για αυτό! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλεος....

 

Πόσες άραγε πρόβες έγιναν πριν βγει η κυριούλα να τραγουδήσει.... (Λες και δεν την είχαν ακούσει)

 

Βρίσκω εξαιρετικά ενοχλητική και υποτιμητική για την νοημοσύνη του τηλεοπτικού κοινού την όλη σκηνοθεσία του πράματος, ειδικά την ψεύτικη έκπληξη των κριτών και τα πλαστικά χαμόγελα "ενθουσιασμού", η δε Δεσποινίς ανάμεσα στους κριτές, κόντεψε πάλι να έρθει σε οργασμό...

 

Η Κυρία Boyle το είπε καλά το κομμάτι, όχι εκπληκτικά, τότε προς τι ο ενθουσιασμός?

 

Μάλλον διότι οι διοργανωτές έπαιξαν το χαρτί του Freak Show, "ελάτε να δείτε το αγόρι με τα 2 κεφάλια, και την κοπέλα με τα 5 πόδια, επίσης έχουμε μια άσχημη 47χρονη που τραγουδάει"

 

Επίσης με ενοχλεί ο όχλος πίσω απ τους κριτές, εκατοντάδες 15χρονα κοριτσάκια που ξαφνικά ξέσπασαν σε τσιριδες ενθουσιασμού, για ένα κομμάτι που άκουγαν πρώτη φορά από κάποια που εκ πρώτης όψεως δεν μπορούσε να το πει (τι σημαίνει καν αυτό...).

Η ίδια μουσική παιδία που τους επέτρεψε να την χλευάζουν είναι και αυτή που τους έδωσε την "δυνατότητα" να την αποθεώσουν.... (Καμία παιδία δηλαδή, πόσο μάλλον μουσική)

 

Τέλος  έρχεται και η "δραματική" "ταπείνωση" της "κριτικής επιτροπής", υπό τους uplifting ήχους μιας συμφωνικής ορχήστρας, (αχ... τι όμορφο, σχεδόν συγκινήθηκα...  ::) ) Αυτος που το σκευτικε θα επρεπε να γινει σκηνοθετης!

Χμ... για μισο λεπτο... ΕΙΝΑΙ  ;D

 

Προσέξατε τους δυο αυλικούς Backstage, που λένε "you didn't expect that did you?"

Και αυτό ακριβώς ήθελαν.....

 

Καλή η κυρία Boyle, αλλά όλο το υπόλοιπο ήταν αηδιαστικό σαν Consept.

 

 

Come to the dark side, we have cookies!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε Infernalgr, είναι γνωστό ότι τα talent shows (ο Θεός να τα κάνει) είναι πεδία εκμετάλλευσης όσων επιλέγουν να λάβουν μέρος σε αυτά, με σκοπό τις θεαματικότητες/διαφημίσεις/κέρδη.

Δε νομίζω ότι κανείς περιμένει ανιδιοτελή και ειλικρινή προβολή ενός ταλέντου μέσω ενός τέτοιου προγράμματος, ούτε νομίζω ότι αυτό μας απασχολεί εν προκειμένω.

 

Επί του θέματος, ο παράγοντας underdog κάνει όντως πιο συμπαθή την κυρία Boyle και την προσπάθειά της. Δεν ξέρω αν είναι σωστό ή δίκαιο, οι περισσότεροι βλέπουν με άλλη ματιά το ταλέντο που μπορεί να έχει κάποιος άσχημος, φτωχός, με αναπηρίες ή οτιδήποτε άλλο.

 

Το μόνο έρεισμα που μπορώ να δώσω σε αυτή την άποψη είναι ότι πιθανώς είναι πιο δύσκολο να εξασκήσει τις αρετές του ένας άνθρωπος που έχει σοβαρότερα προβλήματα στο κεφάλι του.

Για παράδειγμα, σιγά να μην κάτσω να ασχοληθώ με τη φωνή μου και το τραγούδι αν έχω κινησιακά προβλήματα ή αν (στην περίπτωση της Boyle) είμαι 50 χρονών και έχω δει φιλί μόνο σε ταινία*.

 

Έχει κι ο Νικόλας ένα point όμως, θα έπρεπε να μας απασχολεί η εμφάνιση ενός ατόμου που θέλει να κάνει τέχνη; Μάλλον όχι αν θέλουμε να λεγόμαστε αντικειμενικοί. Πόσες φορές λειτουργούμε απόλυτα αντικειμενικά όμως; ;)

 

*Ναι, προσωπικά το βλέπω αρκετά σοβαρό αυτό, κυρίως για την ψυχική υγεία ενός ατόμου.

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ομολογώ ότι βρίσκω τα γραφόμενα του ινφέρναλ κάπως υπερβολικά (μάλλον γιατί δε με απασχόλησε καθόλου το γενικοτερο σκηνικό που περιβάλλει το συγκεκριμένο βίντεο), αλλά αυτό που προσωπικά πιστεύω είναι ότι το οποιοδήποτε κοινό δεν είναι τόσο χαζό όσο το νομίζουμε/-ουν για να αρκεί μια "στημένη φάση" να δημιουργήσει εκτενείς αντιδράσεις από το τηλεοπτικό κοινό  :)

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό τη στιγμή που παρουσιαστεί σαν και καλά "αυθόρμητη" και νέβερ-νιου-γουατ-γουοζ-κομινγκ-ντιντ-για έκπληξη, θεωρώ πως οποιοδήποτε κοινό θα ήταν έρμαιο στον σκηνοθετικό οίστρο ενός στοιχειωδώς αξιοπρεπή τηλεμαέστρου.

 

Βεβαίως, πιστεύω ότι η κατάσταση έχει πολύ καλά υπολογισμένα πλεονεκτήματα και για την κυρία που τραγούδησε, και για το δίκτυο που προέβαλλε το σόου, σε αντίθεση με άλλες συνήθεις τραγικές περιπτώσεις που το κέρδος ανήκει αποκλειστικά στο κανάλι κι όχι στον διαγωνιζόμενο που συνήθως φτάνει μέχρι τη σκηνή για να κερδίσει πόντους αρνητικής και όχι θετικής δημοσιότητας*, και να φέρει την συνεπακόλουθη θεαματικότητα και έσοδα στην τηλεοπτική επιχείρηση. Και μην ισχυριστείτε ότι η trash tv έχει εκλείψει ή ότι δεν περιμένει την παραμικρή ευκαιρία να δείξει το πρόσωπό της... 

 

 

*Εννοείται βέβαια πως σήμερα η κακώς εννοούμενη δημοσιότητα δεν έχει καμία σημασία αν είναι αρνητική ή θετική.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είναι αλήθεια, έχει πολύ καλή φωνή η κυρία Boyle

http://www.youtube.com/watch?v=DYRk1AGFvKE

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου