Προς το περιεχόμενο

Akg 214: Αξίζουν τον κόπο;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε

Καίγομαι! Πρέπει να κάνω μια παραγωγή και χρειάζομαι άμεσα 2 ακόμα πυκνωτικά με μεγάλο διάφραγμα, για overhead και για φωνές.

Είμαι με την Focusrite pro 40, και θέλω να πάρω και τον spl goldmike (τον μικρό).

2 ερωτήσεις πρός όποιον έχει εμπειρία:

Η θα πάρω 2 rode nt1-a, και θα περιμένω μέχρι να μαζέψω λεφτά για akg 414, η ΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ θα πάρω ματσαρισμένα akg 214.

Επίσης, αξίζει να πάρω τον goldmike mk2 για τους 2 a/d που έχει, ή να πάρω τον μικρό και να τον περάσω και από την προενίσχυση της Focusrite (έχει προενίσχυση και στα 8 κανάλια).

Τα ρωτάω όλα αυτά επειδή είμαι σε ΠΟΛΥ στριμωγμένη οικονομική κατάσταση, και ενώ έχω budget για τα ακριβά, ελπίζω τα φτηνά να είναι ικανοποιητικές λύσεις.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Συγγνώμη για το μέγεθος του ποστ.

 

Edit: Τα λίγο ακριβότερα Rode είναι στα επίπεδα των 214; γιατί έχουν επιλογές σε πολικότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μια χαρα δουλεια θα κανεις και με τα δυο rode nt1-a & με τον spl goldmike  ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι μια ανακούφιση... και αυτό θα κάνω.

 

Παρ' όλα αυτά, και για τους επόμενους που θα ενδιαφερθούν, αλλά και για το μέλλον, έχεις παίξει με τα ακγ 214 ποτέ; Είναι αυτό που υπόσχονται (δηλ. μόνο καρδιοειδή 414) ή δεν τους έχουν "κάτσει" σωστά;

 

Όσο για τον goldmike, μ αρέσει γιατί τον έχω χρησιμοποιήσει (τον mk II), δίνει και ένα είδος "λαμπίλας" (εντάξει όχι τρομερής) και είναι καθαρός και ποιοτικός, απλώς ο 9844 δεν έχει output, έχει μόνο gain, έχει μικρότερη παραμετροποίηση και ΔΕΝ προσφέρει 2 έξτρα κονβέρτορες όπως ο mk II (σου επιτρέπει δλδ να χρησιμοποιήσεις την προενίσχυση του μηχανήματος χωρίς να περάσει ΚΑΙ από την κάρτα, εφόσον η κάρτα του επιτρέπει.)

 

Άσε που υπάρχει και άλλη μια έκδοση με lundahl transformers... ΑΜΑΝ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου