Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys 76/88


tonys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η καταναλωτική μανία που μας δέρνει μάγκες, και η συνήθεια να αλλάζουμε κάθε 2 χρόνια μηχανήματα αυτά έχει. Αντί να κάτσουμε να δούμε τι μπορούμε να κάνουμε με αυτό που έχουμε, ψάχνουμε το επόμενο μοντέλο, λες και το παλιό φταίει που δεν έχουμε έμπνευση.

Αν είναι κάποιος επαγγελματίας πάω πάσο, βγαίνουν φράγκα. Αλλά για τους ερασυτέχνες δε χρειάζεται πιστεύω και τον τελευταίο εξοπλισμό.

Εγώ πραγματικά χαίρομαι όταν βλέπω να παίζει κάποιο συγκρότημα με M1, D50, DX7 κτλ. δείχνει ότι έχει δέσιμο με το όργανο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

ΟΚ, απλώς αναρρωτιόμουν... 12.000 και θές να δώσεις και άλλα... τέλος πάντων.

 

Θελω οπως ειπα παραπανω και εγω και αλλα παιδια, να δουλεψω με ενα μουσικο οργανο,που θα τα εχω ολα κατω απο τα δακτυλα μου, να φτασω την δουλεια οσο πιο μακρια μπορω και να χρησιμοποιησω τον υπολογιστη τελειοποιωντας αυτα που δεν μπορει να κανει τοσο καλα το,στην περιπτωση μου, το Kurzweil μου. Θελω ομως οταν εχω μια ιδεα, να μην πρεπει να περιμενω να φορτωσει ο Η/Υ οτι πρεπει να φορτωσει, να βρω ηχους κτλ, θελω να εχω επαφη με μουσικο οργανο.

 

Αυτα.

(Και εγω δεν θεωρω την τιμη του Οasys τοσο ακριβη, αλλο αν δεν εχω να τα δωσω...).

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και πολύ καλά κάνεις. Και εγώ με το MOTIF ES έχω βολευτεί πολύ με το sequencer του και ειδικά το pattern mode κάνεις πράγματα σε χρόνο dt. ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Το OASYS και μάλιστα το 88άρι θα το είχα αγοράσει ήδη. Από όποια πλευρά και αν το δούμε και το ακούσουμε είναι κορυφή ( με εξαίρεση την άσχημη εμφάνιση του, για μένα είναι "μπάζο" και χωρίς πλάκα μου θυμίζει ένα αρμόνιο των παιδικών μου χρόνων αξίας τότε 40.000 δραχμών, κάπου 120 ευρώ σήμερα δηλαδή ). Θα το είχα ήδη αγοράσει βέβαια αν το sequencer του ήταν 32-Track και όχι 16-Track. Πολύ σπάνια ένα κομάτι μου καταλαμβάνει λιγότερα από 16 midi tracks και κάποιες φορές που χρειάζομαι περισσότερα tracks, κάνω συμβιβασμούς. Τα 16-Track Sequencers πλέον δεν καλύπτουν τις ανάγκες του σύγχρονου μουσικού. Είναι τόσο υπερβολικά μεγάλο το κόστος για να ενσωματωθεί στο συγκεκριμένο μηχάνημα ένα "32 άρι" sequencer ή και μεγαλύτερο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν μπορώ να αποχωριστώ το laptop μου και λόγο αδυναμίας στη φορητότητα δεν θα σκεφτόμουν να δώσω τόσα πολλά χρήματα όσα κοστίζει το OASYS για workstation.

Έχει καταπληκτικό ήχο και δυνατότητες και σίγουρα θα το ήθελα αλλά δεν συμβαδίζει και με τις ανάγκες μου.

Φίλε triton_studio έχω την εντύπωση πως 32 midi κανάλια σε sequenser από hardware workstation θα τελείωναν πολύ γρήγορα την πολυφωνία, προς το παρόν. Είναι φορές που στο motifes 8 κανάλια ταυτόχρονα μου τελειώνουν την πολυφωνία. Υπάρχουν πάντως workstation με περισσότερα από 16midi κανάλια sequenser , αν αυτό είναι που ζητάς. (με 2000€-3000€). Μήπως και το OASYS αυξάνει τα midi κανάλια στον sequenser με κάποια κάρτα επέκτασης; (λογικά θα είναι πολύ φτηνές σε σχέση με την τιμή του).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μονο true 32 καναλια midi sequencer(+8 καναλια audio, δηλαδη συνολο 40) ειναι το Alesis Fusion(και δεν εχει κανενα προβλημα με την πολυφωνια γιατι ειναι τερας πολυφωνιας).

Παντως και το Kurzweil μου μπορει να δουλεψει 32 καναλια sequencer εαν βαλω δυο songs απο 16 καναλια να παιξουν ταυτοχρονα.

Οσοι παντως ξαχνουν για workstation σε καλη τιμη και καλη ποιοτητα η λυση ειναι το Fusion. Τσεκαρεται τιμη προς αποδοση και θα καταλαβεται....

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου