Προς το περιεχόμενο

xp 32 η' 64?


Imaginator

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ψαξε για τους drivers της καρτας σου τωρα και μαλλον θα εχουν βγει. αν τους βρεις αλλαξε κ λειτουργικο. τα χω χασει με την ευελειξια τους. επιτελους η μικρο-μαλακη, εβγαλε ξανα λειτουργικο σωστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 26
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Χαίρομαι που βοήθησα με τις ερωτήσεις μου. :)

 

Τώρα αυτό το σημείο:Ας το συζητήσουμε λιγουλάκι.

 

Δε ξέρω πόσο χρονών είσαι, τι μουσική κάνεις, και αν βγάζεις χρήματα ή όχι.

 

ΑΛΛΑ!

 

Καλό θα ήταν, (καταρχήν) να μην το διατυμπανίζεις ότι έχεις σπασμένα προγράμματα. Ούτε εδώ ούτε πουθενά.

 

αλλά μιας και το αναφέρεις, και επειδή ΚΑΝΕΙΣ δεν είναι άγιος να πετάξω μερικές ιδέες:

 

1. Γιατι θες το nuendo σων και καλά; Χρειάζεσαι πραγματικά τις δυνατότητές του; Εγώ θα σου πρότεινα να κοιτάξεις το reaper (http://www.reaper.fm/) που είναι shareware αλλα ΧΩΡΙΣ όριο χρόνου, και πάρα πολύ φτηνό να το αγοράσεις τελικά ($50, δηλ λίγότερα απο 40 ευρώ. Δεν είναι τρελή τιμή, κατ΄ουδένα λόγο). Και ξέρεις τι; Είναι 64-μπιτ! αμέ! Και έχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ! Πήγαινε κατέβασέ το (πολύ μικρό μάλιστα...) και κανε to installation. Θα έχεις το sequencer, αυθεντικό, με τις ευλογίες των κατασκευαστών, και χωρίς προβλήματα.

2. αντίστοιχα η εταιρία που έκανε το reaper έχει και κάποια Plug-ins. Εντάξει, δεν είναι τα waves, όπως και το reaper δεν είναι το Nuendo, αλλα να σου πώ κάτι; Εγώ αυτά χρησιμοποιώ, μέχρι να βρεθεί ένα project που να δικαιολογήσει να αγοράσο κάτι που κοστίζει $8500!!! (τα Waves Mercury, πχ, και σαν παράδειγμα το φέρνω).

3. Αντίστοιχα υπάρχουν, ΑΠΕΙΡΑ, τσάμπα σύνθια, drum loops, μπάσα κλπ. Και plug-ins, και reverb Και ότι θέλεις. Μπορώ να σου κάνω προτάσεις, αλλά αν δε ξέρω τι μουσική κάνεις...

4. Για ορχηστρική μουσική μπορεί να έχεις λίγο πρόβλημα, αλλά (αν θυμάμαι καλά), ο Kirk Hunter έχει κάποια επιλογή που κοστίζει $99 (70 ευρώ περίπου), και είναι downloadable (δε περιμένεις κουτί κλπ). Μετά υπάρχει και το GPO (Garritan Personal Orchestra) που σύντομα θα βγεί η επόμενη έκδοση στα $199.

 

______________________

 

Ναι, θα περάσεις 1-2 μέρες να μάθεις το reaper.

Ναι, δε θα παινεύεσαι στους φίλους σου ότι έχεις το Nuendo.

Ναι, δε θα έχεις τις ίδιες δυνατότητες με το Nuendo, αλλά να πω την αλήθεια, δε νομίζω να τις χρησιμοποιείς ούτως ή άλλιώς.

 

Αλλά

 

Με 0 έξοδα, έχεις το repear και σωρία άλλων προγραμμάτων.

Με $50 έχεις το repear Και χαρούμενους και τους δημιουργούς

Με άλλα $100 έχεις και ορχηστρικούς ήχους και είσαι "πασάς" (ντάξει, δεν θα έχεις ούτε το omnisphere, ούτε τα VSL, αλλά... σιγά σιγά τα παίρνεις κι αυτά).

 

Και, απο προσωπική πείρα: Όταν είσαι περιορισμένος με λίγα εργαλεία, είναι που μαθένεις πραγματικά να τα ξεζουμίζεις και να κάνεις πραγματική δουλειά. αν τα έχεις όλα εύκαιρα και μπροστά σου, δε θα τα μάθεις ποτέ, θα χαζεύεις τους ήχους κλπ...

 

/Κύρηγμα

 

Ελπίζω να μην προσβάλω κανέναν. :)

 

Φίλε Νικόλα,

 

δε νομίζω ότι το παιδί το διατυμπάνισε καθόλου με τη σπασμένη έδκοση Nuεnδο. Απεναντίας εσύ το ρώτησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα, αυτο δεν εχει και πολυ νοημα τωρα βρε vavel80. Εξ'αλλου και ο Νικολας δεν εκανε καμμια επιθεση. Μερικες σωστες συμβουλες εδωσε ;)

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου