Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys 76/88


tonys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nomizo oti se merika xronia me in exelixi tis texnologias, tha vgainoun olo kai pio polla open architecture synths, opos to v synth gia paradeigma, ta opoia tha einai polu pio ftina. symfono oti me ta idia lefta paineis ena ktinodes pc, kai 2-3 kala synths kai kaneis mia xara ti douleia sou, kai episis, san epaggelmatias keybordistas, sas diavevaiono, oti gia tin elliniki pragmatikotita, de xreiazetai (pros to paron) na doseis tosa lefta gia ena organo gia live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ακολουθώ την Korg απο την εποχή του DSS-1.Πέρασα απο Μ1,

Wavestation AD,Τrinity,Prophecy.Τα 3 τελευταία τα εχω ακόμη

και θαλεγα οτι το wavestation ειναι το synth που αγαπαω

και χρησιμοποιώ πιο πολύ απο hardware πια.

Τωρα που θα βγει το Legacy collection(Digital) θα ναι ευκαιρία

να οργανώσω καλύτερα τους ηχους του Wavestation(ελπίζω).

 

Ασφαλώς θα ζηλευα ενα Οαsys , αλλά θεωρώ οτι τα λεφτα ειναι πολλά

κι εχει πράγματα που δεν θα χρησιμοποιήσω(πχ sequencer,hard disk).

Ακόμα και για live ειναι επικίνδυνο να κουβαλάς ενα τοσο πανάκριβο συνθ,

ασε που μονο αν παίζεις σε ''μεγάλες πίστες'' μπορεις να εχεις την οικονομική ανεση να το αποκτήσεις.

 

Νομίζω όμως οτι σύντομα θα δούμε πιο light εκδόσεις του Oasys και τοτε

το ξανασυζητάμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Τονυ καλημερα!

Ασχοληθηκα κατα πολυ με το θεμα αυτου του θαυματος της Korg.

Ξερεις ποτε θα το εχουμε εδω στην Ελλαδα?

Κοστος?

Σε ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Desafinando γειά σου.

 

Τα πρώτα κομμάτια έχουν πουληθεί ήδη.Υπάρχει

ένα ελεύθερο 76αρι για τον Δεκέμβρη ! Γίνεται

πανικός με το συγκεκριμμένο.Οποιος προλαβε

τον Κύριο είδε.Οσο για την τιμή του...... ! ! ! !

 

Καλό σου απόγευμα.

 

Tonys.

www.tonyskeyboards.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Θωμάς το έχει με τα 76 πλήκτρα το έχει 7.090 Ευρώ. Το Bonstudio θα το δίνει γύρω στα 8.000 Ευρώ σίγουρα.
Με αυτά τα λεφτά παίρνω 4 Workstations δηλαδή Korg Triton Extreme 61, Roland Fantom X6 και Yamaha MOTIF ES6 και μου μένουν και 2.000 Ευρώ για laptop ή για 4 αναλογικά μηχανήματα, όπως Korg MS2000, Alesis Ion, Novation KS4 κα.
Σύνολο 7 synths!
Δηλαδή 7 γεννήτριες ήχου ξεχωριστές, ή διαλέγω το OASYS που δουλεύει 3 synths με τους ίδιους A/D D/A και τα ίδια εφφέ, στην ουσία από την ίδια πυγή, μην τρελλαθούμε.


Και όποιο δε γουστάρω από τα 7 το πουλάω.
Και τελικά ότι και να’ ναι ο ήχος του θα είναι λίγο καλύτερος από το Korg Extreme.
Το MOTIF ES που έχω πάλι ποιο ρεαλιστικό ήχο βγάζει!
Φαντάσου να θες να το πουλήσεις άντε βρες αγοραστή.
Αν δε βγάλουν το OASYS σε ποιό light έκδοση μεταξύ 2.000-3.000 Ευρώ, δεν τους βλέπω καλά. ¶σε που θα το βγάλει απλά τώρα πέφτει το κωλόπιασμα. ;-)


Αυτά μάγκες και μην βιάζεστε, στην αγορά του...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ το είδα live στους Dream Theater και τρελάθηκα με το πόσο γαμάτα ακουγόταν! :D

 

Φίλε mpts, σωστά τα περί 7 synths αλλά τότε θα ήθελες και ένα ευρύχωρο δωματιάκι μόνο για τα πλήκτρα σου και να ξοδέψεις άλλο ένα χιλιάρικο για βάσεις, καλώδια και μια κονσόλα για να βάλεις τάξη στο χάος... 8)

 

Α, και είναι τραβηγμένο να υποθέτεις ότι το Motif ES είναι ρεαλιστικότερο από το Oasys (εκτός κι αν το έχεις δουλέψει για σοβαρό διάστημα οπότε πάω πάσο). Πέρα από τη διαφορά τιμής, μόνο από τα specs βλέπεις ότι το Oasys έχει 10 πράγματα παραπάνω και είναι λογικό να ηχεί κάπως καλύτερα...

Yes it is!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας είχα εγώ 7 synths και θα τα είχα να στέκουν στο πάτωμα στη χειρότερη, η θα τα δάνειζα στους φίλους μου.

Το έχω μελετήσει πολύ το θέμα, έχω και το KORG KARMA, Triton Rack είχα και το Trinity V3, και πολλά άλλα. Ένα θα σου πω μόνο τα demo να ακούσεις καταλαβαίνεις τη διαφορά. Βρες μου για αρχή καλύτερα κρουστά και κιθάρες, από το MOTIF ES και το συζητάμε. Δες και το www.motifator.com για demos και υποστήριξη. Όχι σαν τη Korg ούτε software δε δίνει με το μηχάνημα, σου λέει πάνε αγόρασε από αλλού, ούτε DVD εκκάθησης, ότι κάνουν οι χρήστες μεταξύ τους.

Με το MOTIF ES παίρνεις γρήγορα ήχο έτοιμο για παραγωγή CD, με τα KORG ιδρώνεις για να ακουστεί κάπως ικανοποιητικά εκτός αν θες κανένα Organ ή κάποιο άλλο ήχο να συνοδεύει σε μια μπάντα. Ειδικά στα ακουστικά όργανα φαίνεται πολύ η διαφορά.

Τώρα αν διαλέγουμε synth επειδή έχει touch screen και έγχρωμη οθόνη αυτό για μένα δεν είναι προτεραιότητα. Και να σας πω την αλήθεια με τα 40 κουμπιά που έχει στα δεξιά του το MOTIF ES οι λειτουργίες γίνονται γρηγορότερα από μια touch screen.

Προσωπικά κοιτάζω την ποιότητα του ήχου πάνω από όλα.Αν δεν ακούγεται όπως πρέπει τι να το κάνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτά τα λεφτά παίρνω 4 Workstations δηλαδή Korg Triton Extreme 61' date=' Roland Fantom X6 και Yamaha MOTIF ES6 και μου μένουν και 2.000 Ευρώ για laptop ή για 4 αναλογικά μηχανήματα, όπως Korg MS2000, Alesis Ion, Novation KS4 κα.

[/quote']



Ξέχασες το Andromeda. Και αν δεν έχεις βάση να το ακουμπίσεις δώστο σε μένα που έχω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου