Προς το περιεχόμενο

Push-Pull ποτενσιόμετρο... Βοήθεια!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

..εγώ πάντως με 500 ποτενσιόμετρα, για τον hotrails και τον texas special δεν θα έλεγα ότι ξυρίζει..προφανώς όμως ο ήχος είναι μια ολόκληρη αλυσίδα..χορδές (εγώ χρησιμοποιώ 010-052..) και πάνω απ'ολα ο ενισχυτής..μπορε'ις και από εκεί να αφαιρέσεις πρίμα κτλ

επίσης ο οδηγός του alderbody για τους πυκνωτές με βοήθησε πολύ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έχει βέβαια.... Κλασσική στρατ...  (Και αν μειώσω λίγο το τόουν του bridge, χάνεται το "ξύρισμα" αλλά μουντένει αρκετά... :(   Μιλάμε για το τόουν στο 8,5-8 όχι παρακάτω..)

επίσης, με το 500άρι στο 8-9 είναι σαν να έχεις 250άρι περίπου..αν εκεί ο ήχοσ σου φαίνεται μουντός τότε μην βάλεις 250άρι..

alderbody, με εναν πυκνωτή orange drop 0,01 mf δεν θα μπορούσε να κόψει πρίμα και να γλυκάνει λίγο τον ήχο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

alderbody, με εναν πυκνωτή orange drop 0,01 mf δεν θα μπορούσε να κόψει πρίμα και να γλυκάνει λίγο τον ήχο?

 

αν τον βαλει παραλληλα με τον ηδη υπαρχοντα, ναι... Αλλιως απο μονος του ενας 0.01μF ειναι "λιγος".

 

Αν βαλει 0.1μF ειναι μαλλον μεγαλος (εως πολυ! :o) για την περιπτωση. (εγω π.χ. εχω 0.1 σε strat με πολυ low output μαγνητες και +260Κ Pots)

 

Λογικα οπως το κοβω θα εχει 0.022μF

 

Με κανα 0.033 ή 0.047 ισως "γλυκανει" αλλα οπως ειπες ειναι και 1000000 αλλοι παραγοντες που επηρεαζουν το ..ξυραφι.

Αλλα τι σοι Barber θα ηταν αν δεν ξυριζει και λιγο?  ;D  ;D  ;D

 

btw, αν θες και καλα orange drop να προτιμησεις τους 225P που ειναι polyester και οχι τους πολυ ...HiFi 715/716 (πολυπροπυλενιο)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν τον βαλει παραλληλα με τον ηδη υπαρχοντα, ναι... Αλλιως απο μονος του ενας 0.01μF ειναι "λιγος".

μπορείς να εξηγήσεις πώς το εννοείς το λίγος? επειδή έχω και εγώ ένα πρότζεκτ στα σκαριά και σκεφτόμουν να χρησιμοποιήσω τον 0.01..και ναι έχω τους 225.. :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα, που θελεις να τον βαλεις?

 

Αν για παραδειγμα τον θελεις για neck Humbucker Tone cap ειναι καλουτσικη η τιμη (για... EC woman tone)

 

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι τα 0.01μF ειναι μικρη χωρητικοτητα και δεν θα εχεις πολυ treble roll off οταν κατεβαζεις το tone και γενικως θα εχεις και πιο πριμαριστο ηχο στο 10.

 

Μεγαλυτερη τιμη πυκνωτη = περισσοτερη αποκοπη πριμων, παντα πανω στο ιδιο ποτενσιομετρο.

 

Και λεω για "παραλληλα" γιατι με τετοια συνδεσμολογια οι πυκνωτες προσθετουν τις τιμες τους.

 

αν δεν σε καλυψα, shoot again...  ;)

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω στο tone μιας jagstang με duncan jb στη γέφυρα και duncan hot for jaguar sjag-2 για neck..ίσως με 250κ ποτενσιόμετρα..λες να κάνω λαλακία?

σορυ στον φίλο για τυχόν εκτροχιασμό του θέματος.. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..σκεφτόμουν να το χρησιμοποιήσω στο tone μιας jagstang με duncan jb στη γέφυρα και duncan hot for jaguar sjag-2 για neck..ίσως με 250κ ποτενσιόμετρα..λες να κάνω λαλακία?

σορυ στον φίλο για τυχόν εκτροχιασμό του θέματος.. :)

 

αν ειναι και οι δυο βαμβακερς πανε για 500αρια all around και κρατα τον 0.01 για neck tone.

Στον bridge δοκιμασε κανα 0.022

 

εδιτ: ποσα pots εχει η κιθαρα σου?

 

αν εχει 4 και ο neck ειναι single βαλε εκει τα 250 και παρε 500αρια για τον bridge HB

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγαλυτερη τιμη πυκνωτη = περισσοτερη αποκοπη πριμων, παντα πανω στο ιδιο ποτενσιομετρο.

 

 

Όταν λές στο ίδιο ποτενσιόμετρο, εννοείς ότι αν βάλω έναν 0,047 (τώρα πρέπει να έχει 0,022) στο tone pot του bridge μανγήτη θα μου κόψει πρίμα από αυτόν μόνο το μαγνήτη ή θα επηρρεάσει και τους άλλους? (μπορεί να είναι και ηλίθια η ερώτηση, για το λόγο του ότι δε μελέτησα ακόμα τη συνδεσμολογία της στρατ γενικά...)

 

Γενικά ο ήχος από τους τέξας σπέσιαλ όπως είναι τώρα μου αρέσει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ και καλό θα ήταν να μην το χαλάσω...ΔΕ ΘΕΛΩ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΝΑ ΤΟΝ ΧΑΛΛΑΣΩ!! χα χα χα.....πανικός... ;D

 

Εξ'ού και οι τόσο λεπτομερείς ερωτήσεις (λόγο ασφαλείας)

"Simplicity is gold"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κιθάρα έχει 2 ποτς 250κ και έναν πυκνωτή ο,ο47..ο neck μαγνήτης είναι μονός για τζάγκουαρ δηλ.προορισμένοσ για 1000 άρια ποτς..

 

Ta 250 μου φαινονται μικρα, ιδιως αν ειναι spec_ed για 1Μ ποτενσιομετρα...

Τουλαχιστον δοκιμασε 500αρια για να βολεψεις και τον bridge που ειναι ΗΒ.

 

Ετσι με 250αρια την δινουν Stock ή προεκυψαν στην πορεια?

 

 

 

Όταν λές στο ίδιο ποτενσιόμετρο, εννοείς ότι αν βάλω έναν 0,047 (τώρα πρέπει να έχει 0,022) στο tone pot του bridge μανγήτη θα μου κόψει πρίμα από αυτόν μόνο το μαγνήτη ή θα επηρρεάσει και τους άλλους? (μπορεί να είναι και ηλίθια η ερώτηση, για το λόγο του ότι δε μελέτησα ακόμα τη συνδεσμολογία της στρατ γενικά...) 

 

Αν το "κατω" tone ειναι μονο για τον bridge και βαλεις 0,047 θα εχεις περισσοτερη "γλυκα" ή και μουνταδα αναλογως συνθηκων (απολυτη τιμη πυκνωτη, τυπος διηλεκτρικου, πεταγμα πεταλουδων στην Κινα κλπ τρελλα)

 

Αν δεν εισαι σιγουρος, δοκιμασε το εξης: κλεισε το "κατω" tone και επελεξε τον middle Texas. Ακουγεται μπουκωμενος?

Αν ναι, πρεπει να απεμπλεξεις τον μεσαιο απο το συγκεκριμενο ποτενσιομετρο, να βαλεις και τους δυο Texas στο "πανω" tone και να κρατησεις τον υπαρχοντα πυκνωτη σ'αυτο.

 

Και μετα μπορεις να πειραματιστεις με τον bridge και το tone του...

 

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου