Προς το περιεχόμενο

easyJet γαρ? Baja tele!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδες,

 

μολις τσιμπησα μια Baja Tele υστερα απο πολυ ψαξιμο και αναζητηση εντος φορουμ για μια καλη τελε. Ομολογω οτι εχω εντυπωσιαστει μεχρι τωρα παροτι δεν ειχα προηγουμενη εμπειρια με τελε - οντας κυριως τζακσονακιας. Ο λαιμος ειναι αλλο πραγμα - γεμιζει το χερι σου. Anyway, την πηρα απο Αγγλια (εκει ειμαι ακομα) και μαλιστα ειχα συνενοηθει με τον καταστηματαρχη να εχει τρεις σε blond (ειχε ηδη και μια σε desert sand) ωστε να μπορω να συγκρινω και να αποφασισω και γω με τη σειρα μου. Η συγκριση πηρε πολυ ωρα (ημουν υποψιασμενος για αυτες τις τελε) και υστερα απο 3 ωρες κοιταζοντας ολες τις λεπτομεριες κατεληξα στην κυρια που με συνεδευσε βγαινοντας. Για την ιστορια - τελικα πηρα την πιο ελαφρια η οποια ειχε τον πιο ζωντανο και αερινο ηχο - ειδικα το καθαρο στον νεκ μαγνητη ειχε πολυ αισθητη διαφορα σε σχεση με τις αλλες 3. Η συγκεκριμενη ειχε και πιο ομορφα νερα και πιο ανοιχτοχρωμη ταστιερα οποτε μου αρεσε και περισσοτερο αλλα αυτο ηταν ασχετο με την επιλογη. Το νεκ ποκετ ετυχε και στις 3 να ειναι σχετικα καλο. Αυτη που πηρα ειχε το 2ο καλυτερο. Επισης τα ταστα ηταν σε ολες καλα με τη διαφορα οτι σε αυτη που πηρα τα ταστα 19-21 ειναι λιγο περισσοτερο τετραγωνισμενα - οχι σε σημειο που να ενοχλουν ομως. Στο τελος ομως η ηχητικη διαφορα ηταν τοσο ξεκαθαρη που ολα αυτα ηταν ψιλα γραμματα. Ωστοσο ειλικρινα μου πηρε ωρα να ξεχωρισω ηχητικα την καθε μια.

 

Anyway, στο κυριως τωρα. Εχω διαβασει νομιζω ολα τα θρεντ που αφορουν μεταφορα κιθαρας αλλα θελω να ρωτησω κατι πολυ συγκεκριμενο που δεν βρηκα απαντηση. Εχει ταξιδεψει κανεις με κιθαρα (μαλακη θηκη) απο Λονδινο με easyjet? Λεει στους κανονισμους οτι μουσικα οργανα επιτρεπονται στην καμπινα με διαστασεις 30 x 117 x 38cms. Αν δεν κανω λαθος η τελε τις ικανοποιει (κοιταζα μαλακες θηκες στο θωμαν και ολες ηταν κατω απο 117 μηκος). Σκεφτηκα μηπως εδινα την κιθαρα σε κανα αλλο ελληνοπουλο - εκανα το τσεκιν και μετα την ανεβαζα αεροπλανο χωρις να την δει ο υπαλληλος του τσεκιν αλλα ο καταστηματαρχης που ρωτησα μου ειπε οτι συνηθως βαζουν ενα ειδικο καρτελακι στα οργανα που πανε καμπινα - που σημαινει οτι πρεπει να την παρουσιασω. Εχει κανενας καμια εμπειρια? Κανενα σχεδιο δρασης? Σκεφτομαι να τυπωσω σε χαρτι τις λεπτομεριες της πτησης που διευκρινιζει αυτο για τα οργανα οποτε αν μου πει κανεις τιποτα να πω οτι το λενε οι κανονισμοι (μαζι με τα κλασικα ειναι πανακριβη - ειμαι επαγγελματιας και εχω λαιβ παρασταση και το χω κανει πολλες φορες χωρις κανενα προβλημα) αλλα φοβαμαι μηπως και παλι μου την φερουνε επειδη θα εχω μια βαλιτσα τουλαχιστον 20 κιλα και μια τσαντα χειρος που παροτι οχι μεγαλη θα την εχω φορτωσει με βαρια αντικειμενα. Καμια ιδεα ρε παιδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να εισαι σιγουρος μια και η κιθαρα δεν εχει σκληρη θηκη,ξεβιδωσε το μπρατσο και βαλτο μαζι με το σωμα στη βαλιτσα σου και θα εισαι οκ (χρονια ταξιδευω ετσι με τις τελε μου) ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Κατσε να καταλάβω. Θες να βάλεις μέσα στο αεροπλάνο οτιδήποτε, χωρίς να σε δούνε; Δηλ, περνάς και όπλο αμα λάχει...  :P

 

Λοιπόν, όχι. Η Easyjet έχει ειδικές χρεώσεις για μεγάλα αντικείμενα (πχ σκι, ή κιθάρες, κλπ). Απλά πλήρωσε τις 10-20 λύρες και τελείωσες. Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι μπορείς να πάρεις και παραμάσχαλα μια τσάντα μαζί σου ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ.

 

Τώρα αν η βαλίτσα σου είναι 22 κιλα και πάνω (το 1 κιλό καμμιά φορά το αφήνουν) θα το πληρώσεις: 6 λύρες το κιλο.

 

Γενικά είναι τόσο φθηνά όμως που... γιατί να το παιδεύεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Superfunk (ξεχασα να το αναφερω στο αρχικο ποστ)

 

δυστυχως το προβλημα ειναι οτι η βαλιτσα θα ειναι ηδη ασφυκτικα γεματη οποτε κατα πασα πιθανοτητα δεν θα μπορω να κανω κατι τετοιο  :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις ομως, η easyjet (πριν απο μια βδομαδα πεταξα μαζι τους) ειναι πολυ αυστηρη ως εταιρεια σχετικα με τα κιλα της βαλιτσας. Αν δηλαδη η βαλιτσα ξεπερασει τα 20 κιλα (που αν βαλεις και την τελε μεσα, οσο ελαφρια και αν ειναι, θα ανεβεις καποια κιλα ακομα απο αυτα που εισαι τωρα) θα τα πληρωσεις, δε χαριζουνε καστανο. Και εκτος αυτου, ειναι και ακριβες οι χρεωσεις τους.

 

Χρεωνουν το καθε κιλο πανω απο τα 20 12 ευρω εξτρα, οποτε προσοχη με το βαρος αν ακολουθησεις τη συμβουλη του Νικου και δε θες να πληρωνεις.

 

Στην χειραποσκευη υπαρχει περιορισμος μονο για το μεγεθος, οποτε αν θες μπορεις να την γεμισεις τινκα με βαρια αντικειμενα για να εχεις περιθωριο χωρου και βαρους στη βαλιτσα.

 

 

Η τελευταια φορα που πηγα-ηρθα Αγγλια (και πετουσα με easyjet) ηταν απο τις λιγες φορες που δεν κουβαλουσα κιθαρα μαζι μου, οποτε δε ξερω να σου πω στα σιγουρα αν θα εχεις προβλημα να την παρεις μαζι σου στην καμπινα. Φανταζομαι θα σε αφησουν να την παρεις, πιθανον να σου ζητησουν να την πληρωσεις σαν 2η χειραποσκευη.

 

EDIT: Πριν απο μια βδομαδα απο Ελλαδα φευγοντας ηταν 12 το κιλο, αν απο Αγγλια ειναι οντως 6 λυρες τυχερος εισαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσε να καταλάβω. Θες να βάλεις μέσα στο αεροπλάνο οτιδήποτε, χωρίς να σε δούνε; Δηλ, περνάς και όπλο αμα λάχει...  :P

 

Λοιπόν, όχι. Η Easyjet έχει ειδικές χρεώσεις για μεγάλα αντικείμενα (πχ σκι, ή κιθάρες, κλπ). Απλά πλήρωσε τις 10-20 λύρες και τελείωσες. Είμαι (σχεδόν) σίγουρος ότι μπορείς να πάρεις και παραμάσχαλα μια τσάντα μαζί σου ΕΠΙΠΡΟΣΘΕΤΑ.

 

Τώρα αν η βαλίτσα σου είναι 22 κιλα και πάνω (το 1 κιλό καμμιά φορά το αφήνουν) θα το πληρώσεις: 6 λύρες το κιλο.

 

Γενικά είναι τόσο φθηνά όμως που... γιατί να το παιδεύεις;

 

Βασικα ο σκοπος ηταν να μην το δει ο υπαλληλος του τσεκιν. Αργοτερα, στον ελεγχο για μεταλλα/υγρα αλλα και οταν μπαινεις στο αεροπλανο, οσοι σε βλεπουν θεωρουν οτι εχεις παρει την εγκριση να εχεις μαζι σου την κιθαρα.

 

Απο το σαιτ της εταιρειας

 

Musical instruments will only be permitted to be carried in the cabin (as the one standard piece of hand baggage allowance) and placed into the overhead locker if space is available and strictly subject to the Captain's discretion. The instrument including its carry case must not exceed the dimensions 30 x 117 x 38cms. Instruments which fit into this category include violin, viola, piccolo, flute, clarinet, bugle and trumpet.

 

Any instrument which exceeds the dimensions 30 x 117 x 38cms must be checked in as hold baggage, subject to the relevant fees. The maximum weight for any single piece of baggage is 32 kgs.

 

Προς αποφυγη παρεξηγησεων, η easyjet ονομαζει hold baggage τις βαλιτσες τις οποιες στελνει κακειν κακως στον αποθηκευτικο χωρο του αεροπλανου (σιγουρο σπασιμο λαιμου  >:( ). Αυτες που μπορεις να παρεις επανω τις ονομαζει hand baggage - και αυτο που με τρομαζει ειναι το εξης as the one standard piece of hand baggage allowance - το οποιο σημαινει οτι αν παρεις την κιθαρα δεν σε αφηνουν να παρεις αλλη χειραποσκευη επανω. Καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δυστυχως σου διεφυγε αυτο

 

Musical instruments

 

Musical instruments will only be permitted to be carried in the cabin (as the one standard piece of hand baggage allowance) and placed into the overhead locker if space is available and strictly subject to the Captain's discretion. The instrument including its carry case must not exceed the dimensions 30 x 117 x 38cms. Instruments which fit into this category include violin, viola, piccolo, flute, clarinet, bugle and trumpet.

 

Any instrument which exceeds the dimensions 30 x 117 x 38cms must be checked in as hold baggage, subject to the relevant fees. The maximum weight for any single piece of baggage is 32 kgs.

 

αν εφευγες απο Ελλαδα δεν θα ειχες κανενα προβλημα ειναι καφενιο η φαση και σε αφηνουν να παρεις και 2 (και 3 μερικες φορες) hand baggage,εξω ομως και ειδικα Αγγλοι και Γερμανοι ακολουθουν στον ΠΟΝΤΟ τις οδηγιες (δηλ.ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΚΑ αν η θηκη ειναι 117,5χ30,2χ39 ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να σε αφησουν να την παρεις μεσα στη καμπινα)

 

ο λαιμος δεν σπαει με ΤΙΠΟΤΑ. ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα να δεις ομως, η easyjet (πριν απο μια βδομαδα πεταξα μαζι τους) ειναι πολυ αυστηρη ως εταιρεια σχετικα με τα κιλα της βαλιτσας. Αν δηλαδη η βαλιτσα ξεπερασει τα 20 κιλα (που αν βαλεις και την τελε μεσα, οσο ελαφρια και αν ειναι, θα ανεβεις καποια κιλα ακομα απο αυτα που εισαι τωρα) θα τα πληρωσεις, δε χαριζουνε καστανο. Και εκτος αυτου, ειναι και ακριβες οι χρεωσεις τους.

 

Χρεωνουν το καθε κιλο πανω απο τα 20 12 ευρω εξτρα, οποτε προσοχη με το βαρος αν ακολουθησεις τη συμβουλη του Νικου και δε θες να πληρωνεις.

 

Στην χειραποσκευη υπαρχει περιορισμος μονο για το μεγεθος, οποτε αν θες μπορεις να την γεμισεις τινκα με βαρια αντικειμενα για να εχεις περιθωριο χωρου και βαρους στη βαλιτσα.

 

 

Η τελευταια φορα που πηγα-ηρθα Αγγλια (και πετουσα με easyjet) ηταν απο τις λιγες φορες που δεν κουβαλουσα κιθαρα μαζι μου, οποτε δε ξερω να σου πω στα σιγουρα αν θα εχεις προβλημα να την παρεις μαζι σου στην καμπινα. Φανταζομαι θα σε αφησουν να την παρεις, πιθανον να σου ζητησουν να την πληρωσεις σαν 2η χειραποσκευη.

 

EDIT: Πριν απο μια βδομαδα απο Ελλαδα φευγοντας ηταν 12 το κιλο, αν απο Αγγλια ειναι οντως 6 λυρες τυχερος εισαι.

 

Τις προηγουμενες φορες σε ειχαν αφησει να εχεις κιθαρα πανω χωρις προβλημα? Η αληθεια ειναι οτι δεν με πειραζει να πληρωσω και 2η χειραποσκευη - αν ειναι να φτασει σωα η κιθαρα. Θυμασαι ποια ηταν η χρεωση για 2η χειραποσκευη?

 

ΥΓ. Αυτο που λες για το οτι δεν χαριζουν το χω ζησει - και στην Αγγλια μαλιστα. Ηταν μολις 1,4 κιλα πανω απο το οριο και μου λεει η υπαλληλος να πληρωσω. Της λεω οτι μπορω να το αφαιρεσω και να το βαλω στην χειραποσκευη οποτε δεν εχει νοημα - απλα φασαρια θα γινοταν. Παρολα αυτα με εβαλε να ανοιξω βαλιτσα εκει μπροστα και να τα βγαλω. Ουτε που ακουγε κουβεντα για χαρισμα. Οντως ειναι πολυ αυστηροι εκει. Σε κανενα περιεργο φοβαμαι μην πεσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αν η βαλίτσα σου είναι 22 κιλα και πάνω (το 1 κιλό καμμιά φορά το αφήνουν) θα το πληρώσεις: 6 λύρες το κιλο.

 

Συγγνώμη...

599009.jpg

 

                 =

 

lyra.giflyra.giflyra.giflyra.giflyra.giflyra.gif?

 

Πολύ γδέρνουν αυτοί...  ;D ;D

 

Κατά τα άλλα, αυτά είναι τερτίπια της EasyJet επειδή ανέκαθεν προσπαθούσε λόγω χαμηλών fares να βγάλει κι απ'τη μύγα ξίγκι. Σπάνια έχω πάρει Εasyjet αλλά με άλλες "low cost"  όπως & με "κανονικές" (British Airways, Lufthansa, KLM, Ολυμπιακή, Swiss, παλιά Virgin Express κι άλλες που ίσως δεν θυμάμαι, φεύγοντας από Ελλάδα αλλά και ερχόμενος) δεν είχα ποτέ πρόβλημα... μέχρι και 29 κιλά έχω περάσει ουκ ολίγες φορές χωρίς να πληρώσω τίποτε έξτρα, και διπλές χειραποσκευές έχω ανεβάσει (κιθάρα ή συνθ μαζί με τουλάχιστον 10κιλη τσάντα πλάτης), και όλα αυτά σε Economy Class.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξτε ένα βλέφαρο σε ανάλογο θέμα που νομίζω ότι βρίσκεται στα Απαντημένα.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη...

599009.jpg

 

                 =

 

lyra.giflyra.giflyra.giflyra.giflyra.giflyra.gif?

 

Πολύ γδέρνουν αυτοί...  ;D ;D

 

Κατά τα άλλα, αυτά είναι τερτίπια της EasyJet επειδή ανέκαθεν προσπαθούσε λόγω χαμηλών fares να βγάλει κι απ'τη μύγα ξίγκι. Σπάνια έχω πάρει Εasyjet αλλά με άλλες "low cost"  αλλά και με "κανονικές" (BA, Lufthansa, KLM, Ολυμπιακή, Swiss, παλιά Virgin Express κι άλλες που ίσως δεν θυμάμαι, φεύγοντας από Ελλάδα αλλά και ερχόμενος)  δεν είχα ποτέ πρόβλημα... μέχρι και 29 κιλά έχω περάσει ουκ ολίγες φορές χωρίς να πληρώσω τίποτε έξτρα, και διπλές χειραποσκευές έχω ανεβάσει (κιθάρα ή συνθ μαζί με τουλάχιστον 10κιλη τσάντα πλάτης), και όλα αυτά σε Economy Class.

 

Για περισσότερες λεπτομέρειες ρίξτε ένα βλέφαρο σε ανάλογο θέμα που νομίζω ότι βρίσκεται στα Απαντημένα.

 

Θενκς μπλαντι

Μολις βρω κουραγιο (δυσκολη μερα σημερα) θα προσπαθησω να ξαναδιαβασω τα θρεντσ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου