Προς το περιεχόμενο

Πως να 'ξεχασουμε' τη θεωρια?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρεπει να ομολογησω πως ειμαι ολιγον καμμενος απ'τη θεωρια της μουσικης.

 

Εχω ψαχτει παρα μα παρα πολυ στην αναζητηση 'ελλογου' νοηματος στη μουσικη (περα δηλαδη του συναισθηματικου βιωματος), και δεν υπαρχει περιπτωση να μην ακουσω ή παιξω κατι χωρις να αναλυσω πως και γιατι αυτο 'λειτουργει' με βαση κλιμακες, αρμονιες, αρμονικες, ρυθμους κτλ.

 

Νιωθω πως εκλεισα αυτο το κυκλο, οπως επισης αισθανομαι πως μιλαω εκμερους πολλων συνανθρωπων μου που νιωθουν το ιδιο. Εχω κατασταλαξει πως η μουσικη εν τελει δημιουργειται 'οut of thin air' - o αυτοσχεδιασμος (περα απ'τις δεδομενες εππιροες εννοειται) ειναι η μητρα της και ειναι τοσο μυστηριο πραγμα οσο ο εγκεφαλος ή η ζωη.

 

Δηλαδη τοσο καιρο εμπλουτιζω τις γνωσεις μου με μουσικη θεωρια και τοσο πιο πολυ καταληγω στο 'εν οιδα οτι ουδεν οιδα'...  :)

 

Εν τελει ...οι μουσικες θεωριες , γιατι ουσιαστικα δεν ειναι μονο μια και αυτη που μαθαινουν στα ωδια, αυτο που κανουν ειναι να ομαδοποιουν τις παρατηρησεις της πρακτικης και να τις μετατρεπουν σε εργαλειο που μπορει να βοηθησει στην οικονομια κοπου και χρονου για δημιουργια η αναλυση μουσικης.

 

Το προβλημα εγκειται οταν εμεις δεν την χρησιμοποιουμε ως αυτο που ειναι ,ως ενα εργαλειο, αλλα αυτη χρησιμοποιει εμας και γινομαστε εμεις το εργαλειο...

 

Ειχα παρει μαθηματα κιθαρας πριν μερικα χρονια και ο καλος δασκαλος μου ειχε πει 'Μολις μαθεις αρκετη απ'αυτη τη θεωρια, τις τελειες στο χαρτι, τους ορισμους και κανονες ΄ το πρωτο που θα κανεις ειναι να τα ξεχασεις ολα!'

 

Τωρα πια καταλαβα ποσο δικιο ειχε.  ;)

 

Εχετε νιωσει ποτε ετσι? Πως ξεπερνιεται αυτο ? Πως μπορω, εγω αλλα και ο καθενας στη θεση μου, να επανελθει στην κατασταση προ 'εξηγησης' της μουσικης που φανταζε πιο μαγικη και τωρα λογω της πλανης του ορθολογισμου δυσκολευεται να ακουσει ως αυτο το υπεροχο πραγμα που ειναι αλλα αισθανεται δεσμιος της περιγραφης αυτου που ακουει και του κοστιζει στο να τη βιωσει?

 

Μηπως για να 'ξεχαστει' η θεωρια θελει περισσοτερη ...πραξη ?... :)

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 32
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Μηπως για να 'ξεχαστει' η θεωρια θελει περισσοτερη ...πραξη ?

 

ακριβως...φτιαξε μια ΜΠΑΝΤΑ ,παιζε μαζι με ΑΛΛΟΥΣ ανθρωπους και τα "εμποδια" της θεωριας θα εξαφανιστουν αμεσως,στο εγγυωμαι αυτο.....

 

το ,υπαρκτο οντως, προβλημα αυτο ειναι δυστυχως "προνομοιο" της Ελλαδας και μονο λογω των απαρχαιομενων μυαλων,υπαρχουν και εξαιρεσεις αλλα απλα επιβεβαιωνουν τον κανονα,που..."διδασκουν" μουσικη (τρομαρα τους) στα παιδια που θελουν να μαθουν κατι παραπανω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχετε νιωσει ποτε ετσι? Πως ξεπερνιεται αυτο ? Πως μπορω, εγω αλλα και ο καθενας στη θεση μου, να επανελθει στην κατασταση προ 'εξηγησης' της μουσικης που φανταζε πιο μαγικη και τωρα λογω της πλανης του ορθολογισμου δυσκολευεται να ακουσει ως αυτο το υπεροχο πραγμα που ειναι αλλα αισθανεται δεσμιος της περιγραφης αυτου που ακουει και του κοστιζει στο να τη βιωσει?

 

Μηπως για να 'ξεχαστει' η θεωρια θελει περισσοτερη ...πραξη ?... :)

 

Ναι εχουμε νιωσει ετσι.Στιψε το κεφαλι σου να θυμηθεις τι σου αρεσε πριν υποστεις τη μορφωση :D

Μολις θυμηθεις,ακουσε ξανα και δες αν σου λενε κατι.Αν οχι δεν μπορω να βοηθησω ;D

Αν βρηκες μουσικη αξια,τοτε ακολουθα τη λογικη σειρα των ακουσματων που θα υπηρχε αν δεν ειχες αλλαξει πορεια.Ακολουθα το φως :D

 

Tι μουσική ακους;Την βαρεθηκες;Σταματα να την ακους.Βρες νεα ακουσματα,δες τι ακουνε αυτοι που δεν τα εχουν χασει ακομα ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως για να 'ξεχαστει' η θεωρια θελει περισσοτερη ...πραξη ?... :)

 

Απάντησες μόνος σου στα ερωτήματά σου. Η θεωρία είναι απλά ένα εργαλείο, και μάλιστα πολύ χρήσιμο. Δεν θα σε κάνει μουσικό, όπως το ότι ξέρεις να γράφεις δεν θα σε κάνει συγγραφέα. Είναι όμως ένα μέσο που θα σου κάνει τη (μουσική) ζωή πιο εύκολη.

 

Απ' την άλλη, εγώ έχω το αντίθετο πρόβλημα. Εύχομαι να είχα στρωθεί να διαβάσω λίγο περισσότερο τη θεωρία που έκανα στο ωδείο, αντί να κάθομαι να ξαναψάχνω τις κλίμακες και τις συγχορδίες μπας και καταφέρω να εναρμονίσω κανά κομμάτι...

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ακριβως...φτιαξε μια ΜΠΑΝΤΑ ,παιζε μαζι με ΑΛΛΟΥΣ ανθρωπους και τα "εμποδια" της θεωριας θα εξαφανιστουν αμεσως,στο εγγυωμαι αυτο.....

 

Εχεις δικιο. Αρκει να μην ειμαστε ΟΛΟΙ καμμενοι. lol!

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον superfunk...Παιξε με αλλους,ακου χαλαροτερα και μην ντρεπεσαι να παραδεχτεις οτι σου αρεσει (ιδιωτικα ή δημοσια)κατι που μεχρι τωρα θεωρουσες "φτωχο" ή "παρακατιανο" ή ακομα και κιτς!Η αντανακλαστικη αναλυτικη αυτιά (οπως λεμε ματιά! ;D)δεν θα σε αφησει ποτε πια,αλλα δεν ειναι αυτο εμποδιο.Εμποδια βαζει το συνειδητο μας που θελει να κανει τις δικες του προβολες και αλματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παρει μαθηματα κιθαρας πριν μερικα χρονια και ο καλος δασκαλος μου ειχε πει 'Μολις μαθεις αρκετη απ'αυτη τη θεωρια, τις τελειες στο χαρτι, τους ορισμους και κανονες ΄ το πρωτο που θα κανεις ειναι να τα ξεχασεις ολα!'

 

Καταλαβαίνεις βέβαια ότι δεν κυριολεκτούσε, γιατί αυτό θα σήμαινε ότι όλα αυτά τα χρόναι θα τα είχες επενδύσει τζάμπα... ;D Τι σημαίνει όμως αυτό; Aφ'ενός είναι αδύνατο να ξεχάσεις αυτά που έμαθες, αφ'ετέρου πρέπει να προσπαθήσεις να αποδεσμευτείς από το αυστηρό γράμμα των "νόμων", κάτι που είναι δύσκολο να γίνει, και ευκολότερα εφικτό με την δημιουργία μουσικής με άλλους, εκτός κι αν οι άλλοι είναι επίσης προσκολλημένοι στους κανόνες αυτούς. (Μην αρχίσετε πάλι με τα ωδεία, θα ΑΠΟΧΩΡΗΣΩ)

 

Πιστεύω ότι μόνο εκεί έγκειται το ζήτημα και λιγότερο (ή και καθόλου) σε new age λάιφσταιλ ελαφρότητες του στυλ "there is a difference between knowing the path and walking the path, Neo". Η απόδειξη είναι ότι την "υπέρβαση" μπορούν κάλλιστα να την κάνουν και σόλο καλλιτέχνες (εννοείται βέβαια ότι πρέπει να τριφτεί κάποιος για να μάθει πού πάνε τα τέσσερα - δεν εννοώ να βλέπει τα πάντα πίσω από ένα θεωρητικό πρίσμα...)

 

Εγώ είμαι στο άλλο άκρο: αν κι έχω θεωρητική κατάρτιση, την έχω αφήσει πολλά χρόνια πίσω και τώρα βλέπω ότι τη χρειάζομαι πολύ, πλην όμως δεν έχω το χρόνο να την επεκτείνω όπως θέλω.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος καταλάβει τι έγραψα στο προηγούμενο ποστ, έχει +1 κάρμα.  ;D

 

Οποιος καταλαβε το καρμα ειδε.  ;D

I quickly learned that the study of music harmony is the study of everything - Richard Merrick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

από την άλλη, η μουσική είναι πολύ σφαιρική..άλλο να είσαι κλασσικός πιανίστας άλλο ροκ κιθαρίστας..άλλο να είσαι εκτελεστής ,άλλο συνθέτης κι άλλο τραγουδοποιός..όλοι αυτοί λογικό είναι να έχουν διαφορετική αντίληψη περί θεωρίας κλπ..δεν μπορείς να είσαι κλασσικός πιανίστας και να μην ξέρεις θεωρία ή να προσπαθείς να την ξεχάσεις..

γίνεται να είσαι ροκ κιθαρίστας χωρίς ιδιαίτερες γνώσεις..

αλλά μπάμπης στόκας χωρίς ενδελεχή μελέτη σύνθεσης και αρμονίας δεν γίνεσαι ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου