Προς το περιεχόμενο

Phil Collen – Η κιθάρα του και τα ηλεκτρικά που χρησιμοποιεί…


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά έχει κανείς, ή έχει παίξει με την Jackson του Phil Collen;

Η ερώτηση αναφέρεται στην PC1 και όχι στην παλαιότερη signature που είχε.

 

Ελλάδα παίζει σε κάποιο μαγαζί για δοκιμή;

Παρόμοια ηλεκτρικά φοράει κάποια κιθάρα, ή έχει βάλει κανείς μας στην δικιά του;

Μου ακούγεται ενδιαφέρον ο τρόπος που παίζουν/λειτουργούν τα ηλεκτρικά της (από youtube ότι έχω δει), αλλά όταν ο neck παίζει σαν κανονικός μαγνήτης τι λέει;;;

 

Για sustainer πρέπει αναγκαστικά να χρησιμοποιήσεις είτε Jackson ή Fernades ή…;

Υπάρχει τρόπος να κάνεις sustainer τον αγαπημένο σου μαγνήτη ώστε να διατηρήσεις τα χαρακτηριστικά που σε έκαναν να τον αγοράσεις (πιθανολογώ πως η ερώτηση είναι χαζή, αλλά η ελπίδα πεθαίνει τελευταία  :) );

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα εσυ θες να δοκιμασεις το sustain και οχι την κιθαρα.

Πουλαει η fernandez ξεχωριστα το συστημα και το βαζεις στην κιθαρα σου. Το ιδιο κανει και καποιοι απο την Jackson με το sustainiac,νομιζω το βγαζουν και σε πεταλι.

Αλλα παντα θα  υπαρχει και το ebow ευτυχως

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είναι πανέμορφη κιθάρα, αλλά ομολογώ πως τα ηλεκτρικά της μου κίνησαν το ενδιαφέρον…αλλά με προβληματίζουν αυτά τα sustainer πως ακούγονται όταν δεν το έχεις ενεργοποιημένο…στου Collen την περίπτωση, πολύ ωραίο είναι και το 2ο switch που έχει και ότι παίζεις το κάνει αρμονική.

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει είναι πανέμορφη κιθάρα, αλλά ομολογώ πως τα ηλεκτρικά της μου κίνησαν το ενδιαφέρον…αλλά με προβληματίζουν αυτά τα sustainer πως ακούγονται όταν δεν το έχεις ενεργοποιημένο…στου Collen την περίπτωση, πολύ ωραίο είναι και το 2ο switch που έχει και ότι παίζεις το κάνει αρμονική.

 

Φιλε μου αμα θέλεις να δεις τι μπορεις να κανεις με ενα sustainer, δες στο youtube του Vai το Whispering A Prayer. Αυτό το control που εχει στις νότες και τις κανει και ακουγονται απο άλλο κοσμο είναι απο sustainer.

 

Εχω χρησιμοποιησει αυθεντικό sustainer και έχω προσπαθήσει να βαλω sustainiac σε μία μου κιθάρα. Δεν σου προτείνω το δευτερο, ειναι πολυς μπελας και μπορεί και να μη σου δουλεψει. Αλλά σε κιθάρα που το έχει μαμίσιο πάνω, δαγκωτό! Και ναι, ο μαγνήτης του λαιμού ακουγεται και σα μαγνήτης, αλλά τίποτα σπουδαίο.

 

Όσο για να κανεις έναν δικό σου μαγνήτη sustainer, αυτό δεν γίνεται γιατι το sustainer ειναι ενεργό κύκλωμα και ο μαγνήτης του βασικά κάνει τις χορδές σου να πάλονται, οπότε χρειάζεται πολύ δυνατότερο μαγνήτικό πεδίο από τους απλούς μαγνήτες. Οταν ειναι αναμένο, τότε αυτόματα ενεργοποιείται και ο μαγνήτης της γέφυρας για να διαβάσει τις ταλαντώσεις, οπότε ο μαγνήτης του λαιμού δεν λειτουργεί πία σαν μαγνήτης αλλά σαν οδηγός.

 

Υπάρχει μια μέση λύση, που την προτείνει η Sustainiac, αλλά θέλει πολλή δουλειά και καλύτερα να σου την κάνει μαστορας. Αμα αγορασεις το Sustainiac που λέγεται Stealth PRO, σου δείνει έναν διπλό μαγνήτη λαιμού, όπου το κάτω πηνίο είναι αδειο. Εκεί, σου λενε οι κατασκευαστες, μπορείς να βγαλεις το καπακι, να κολήσεις δικό σου μαγνήτη ο οποίος είναι αναγκαστικά humbucker σε μέγεθος μονού (δηλαδή κάτι σαν DiMarzio Cruiser κλπ) και τον συνδεεις μετά στο κύκλωμα της κιθάρας ξεχωριστά. Μόνο οι καλωδιώσεις θα είναι λιγο κόλαση, άμα θέλεις να ακους και το μαγνήτη του Sustainiac (εννοω τον μαγνήτη μόνο, και όχι το Sustainiac το ίδιο).

 

Καλή σου τύχη σε ότι προσπαθήσεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σενάριο που περιγράφεις jukup στην τελευταία παράγραφο, ακούγεται άκρως ενδιαφέρον.

Thank you

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου