Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω καθαρά Twin Reverb, βρώμικα πουσαρισμένου Marshall. Ζητάω πολλά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μουσική ιστορία έχει γραφτεί, γράφεται και θα εξακολουθήσει να γράφεται και με παραμορφωμένα τελικά στάδια, τα οποία φυσικά δεν είναι ανάγκη να έχουν εντάσεις σειρήνας βομβαρδισμού αλλά και πιο ελεγχόμενες.

 

Kαι ΠΩΣ ακριβως μπορει να γινει αυτο (ειδικα αν παιζεις στο προβάδικο ή στο μπαρακι  της γειτονιας ή ακομα και στο ..Μαρακανα χωρις isolation cabs)?  

 

Προσωπικα δεν γνωριζω καποιον ενισχυτη μεγαλυτερο απο 5 βαττ που να μην ειναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ δυνατος αν τον ανοιξεις στο τερμα (ή εστω εκει που αρχιζει τα παραμορφωνει ο τελικος του).

 

Επίσης θα πρεπει να..... ελεγχθεί το κατα ποσον ΟΝΤΩΣ γραφτηκε ...ιστορια απο τα παραμορφωμενα σταδια των κιθαριστικων ενισχυτων μια και με την εξαιρεση καποιων..παλαιολιθικων bluesmen...που χρησιμοποιουσαν ενισχυτες αγορασμενους απο..το περιπτερο ;D..λίγοι ηταν οι ...ιστορικοι κιθαριστες που τερματιζαν τους ενισχυτες τους ανα τους...αιωνες...και ΕΛΑΧΙΣΤΟΙ ειναι στη συγχρονη εποχή που προσταζει λογικές εντάσεις επι  σκηνης (οποια σκηνη και να ειναι αυτη).

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Δεν παίζουν όλοι σε μπαράκια της γειτονιάς, και δεν χρησιμοποιούν όλοι isolation cabs. Κιθαριστική ιστορία με πουσαρισμένους ενισχυτές μικρού αλλά και μεγάλου wattage με τελικό στάδιο όχι και στα πολύ καλά του όπως είπα γράφτηκε, γράφεται και προβλέπω να εξακολουθεί να γράφεται. Ανασκόπηση δεν θα κάνω γιατί δεν επιτρέπει ο χρόνος που διαθέτω - είναι ήδη θέμα σκοτωμένο πολλάκις στη συζήτηση, και όποιος θέλει κάνει μια πρόχειρη έρευνα και διαμορφώνει τα δικά του συμπεράσματα χωρίς φωνακλάδικη προπαγάνδα υπέρ ή κατά μιας συγκεκριμένης άποψης.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παίζουν όλοι σε μπαράκια της γειτονιάς

 

αν κανουμε ΕΔΩ μεσα ενα survey (γιατι συμβουλευουμε τα μελη του φορουμ οχι τους Led Zeppelin & τους U2... ;D) μαλλον θα εκπλαγεις για το που παιζουν οι περισσοτεροι (αν παιζουν καν...) σε παω στοιχημα ολες μου τις Tele οτι η συντριπτικη πλειοψηφια παιζει σε μικρα stages & ναι στα "μπαρακια της γειτονιας" (αλλωστε οι σωστα διαμορφωμενοι χωροι στην Ελλαδα για live ειναι ελαχιστοι), τωρα αν κανω λαθος και εχουμε και μελη απο world touring bands τι να κανω...my bad... ;D

 

αλλωστε δεν αναφερθηκα μονο στα μπαρακια της γειτονιας αλλα και στα μεγαλα stages οπου αν καποιος ανοιξει τερμα οποιονδηποτε ενισχυτη στις μερες μας θα φαει ΠΟΛΥ ξυλο....(απο τον ηχοληπτη,τους συμπαίκτες του,το ακροατηριο μια και θα μαμησει τη μιξη που βγαινει απο το ΡΑ κτλ,κτλ...) ;D

 

παντως μου κανει εντυπωση που υποστηριζεις οτι ειναι συνηθισμενη πρακτικη το τερματισμα των ενισχυτων στα live μια και στην οχι και τοσο ευκαταφρόνητη ...live καρριερα μου (δεν ειμαι και ο Edge αλλα τη...τρακοσαρα μου σε εμφανισεις την εχω χαλαρα κλεισμενη και σε μικρα και σε μεσαια και σε μεγαλα stages  ;D) ΠOTE μου δεν μπορεσα να ανοιξω τον ενισχυτη μου υπερβολικα δυνατα ενω στα πολλα μεγαλα live απο μεγαλα συγκροτηματα που ειχα την τυχη να βρεθω επι σκηνης ως guitar tech ΠOTE μου δεν εχω δει  κιθαριστα να το κανει (τον...δυνατότερο ηχο που εχω ακουσει ποτε μου επι σκηνης τον ειχε ο Angus Young και παλι οταν ..πλησιασα τον ενοχο ενισχυτη ,εναν MARSHALL 1959,το volume ηταν στη... μεση....)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ πως η συντριπτική πλειοψηφία εδώ παίζει σε μικροσκοπικές σκηνές. Αλλά δεν περιοριζόμαστε εκεί για την αντίληψή μας. Σε μεγαλύτερες σκηνές (απλά λίγο μεγαλύτερες και πάνω) anything goes, για αυτό άλλωστε υπάρχουν και ενισχυτές μικρότερου wattage και πιο vintage style που επιτρέπουν πιο άνετα την εν μέρει "κακοποίηση" του τελικού σταδίου χωρίς να φτάνουμε σε συνθήκες meltdown όπως υπονοείς. Ούτως ή άλλως, και σε πολλές περιπτώσεις μπορεί να μην υπάρχει καν PA. Τέλος, δεν υποστηρίζω φυσικά το... τερμάτισμα ούτε λέω πως είναι συνηθισμένη πρακτική. Αυτό που λέω είναι πως εγώ (συγγνώμη: ΕΓΩ) έχω δει άπειρες φορές σε μικρές αλλά και σε μεγάλες σκηνές ενισχυτές που είναι ρυθμισμένοι επίτηδες σε εντάσεις που το τελικό στάδιο "ψιλοκλατάρει"... κάτι που φυσικά έχω κάνει κι o ίδιος.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως εμένα και τα 5W σε λάμπα μου φαίνονται πολλά για τελίκιασμα. Στο σπίτι έχω ανοίξει τέρμα στο low power mode (έχει και high power) τον vht special6 με το δεκαράκι μεγάφωνο και ναι μεν το drive εμένα μου ακούστηκε θεϊκό, αλλά η ένταση ήταν ΠΟΛΥ υψηλή και δε νομίζω να μπορεί κάποιος να τον λειτουργήσει έτσι σε κάποιο live μιας και σε όλα που έχω πάει, όχι παίξει, (τα οποία ήταν σε μικρά ή και μεγαλύτερα μπαρ) είχαν μικρόφωνα μπροστά στους ενισχυτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είχαν μικρόφωνα μπροστά στους ενισχυτές

 

Οι περιπτωσεις που δεν  εχουν μικροφωνα οι ενισχυτες (ειδικα αν υπαρχει και τραγουδιστης/τραγουδιστρια στη μπαντα) σπανιζουν ολο και περισσοτερο  μια και ακομα και οι πιο....τσιπηδες μαγαζατορες εχουν καταλαβει οτι ειναι  ειναι απαραιτητο το house PA (οσο μικρο και να ειναι) να δινει εναν ισορροπημενο ηχο στο ακροατηριο κατι που πετυχαινεται μονο με το "περασμα" ΟΛΩΝ των οργανων μεσα απο αυτο.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου