Προς το περιεχόμενο

xp 32 η' 64?


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Γεγονός είναι πάντως οτι οι περισσότερες σύγχρονες εφαρμογές και συσκευές δεν έχουν προβλήματα με τα 64-bit (μιλώντας εμπειρικά και από pc φίλων), εκτός κι αν πέσεις στην περίπτωση. Διάβασμα και ψάξιμο λοιπόν πρωτού βρεθούμε προ εκπλήξεων.

Γενικά αυτό ισχύει και το WOW86 (ή 64, δε θυμάμαι τώρα) κάνει καλά τη δουλειά του. Στα windows xp X64 που έχω εγώ, ότι είναι 32 μπιτ, πάει στο folder "progam files 86" ενώ τα 64 μπιτα πάνε στο folder "program files". Διαχωρισμός και δουλεύουν (γενικά).

 

Η Steinberg αναφέρει ότι "γενικά" το Cubase γενιάς 3ης (Cubase SL3 στην περίπτωσή μου) δουλεύει ΑΛΛΑ δεν έχει υποστήριξη.

 

Έλα που εμένα μια φορά την ημέρα μου κολάει... Δε ξέρω αν είναι το Cubase, ή κάτι απ'όλα που έχω μέσα βέβαια. Και η πλάκα είναι ότι αφού το Cubase είναι στα 32-μπιτ, και plug-ins που έχουν 64-μπιτες εκδόσεις ΔΕ δουλεύουν εκει μέσα. Με λίγα λόγια αν δεν κάνω upgrade/update ΤΑ ΠΑΝΤΑ, το 64-μπιτ μέρος πάει λιγο χαράμι.

 

Ο λόγος που δεν έχω κάνει είναι, απλά, γιατι θα μου κοστίσει άνω των 1000 ευρώ συνολικά να το κάνω και περιμένω. Για τον ίδιο λόγο ένας Η/Υ που πετάει (i7, Caviar Black hard disks, κλπ), έχει ΜΟΝΟ 3 GB μνήμη! Οικονομία.

 

Παρεπιπτόντως, το Reaper δεν το ήξερα, αλλά φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον με την πρώτη ματιά. Θα το ερευνήσω. Thanks Nikolas!
Είναι πολύ καλό, και ενδιαφέρον. Το καλύτερο στοιχείο του είναι ότι ζητάς κάτι και το βάζουν μέσα, αν δεν υπάρχει! :Ο Οι κατασκευαστές ακούνε και αφουγγράζονται, και απαντάνε σε όλα.

 

Imaginator: αν θυμάμαι καλά, γιατί το είχα παλιά σε ένα laptop, πρέπει να βάλεις τα dll αρχεία για τα VST, μέσα σε συγκεκριμένο folder, αλλά επίσης πρέπει να πάς σε μενού και να τα ψάξεις, να κάνει reset, ή κάτι τέτοιο. Αν πας στο forum του reaper, είχα κάνει το ίδιο ερώτημα πριν απο 2-3 μήνες. Ψάξε για "Nikolas" ή "nikolasideris" και θα με βρεις εκεί. :)

 

Πάντως, δε σε κατηγορώ για τίποτε, και επίσης η ιδέα να επικοινωνείς με άλλα στούντιο είναι σεβαστή και λογική (δεν είσαι παράλογος). Απλα, αν επικοινωνείς και με στούντιο, μπορει να βγάζεις χρήματα, λίγο κόπος παραπάνω μπορεί να επιδείξει τον απαραίτητο σεβασμό και μια στροφή κατα των πειρατικών προγραμμάτων. :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

nikolas το reaper τελικα λειτουργει χωρις να το αγορασεις??Ρωταω γιατι το ειχα εγκαταστησει αλλα επειδη δεν μου φανηκε free δεν ασχοληθηκα καθολου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Λειτουργεί χωρίς να το αγοράσεις χωρίς προβλήματα. Όμως είναι shareware, και αυτό δεν το κάνει αυτόματα "νόμιμο" να το χρησιμοποιεί κανείς χωρις να πληρώσει! Άλλωστε η τιμή για μη εμπορική χρήση είναι $50, που είναι, με όλο το θάρρος γελοία για τιμή οποιουδήποτε προγράμματος με τέτοιες δυνατότητες! :) (η εμπορική χρήση είναι $225, αλλά αν κάνεις εμπορική χρήση, τι στο καλό, θα τα έχεις βγάλει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λειτουργεί χωρίς να το αγοράσεις χωρίς προβλήματα. Όμως είναι shareware, και αυτό δεν το κάνει αυτόματα "νόμιμο" να το χρησιμοποιεί κανείς χωρις να πληρώσει! Άλλωστε η τιμή για μη εμπορική χρήση είναι $50, που είναι, με όλο το θάρρος γελοία για τιμή οποιουδήποτε προγράμματος με τέτοιες δυνατότητες! :) (η εμπορική χρήση είναι $225, αλλά αν κάνεις εμπορική χρήση, τι στο καλό, θα τα έχεις βγάλει)

 

ευχαριστω για τις πληροφοριες.Εφοσον ειναι ετσι τοτε αξιζει να ασχοληθω για καποιο διαστημα ωστε να εξοικειωθω.γενικα ειναι καλυτερα τα ελαφρια προγραμματα.εξαλλου χρησιμοποιω ενα sonar le στο οποιο δεν βρηκα κατι να με περιοριζει απο το sonar το κανονικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 10 μήνες αργότερα...

παιδια σορρυ για το ξεθαμα αλλα εχω μια απορία...

 

εστω οτι εχουμε x64 λειτουργικο με όλους τους απαραιτητους drivers x64 όπως chipset, lan, soud on board, vga κτλ και δουλευουν μια χαρα

 

τι γίνεται στην περιπτωση που εχουμε καποια συσκευη όπως USB Καρτα Ηχου (στη δικη μου περιπτωση M-Audio Fast Track Pro) και δεν υπάρχει x64 driver? μπορει να λειτουργησει με x86 driver?

 

το λέω με αφορμη την κάρτα μου αλλα εχω την απορια και για αλλα μεσα όπως εκτυπωτες, scanners κτλ

www.reverbnation.com/steamrollerassault

www.youtube.com/user/beeros05

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν τεχνικος υπολογιστων μπορω να πω τα εξης, εαν βαλεις 32 bit πανω απο 3 gb μνημη δε θα σου τη βλεπει κ πιθανον να εχεις καθυστερησεις. Με τα 64 bit εχεις καλυτερη διαχειρηση υλικου, βλεπει οση μνημη κ αν του βαλεις αλλα η μεγαλη του μαυρη τρυπα ειναι τα drivers, οσα drivers κ αν περασα τα οποια δεν ηταν για 64 bit δυστυχως δεν μου δουλεψαν κ πολλες παλιες κυριως συσκευες θα αχρηστευτουν οπως εμενα πχ ο εκτυπωτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μου εχει τυχει να λειτουργησει μηχανημα με χ86 drivers σε 64bit περιβαλλον, αλλα εχει πολλα κονφλικτς και 90% δεν θα τρεξει. βαλε τα εβδομα παραθυρα και λυσε τα προβληματα σου φορ εύα.

 

brougos o ανθρωπος δεν ρωτησε για μνημη... αλλα και για αυτο τα win7 32βιτ εχουν προνοησει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλοκαιρι κοντα προσπαθουσα να εγκαταστησω την καρτα μου (χρησιμοποιουσα ηδη τα win7 χωρις προβληματα σε αλλο υπολογιστη με αλλη καρτα βεβαια).

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου