Προς το περιεχόμενο

Ψάχνοντας απλές λύσεις ηχογράφησης για έναν αρχάριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1. Από ότι κατάλαβα προτείνεις να χρησιμοποιήσω την onboard από το laptop μου;

Κάπου διάβασα ότι δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα με τις εξωτερικές και αυτό έχει μια λογική.

2. Το reaper είναι free;

3. Το σχετικό link για τα VST το έχω ήδη διαβάσει.

 

Καταρχάς το laptop μου έχει είσοδο μόνο για mic και όχι line in.

Μια και το αναφέρουμε πληροφοριακά η σύνδεση ενός οργάνου στην onboard κάρτα, γίνεται με αντάπτορα στην είσοδο του laptop;

 

;D Είναι γεγονός ότι με μπέρδεψες λίγο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 41
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Sorry φίλε που σε μπέρδεψα  ;D

Εννοώ ότι αν πάρεις κάρτα ήχου δε σημαίνει ότι αυτόματα θα γίνεις γνώστης όλων αυτών που χρειάζεται να ξέρεις για να κάνεις μουσική στο pc. Εφόσον ξεκινάς από το μηδέν (αν κατάλαβα καλά) προτείνω να ξοδέψεις πρώτα το χρόνο σου για να μάθεις και μετά το χρήμα για αγορές. Από την άλλη η αγορά της κάρτας δεν είναι εμπόδιο στο να μάθεις. Απλά αν την κάνεις αφού αποκτήσεις μερικές βασικές γνώσεις νομίζω ότι θα κάνεις καλύτερη επιλογή, που να ταιριάζει στις δικές σου ανάγκες.

 

Το Reaper είναι ... σχεδόν free. Είναι shareware, χωρίς όμως περιορισμούς. Μετά το μήνα πρέπει να το αγοράσεις, αν δεν το κάνεις ωστόσο, αυτό λειτουργεί κανονικά, με μια μόνο υπενθύμιση στην εκκίνηση.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να είσαι σίγουρος ότι πριν ποστάρω έχω ήδη διαβάσει σχεδόν τα πάντα που κυκλοφορούν σε tutorial.... ;)

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι ξαφνικά έμαθα. Συνεχίζω να μαθαίνω και έχεις απόλυτο δίκιο, γιαυτό και δεν βιάζομαι ακόμη για την αγορά.

Δεν είμαι τουλάχιστον αρχάριος γενικά στις αγορές συσκευών. Πάντα την ψάχνω. Να φανταστείς για όλες τις κάρτες που κάναμε αναφορά έχω κατεβάσει και τα manual για να δω συνδέσεις, χαρακτηριστικά κλπ.

 

Σωστά τα λες τώρα αρχίζω με την ηχογράφηση.

Το ξαναλέω είμαι εγώ (μπουζούκι) ο φίλος μου(κιθάρα) και στο τέλος θα κάνω εγώ ο ίδιος και τα φωνητικά.

 

Ξέρεις λοιπόν τις ανάγκες μου και επειδή οι περισσότεροι είναι έμπειροι για αυτό κάνω λόγο για κάρτα, το οποίο θεωρώ ότι είναι ένα ξεκίνημα στα βήματα που κάνω.

 

Προσανατολίζομαι στις παρακάτω λύσεις:

EMU 0202

Lexicon Alpha

TASCAM-US-122L

 

Επίσης οι παραπάνω κάρτες συνοδεύονται με software (cubase LE) και πολλά άλλα.

 

Ερώτηση:

Γενικά στις κάρτες αυτές 2 όργανα συνδέονται; δηλ. μπορούμε στην XLR υποδοχή να συνδέσουμε 2ο όργανο ή χρειάζεται κονσολίτσα για αυτήν τη δουλεία;

Βλέπω σχεδόν σε όλα τα εγχειρίδια των καρτών ότι έχουνε υποδοχή για ένα όργανο. Τι με εμποδίζει να συνδέσω 2ο όργανο στην XLR του μικροφώνου; Πάλι δεν θα έχω 2 διαφορετικά κανάλια; ή φιλοσοφία κατασκευής του mic in είναι διαφορετική;

 

Σχετικά για το reaper τι κουφό είναι αυτό μετά το μήνα που τελειώνει το shareware και να μην υπάρχουν περιορισμοί;

Πρώτη φορά το ακούω σε πρόγραμμα.... sorry.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγκεκριμένα στις EMU0202 ή 0404 εάν συνδέσω 2 όργανα ηχογραφούνται σε 2 διαφορετικά κανάλια ή σε ένα;

Θεωρώ ότι η δυνατότητα υπάρχει για να συνδέονται 2 όργανα, όμως ηχογραφούνται σε 1 ή σε ξεχωριστά κανάλια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ ότι η δυνατότητα υπάρχει για να συνδέονται 2 όργανα, όμως ηχογραφούνται σε 1 ή σε ξεχωριστά κανάλια;

Υπάρχει και στις δύο κάρτες. Σε ξεχωριστά κανάλια φυσικά.

Cigarettes and Whiskey ... call my shaking hand

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Loki σε ευχαριστώ πολύ....επίσης για κάρτα η οποία να έχει 2 εισόδους για όργανα και 1 επιπλέον για μικρόφωνο υπάρχει ή χρειάζεται καμία κονσολίτσα όπως η παρακάτω η οποία παράλληλα είναι και κάρτα audio;

 

http://www.alesis.com/multimix6fx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2 όργανα + φωνή σε χωριστά κανάλια χρειάζεσαι περισσότερες αναλογικές εισόδους (4) οπότε ανεβαίνει το κόστος.

Ίσως χρειαστεί να συνδέσεις το ένα από τα 2 όργανα σε line in (και όχι Hi-Z που είναι για όργανα).

Το Reaper δεν έχει περιορισμούς επειδή έτσι κι αλλιώς οι περιορισμοί ... παρακάμπτονται ευκόλα  ;) , οπότε είπαν οι άνθρωποι να το δώσουν έτσι κι όποιος το βρει χρήσιμο το αγοράζει. Έτσι κι αλλιώς η τιμή είναι πολύ προσιτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για 2 όργανα + φωνή σε χωριστά κανάλια χρειάζεσαι περισσότερες αναλογικές εισόδους (4) οπότε ανεβαίνει το κόστος.

ΟΚ το ξεχνάω λοιπόν.... λόγω κόστους... δεν καίγομαι κιόλας...εξάλλου τα φωνητικά γράφονται και αργότερα...

 

Ίσως χρειαστεί να συνδέσεις το ένα από τα 2 όργανα σε line in (και όχι Hi-Z που είναι για όργανα).

Μιας και το ανέφερες υπάρχει διαφορά μεταξύ αυτών των εισόδων; (εννοώ στον ήχο της ηχογράφησης)

 

Τελικά όσο την ψάχνω με τις κάρτες καταλήγω στην τιμή των ~200€ και μάλλον προσανατολίζομαι στην EMU0404 η οποία έχει συνδέσεις που ίσως αργότερα μου φανούν χρήσιμες....οπότε σκέφτομαι να επενδύσω περισσότερο για να μου μείνει και κάτι μελλοντικά. Γράφονται και πολύ καλές κριτικές για την συγκεκριμένη κάρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι ξέρω η χαμηλότερη εμπέδηση (impedance ή Z) της line εισόδου προκαλεί διαφορετική απόκριση στις συχνότητες του οργάνου. Αποτέλεσμα π.χ. ο "κονσολάτος" ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας, ο οποίος στην ελληνική μουσική είναι πολύ συνηθισμένος, οπότε μη χολοσκάς. Αυτό μάλλον εξαρτάται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά τόσο της εισόδου όσο και του οργάνου (του μαγνήτη του). Δεν είμαι τεχνικός και δε γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες.

 

Την Tracker pre της έχεις δει, μιας και μιλάμε για EMU;

 

Ό,τι και ν' αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία στις μουσικές αναζητήσεις σου!  8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ό,τι ξέρω η χαμηλότερη εμπέδηση (impedance ή Z) της line εισόδου προκαλεί διαφορετική απόκριση στις συχνότητες του οργάνου. Αποτέλεσμα π.χ. ο "κονσολάτος" ήχος της ηλεκτρικής κιθάρας, ο οποίος στην ελληνική μουσική είναι πολύ συνηθισμένος, οπότε μη χολοσκάς. Αυτό μάλλον εξαρτάται από τα τεχνικά χαρακτηριστικά τόσο της εισόδου όσο και του οργάνου (του μαγνήτη του). Δεν είμαι τεχνικός και δε γνωρίζω παραπάνω λεπτομέρειες.

 

Την Tracker pre της έχεις δει, μιας και μιλάμε για EMU;

 

Ό,τι και ν' αποφασίσεις σου εύχομαι καλή επιτυχία στις μουσικές αναζητήσεις σου!  8)

 

BitColletor σε ευχαριστώ πολύ...πραγματικά δεν την είχα προσέξει την tracker pre...ποια η διαφορά από την 0202 και 0404 εκτός βέβαια από την τιμή που "παίζει" ανάμεσα στις δυο. Ενδιαφέρον και αυτήν..... :P

Είναι αξιόπιστη και αυτήν σαν κάρτα; Ποια η γνώμη σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου