Προς το περιεχόμενο

Tascam us 1641 midi latency sto Nuendo


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Μόλις ψάρεψα αυτό στο google ... ψάξε για περισσότερες λεπτομέρειες!

 

hi, i've been reading about your problem and i wanted to supply a link but its not working right now ...

 

In your cubase-folder is a folder called 'midiportEnabler'- in that folder you will find a file called 'ignoreportfilter'.Move this file to cubase-folder so one step up and all midi-inputs/outputs will appear to choose from in the inspector.you will have emulated and non-emulated ones but have to try wich one will work for you.For some people the non-emulated midi-ports will fix this problem but for me it was the other way around so its trial and error.

 

Its a big problem and lots of people have it but the above suggestion fixed it for me so give it it try

 

good luck

 

 

 

 

 

 

 

to dokimasa kai ayto

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Την ιδια καρτα εχω και εγω...δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα..αντιθετως εχω ηχογραφησει στο laptop 3 φορες ολοκληρο live μας (14 καναλια επι 3 ωρες περιπου χωρις ουτε ενα drop out).Το firmware update που δινει η Tascam το εκανες?

Παντως μοθ ακουγεται περισσοτερο για προβλημα το nuendo και οχι της καρτας...δοκιμασε το reaper που ειναι free DAW να δεις αν εξακολουθει το προβλημα...Το use system timestamp πρεπει να το τσεκαρεις και στο "Direct music" και στο "Windows MIDI".

Παντως μαζι με την καρτα δινει και το Cubase 4 Le.Εκει στο κανει το προβλημα??

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια καρτα εχω και εγω...δεν μου εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα..αντιθετως εχω ηχογραφησει στο laptop 3 φορες ολοκληρο live μας (14 καναλια επι 3 ωρες περιπου χωρις ουτε ενα drop out).

 

Simon2000 εμένα καμιά φορά που σπάει τον ήχο(glitches) χωρίς να μου κάνει drop out.Έχεις καμιά ιδέα.Δεν το πάιρνω χαμπάρι αλλά γράφεται στο recording και καμια φορά πρέπει να ηχογρα΄φησουμε απο την αρχή.Σιγουρα έχει να κάνει με το latency.Μπορεις να μου πεις στα πόσα γράφεις?ΚΗΖ bit και που θέτεις το Latency στην κάρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γραφω στα 44100 και 24 bit..το latency το βαζω στο lowest.αλλα απλα ηχογραφω,δεν βαζω κανενα εφε επανω την ωρα του recording...ο δισκος παντως ειναι στις 7200 rpm...και εχει μεγαλη σημασια αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Simon2000 o δίσκος έχει την ύψιστη σημασία στο recording και αυτό το λές ξανά και στον Imaginator.Για αυτό πήρα κι εγώ έναν Solid State Disk.Simon 2000 Στα 48khz έχεις δοκιμάσει?Και με τι DAW κάνεις Recording?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι στα 48khz δεν εχω δοκιμασει..δεν νομιζω πως θα εχει προβλημα ομως...στο Cubase SX3 γραφω.Το notebook ειναι ενα Fujitsu Pi 1556 "φρανκεσταιν" ομως...το εχω φτιαξει ολο εγω απο την αρχη με οτι καλυτερο hardware αντεχει να σηλωσει...C2D στα 2Ghz,BIOS απο Allienware για υποστηριξη 4 GB RAM,TI Firewire chip onboard ,LCD υψηλης αναλυσεις και αλλα πολλα.

Η καρτουλα γενικα ειναι κατα την γνωμη μου πολυ τιμια για τα λεφτα της,και αν εχεις σωστα σεταρισμενο το μηχανημα δουλευει ρολοι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το use system timestamp πρεπει να το τσεκαρεις και στο "Direct music" και στο "Windows MIDI".

 

 

 

στο windows midi δεν μου δειχνει τιποτα για να επιλεξω

στο direct music μονο μπορω να επιλεξω το use system timestamp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου