Προς το περιεχόμενο

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε! Έχω μία κάρτα ήχου focusrite 18i8 (1st gen) και σύμφωνα με αυτά που μου είπε ο πωλητής έχει 8 εισόδους εκ των οποίων οι 4 spdif.

Επίσης έχω ένα mpc 2000xl με 8 line outputs. Δοκίμασα να ηχογραφήσω κάποιους ήχους (κατάφερα μόνο το πρώτο κανάλι), βέβαια υπάρχει τρόπος να δρομολογήσω τα άλλα samples στο πρώτο κανάλι, αλλά δεν γνωρίζω τι εστί και τι παίζει με το spdif. Η συγκεκριμένη κάρτα έχει θύρες για jack.

Οπότε, γίνεται να ηχογραφήσω μέσω spdif κι αν ναι πως;;;

ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Ξεκινώντας, δεν είμαι ειδικός σε αυτά τα μηχανήματα. Σε παραπέμπω λοιπόν σε αυτό το link, που κάποιος έχει φτιάξει μια λίστα με τα συμβατά και απροβλημάτιστα interfaces για  κάποια MPC. 

 

Το να συνδέσεις Spdif δεν είναι δύσκολο. Παίρνεις το κατάλληλο καλώδιο και συνδέεις το Spdif. Αλλά έχεις μόνο δύο κανάλια έτσι.

 

Επισης όμως: Ένα μεγάλο κομμάτι του κλασικού ήχου των MPC είναι τα Digital to Analog converters που έχει. Aν τα δουλέψεις από ψηφιακή έξοδο, αυτά τα κάνεις bypass, οπότε μετά δεν ξέρω αν έχει νόημα το MPC. Προσωπικά δε θα το έκανα.

 

Αυτά. Ελπίζω κάποιος να ξέρει να βοηθήσει περισσότερο.

 

YΓ το διόρθωσα μετά από προσεκτικότερο διάβασμα

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
30 λεπτά πριν, Mr. Es είπε

Οπότε, γίνεται να ηχογραφήσω μέσω spdif κι αν ναι πως;;;

 

Θα πρέπει να μεσολαβήσει κάποια συσκευή , που θα μετατρέψει το αναλογικό σήμα σε ψηφιακό.

Θες έναν converter για το SPDIF in.

Εγώ όταν χρησιμοποιούσα το SPDIF της κάρτας μου σαν in , πρώτα συνέδεα την όποια αναλογική πηγή μου σε ένα minidisc player (στο αναλογικό In που είχε) και μετά την SPDIF έξοδό του minidisc  στο SPDIF in της κάρτας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

@Mr. Es θα σου πρότεινα πάντως ως καλύτερη λύση και πολύ συχνή κάποια στιγμή να βρείς μια φθηνή κονσολίτσα 8κάναλη να δουλεύεις εκεί τα submixes σου και να στέλνεις ένα Stereo out στη Focusrite. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Τωρα που βλέπω το ΑΚΑΙ, εχει SPDIF outs

Αρα το Out του ΑΚΑΙ στο IN της κάρτας

Δεν σου δούλεψε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kpeyosναι, θα ήθελα και εγώ να το κάνω αυτό αλλά δυστυχώς ο χώρος είναι περιορισμένος και δεν ξέρω πως θα τα χωρέσω γιατί σκέφτομαι να πάρω κάποια στιγμή turntable, dj μίκτη, preamp... Καταλαβαίνεις! Πάντως αν θες πρότεινε μου κάποια σχετικά οικονομική 8 ή 10κάναλη κονσόλα.

 

@LKΔεν το επιχείρησα. Προσωπικά, προτιμώ τα 8 outputs γιατί μπορώ μετέπειτα να επεξεργαστώ στο pc το καθε ένα αντιθέτως με τα 2 του spdif. Άλλωστε αν ήθελα απλώς ένα stereo κανάλι θα μπορούσα να εξάγω ήχο από το stereo out.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

δεν της φαίνεται αλλά η κάρτα σου έχει 18 εισόδους που μπορείς να χρησιμοποιήσεις... 4 αναλογικές με προενίσχυση, 8 ψηφιακές μέσω ADAT και 2 ψηφιακές coaxial SPDIF...

 

για να τις αξιοποιήσεις χρειάζεσαι έναν 8άρη προενισχυτή με A/D convertors και ADAT έξοδο όπως πχ αυτός Behringer ada 8200 (πολύ καλός για τα λεφτά του αν και μπορείς να αναζητήσεις μεταχειρισμένο και πολύ φθηνότερα το παλιότερο μοντέλο και ανάλογα καλό) και οτιδήποτε ακόμα με SPDIF έξοδο (όπως το MPC που έχεις και "έχει" όπως ειπώθηκε ήδη από τους φίλους μας παραπάνω)...

  • Like 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
47 λεπτά πριν, Mr. Es είπε

Δεν γνωρίζω πολλά, δεν είχα την ευκαιρία να σπουδάσω. Ασχολούμαι από hobby.

 

και ορθώς πράττεις, ειδικά αν το απολαμβάνεις... έτσι που το αναφέρεις ακούγεται σαν "μειονέκτημα", κάτι που φυσικά δεν ισχύει (τουλάχιστον στην δικιά μας παρέα)... όσοι τυχαίνει να γνωρίζουμε κάτι παραπάνω στο θέμα που σε απασχολεί είμαστε εδώ να βοηθήσουμε... 

  • Like 2

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου