Προς το περιεχόμενο

Korg Oasys 76/88


tonys

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν απο λιγο επεστρεψα απο το Tony's keyboards, οπου δοκιμασα το Oasys.

Παιδια ειναι εκπληκτικη εμπειρια να παιζεις με ενα τετοιο ΜΟΥΣΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ, ποσο μαλλον να το εχεις και δικο σου.

Αξιζει πιστευω τα λεφτα του και οσο αφορα το οτι με αυτα τα λεφτα μπορεις να παρεις 3,4 οργανα, ακουστετο πρωτα και θα καταλαβεται οτι ειναι σε αλλο επιπεδο. Παιδια δεν εχω κανενα Casio, εχω το Kurzweil K2661 αρα καταλαβαινεται οτι εχω σοβαρο οργανο και ακουω πολυ καλους ηχους. Δεν σας λεω για ολα τα καλουδια που εχει πανω του, σας λεω για τον ηχο του. Ειναι εκπληκτικος(ακουστε τα hammond και θα καταλαβεται).

Οποιος μπορει ας κανει μια ακροαση,δεν θα χασει.

Περνάν τα χρόνια και είναι κρίματζ,

Θέλω ν'αλλάξω image...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 55
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Οτιδήποτε υπάρχει πάνω στο Oasys θα μπορούσε να γίνει software plug-in αύριο το πρωί (αν το ήθελε η εταιρεία) και το όργανο να στοιχίζει 300 ευρώ.

 

Το κόστος του έχει να κάνει με το πολύ και πανάκριβο hardware που έχει πάνω του, όχι με την ποιότητα του ήχου του (η οποία είναι όντως πολύ ψηλά).

 

Τα hardware ψηφιακά synthesizer έχουν τελειώσει.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδήποτε υπάρχει πάνω στο Oasys θα μπορούσε να γίνει software plug-in αύριο το πρωί (αν το ήθελε η εταιρεία) και το όργανο να στοιχίζει 300 ευρώ.

 

Το κόστος του έχει να κάνει με το πολύ και πανάκριβο hardware που έχει πάνω του' date=' όχι με την ποιότητα του ήχου του (η οποία είναι όντως πολύ ψηλά).

 

Τα hardware ψηφιακά synthesizer έχουν τελειώσει.[/quote']

 

Σύμφωνοι. Αλλά για να τα κάνεις αυτά με έναν υπολογιστή + hardware + software και το τελικό αποτέλεσμα να είναι αντάξιο θα πρέπει

1) Να έχεις έναν ΠΟΛΥ δυνατό υπολογιστή

2) Ενα πολύ καλό τροφοδοτικό ή με κάποιο τρόπο να μην έχεις παράσιτα από το τα ηλεκτρονικά του

3) ΠΟΛΛΑ DSPs. Αρκετές powerwore, creamware... κ.α DSPειδή

 

Αλλά και πάλι δεν θα είχες την αμεσότητα που έχεις με ένα hardware synth. Εγώ αυτή τη στιγμή τα έχω ξεφορτωθεί όλα και έχω μόνο ένα MOTIF ES. Ε λοιπόν δε μπορείς να φανταστείς πόσο με έχει βολέψει το sequencer που έχει πάνω και τα 4 faders στο αριστερό μέρος. Το Seq γιατί είναι άμεσο. Δεν έχεις πολλά - πολλά με το ποντίκι αλλά επιτόπου πατάς το rec και γράφεις, και τα sliders γιατί μπορείς να ρυθμίοεις την ένταση των καναλιών σου σαν να είχες κονσόλα.

Σίγουρα το Traction που εδώ και λίγο καιρό είμαι ευτυχής κάτοχος του κάνει παπάδες, αλλά για να σε δώ πως θα έχεις τους appregiators να τους αλλάζεις live, ή να αλλάζεις ήχο τι πιο απλό. Το motif έχει σχεδόν χιλιάδες ήχους οι οποίοι για να τους βρείς με το ποντίκι στο sequencer....

Ενώ όταν το έχεις μπροστά σου, πατάς το πλήκτρο favorite που έχεις αποθηκεύσει αυτούς που χρησιμοποιείς περισσότερο και όλα γίνονται γρήγορα και ωραία.

Δε λέω η εξέλιξη σίγουρα θα στείλει όλα αυτά τα σίδερα στο χρονοντούλαπο της ισταρίας μαζί με το fairlight, απλά εγώ προσωπικά είμαι της παλιάς σχολής. :lol:

Οσον αφορά το OASYS. Να πω και γω το .2 cent μου. Εχει ωραίους ήχους αλλά το κόστος του αναλογικά με ένα μέσο μισθό σήμερα το κάνει απαγορευτικό για ερασιτεχνική χρήση. 7-8 μήνες δουλειάς για ένα όργανο είναι too much. Αν το δούμε τώρα καθαρά επαγγελματικά τότε είναι απλά τα πράγματα. Το χρειάζεσαι; Το παίρνεις.

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει πάντως στην αγορά κάτι ανάλογο, λογικό η τιμή του να είναι αυξημένη. Εδώ το triton κάνει ~3000!

Μη ζητάμε να είναι φθηνή η Ferrari αλλά να δούμε αν τις ανάγκες μας τις καλύπτουμε και με ένα fiatάκι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου shock. Και εγώ είμαι της παλιάς σχολής. Στο παρελθόν ήμουν ο ευτυχής κάτοχος πολλών synths, που:

 

α) κάθε φορά τα πλήρωνα χρυσά (όταν πρωτοβγήκε το Μ1 ή το Wavestation θυμάται κανείς πόσο κάνανε;)

 

β) κάθε φορά που τα αγόραζα, καταλάβαινα ότι με ένα όργανο μόνο του δεν γίνεται δουλειά, άρα χρειαζόντουσαν περισσότερες αγορές

 

γ) κάθε φορά, μόλις δύο χρόνια μετά, η ίδια εταιρεία είχε να προτείνει κάτι "καλύτερο", περισσότερο "φανταχτερό", περισσότερο "ωραίο"

 

Όταν πρωτοάκουσα για soft synths γέλασα (αλήθεια σου λέω, δεν κάνω πνεύμα). Την επόμενη μέρα πήγα και αγόρασα το Roland JD-800, εκείνο το αντιτορπιλικό με τα 6000 κουμπιά. Έτσι είχα κάποια στιγμή (ταυτόχρονα) καμιά δεκαριά όργανα, πληρωμένα με αίμα και ιδρώτα.

 

Δε λέω ότι δεν πρέπει κανείς να πάρει ΕΝΑ καλό synth - και βέβαια πρέπει, ειδικά αν παίζει live. Και (από αυτή την άποψη και μόνο) ας πάρει και το Oasys αν έχει να διαθέσει τα χρήματα.

 

Αλλά όχι για τους "ποιοτικούς" ήχους του, γιατί εγώ (που ας σημειωθεί δεν είμαι καμιά ιδιοφυία των πλήκτρων, κάθε άλλο) με τα λεφτά που κάνει το Oasys μπορώ να σου φτιάξω ήχο που θα πατήσεις ένα ντο και θα γκρεμίσεις την ακρόπολη.

 

Το ξαναλέω, κυρίως για να μην αισθάνονται άσχημα τα παιδιά που δεν έχουν χρήματα να πάρουν κάτι τόσο ακρίβό, ότι το κόστος του Oasys έχει να κάνει με το πολύ και πανάκριβο hardware που έχει πάνω του, ΟΧΙ για την αρχιτεκτονική του, η οποία θα μπορούσε να υλοποιηθεί σε software με πολύ μικρότερο κόστος. Απ' την άλλη, ο ακριβότερος υπολογιστής για τον οποίο έχω τιμή από συνεργάτη μου (με διπλούς Xeon επεξεργαστές και 4 γίγαντες μνήμη) κάνει μόνο 3800 ευρώ.

 

Φιλικά

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι.. το Korg Legacy Collection Digital Edition (που περιλαμβάνει το Μ1, το Wavestation και ΟΛΕΣ τις κάρτες ήχου που έβγαλε ποτέ η Korg και για τα δύο όργανα) κάνει 150 ευρώ.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α ναι.. το Korg Legacy Collection Digital Edition (που περιλαμβάνει το Μ1' date=' το Wavestation και ΟΛΕΣ τις κάρτες ήχου που έβγαλε ποτέ η Korg και για τα δύο όργανα) κάνει 150 ευρώ.[/quote']

 

Eyeprotocol για άλλη μια φορά μου κίνησες το ενδιαφέρον. 150¤? Εγώ είχα μείνει κάπου στα 400¤. Μήπως δεν είναι το USB Midi keyboardάκι στην τιμή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Digital Edition δεν περιλαμβάνει το μπλιμπλίκι. Περιλαμβάνει ΜΟΝΟ το M1 και το Wavestation, και όλες ανεξαιρέτως τις κάρτες ήχου που κυκλοφόρησε ποτέ η Korg για το Μ1, και πολλές (αν όχι όλες) από εκείνες που είχαν διατεθεί για το Wavestation. Αυτό θα πει value for money.

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου