Προς το περιεχόμενο

Ηχογραφηση Με Onboard καρτα ηχου


ex-latinangelgr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρονια πολλα σε ολους,

 

εχω μια realtech 97 on board καρτα ηχου και θελω να κανω ηχογραφηση ηλεκτρ. κιθαρας χωρις ομως να χρησιμοποιησω εξωτερικα εφφε οπως to pocket pod. Εχω εγκαταστησει το guitar rig 3 ομως το latency απoγοητευτικο...:( κατεβασα και τους asio for all drivers αλλα τιποτα.. ή θα εχω πσιλοκαλη ποιοτητα με μεγαλο Latency (κοντα στα 21ms) η θα εχω 7ms με μαπα ποιοτητα...any suggestions?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Plastic, o συνφορουμίτης (α) δεν είπε καν αν έχει λάπτοπ ή desktop, (β) δεν διευκρίνισε αν επιθυμεί εσωτερική ή εξωτερική κάρτα, ή αν γνωρίζει καν τα πλεονεκτήματα της μιας ή της άλλης λύσης, (γ) δεν διευκρίνισε αν επιθυμεί να έχει και mic preamps ή όχι, (δ) δεν μας είπε καν τον εξοπλισμό του και το μπάτζετ του.

 

Κατόπιν όλων αυτών, εσύ του λες ότι "θα είναι ok" με μια κάρτα, βάζοντας απλά ένα λινκ από μαγαζί χωρίς να του αναλύσεις καν το γιατί. Δεν βλέπεις κάποιο πρόβλημα στην όλη υπόθεση; (χώρια που σε άλλο ιντερνετικό μαγαζί πωλείται 53 ευρώ αντί για 88 που λες - όχι, δεν παραπέμπω γιατί θα κατηγορηθώ για διαφήμιση).

 

Latinangel, κάνε μια βόλτα στο φόρουμ, έχει συζητηθεί κατά κόρον το θέμα του latency και της επιλογής κάρτας. Τουλάχιστον γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος για να δώσουμε κι εμείς μια πιο εμπεριστατωμένη πρόταση...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bloodySunday έχεις απόλυτο δίκιο! και ζητω συγνωμη για την βιαστικη απαντηση

 

Απλα βαζοντας το λινκ εννοούσα ότι θέλει κάρτα ήχου και ως καλύτερη λύση σε μικρό κόστος πρότεινα την Maudio.

Δεν νομίζω ότι βάζοντας απλά  κάποιο λινκ κατηγορείται κανεις για διαφήμιση. Εξάλλου υπάρχουν κάποια καταστήματα που αναφέρονται συνεχώς στο noiz ..ας μην είμαστε υπερβολικοί με το θέμα διαφήμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mάλλον φάνηκα επιθετικός επειδή σε παρεξήγησα και συγγνώμη για αυτό... Το λινκ μου δεν το παρέθεσα γιατί κάποιος ίσως να νόμιζε ότι έχω κάτι προσωπικό εναντίον του μαγαζιού που είπες (ούτε καν το ξέρω).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχω μια ibanez jem 7vwh εναν λαμπατο peavy valve king 50w, ενα pocket pod..και την καλη διαθεση να ασχοληθω με ηχογραφησεις instrumental κιθαριστικων. Εχω μεσα στο μυαλο μου να αγορασω καρτα ηχου, αλλα προς το παρον ελεγα μηπως θα μπορουσα με την υπαρχουσα να μειωσω τοσο το latency ετσι ωστε να μπορεσω να χρησιμοποιω προγραμματα εξομειωσης οπως το guitar rig

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες μας και τι υπολογιστή έχεις ! (laptop/desktop)

 

Όσο πιο αναλυτικός είσαι τόσο αυξάνουν οι πιθανότητες να ασχοληθούν οι υπόλοιποι χρήστες με το θέμα σου και να βρείς λύση σύντομα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου