Προς το περιεχόμενο

TonePros bridge σε Duessenberg


panz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε θα με χάλαγε λίγο παραπάνω sustain/όγκος από τη duesy μου ::) θα καταλάβω διαφορά άμα κοτσάρω μια Tonepros ή είναι πατάτα πατέντα; Λογικά την TonePros Model AVR-II χρειάζομαι με τα μικρά/βιδωτά studs... Θα χρειαστώ και tailpiece?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ο ψωριάρης μόνος του...επειδή ήρθε άμα ξέρει κανεις να μου πει πως να κάνω τα αυλάκια στα βαγονάκια plz help :'( εργαλεία υπάρχουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

E, ας το κλείσω το θέμα μιας και το άνοιξα, αν ενδιαφέρει κάποιον. Λοιπόν, θεωρώ ότι το αποτέλεσμα ξεπέρασε κάθε προσδοκία. Με λίγο τρίψιμο και στο καβαλάρη παίζει σαν βούτυρο και ακούγεται πλέον σαν σωστό μουσικό όργανο. Πως δεν έκανα τη μαλακία να τη σκοτώσω και να πάρω με floyd  :P. Όποιος λοιπόν ενδιαφέρεται για ουσιαστική αναβάθμιση ας τις τσεκάρει και δε θα πιστεύει στα αυτιά του  ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φωνη βοώντος...Και ο ψωριάρης μόνος του...Στη Φρανκφούρτη πήγατε όλοι ή να πιάσετε το Μάη ::)? Εγώ μία φορά τα παρήγγειλα, ξέρεις κανείς άμα θέλουν σκάψιμο τα βαγονάκια;

 

Είδες που τα κατάφερες και μόνος σου, σαν μεγάλο παιδί? Βάλε τώρα και φωτογραφίες να δούμε τι έκανες...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τελικά έσκαψες τα βαγονέτα? Έκανες αυλάκια? Τα χαμήλωσες?

 

Έχει όντως διαφορά ο ήχος ή πρέπει να το προσέξεις για να το ακούσεις?

 

Βάλε καμιά φώτο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

LOOOL :D. Δεν έχω φωτογραφική τώρα! Ούτως η άλλως δεν έκανα τπτ τρελό. Απλά κατέβασα στο ελάχιστο το ύψος του bone καβαλάρη (απαίσια μυρωδιά) με λίμες και ότι αφορά τη γέφυρα στην αρχή την έσκαψα με τριγωνική λίμα, μετά με στρογγυλή και σιγά σιγά με λειάνθηκαν τα saddles με γυαλόχαρτο. Πάντως μία 9αρα κατάφερα να τη σπάσω σε bend, οπότε και χρειάστηκε προσεκτικότερη μετέπειτα δουλειά στα αυλάκια. Τo playability είναι πλέον σαν να αλοίφω βούτηρο σε ψωμί :), action πολύ χαμηλό, τα posts είναι στα 5.5mm στο ύψος που ρυθμίζονται). Αλλά πρέπει να την ακούσεις πριν και μετά για να καταλάβεις τι διαφορά κάνει όχι μόνο σε sustain και όγκο, αλλά και πόσο ποιο "μουσικό όργανο" έγινε πλέον η κακόμοιρη κιθαρίτσα, που υποτίθεται ότι έχει περάσει από τα χέρια/μάτια "επώνυμων ειδικών" με το αζημίωτο. Τελικά άμα θες να κάνεις μία δουλειά καλά κάνε τη μόνο σου και άμα δε τη ξέρεις μάθε τη. Προτού βιαστείτε να βάλετε τη κιθαρίτσα σας σε αγγελία για ένα ξεροκόμματο, δοκιμάστε τις tonepros. Για μένα είναι σαν να αγόρασα καινούργιο όργανο  :D. Ο κολλητός μου δε μπορεί να βρει (φατσικά)τι άλλαξε και σπέρνει η κιθάρα, πολύ γέλιο. ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί τον bone καβαλάρη?

Έκανες αυλάκια δηλαδή? H TonePros Model T3BP έχει έτοιμα αυλάκια. Καλύτερα όμως να γίνουν πάνω στο όργανο, έτσι?

Με ψήνεις...

Είναι να μην ξεκινήσει το aftermarket...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι το bone, απλά αυτός που τον έφτιαξε είχε αφήσει πολύ περιθώριο και ήταν 'stiff'. Γέφυρα πήρα την TonePros Model AVR-II (Advanced Vintage Replacement II) με τις μικρές βιδούλες posts και για stοptail το T1ZSA "Aluminum Featherweight". Και ναι δεν ήταν σκαμμένα. Άμα προσέξεις πριν το πάρω αναρωτιόμουν και εγώ αν αξίζει και  κλάψω $$$, αλλά ο επιμένων νικά :). Αυτή ήταν αναβάθμιση, τι μαγνήτες και μλκιες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου