Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω καθαρά Twin Reverb, βρώμικα πουσαρισμένου Marshall. Ζητάω πολλά;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

mscmkr

οποτε θελεις στειλε πμ να κανονισουμε να ερθεις στο στουντιακι που εχουμε να ακουσεις το καραVinatagomarshall  που με εχει κανει ο μητσος για να παρεις μια ιδεα.

 

 

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Προτείνω τον Super Reverb (καλύτερος απο twin κατα τη γνώμη μου) απο τις αγγελίες του noiz  στα 700 ευρώ

http://www.noiz.gr/index.php?action=classifieds;sa=view;id=7952

(αν δεν έχει κάποιο πρόβλημα και άν δεν έχεις και εσύ πρόβλημα να κουβαλάς)

και το Tonebone Hot British (που κάνει τον Fender Marshall χαλαρά)στα 260 περίπου.

Έχω τον Fender Blues Deluxe και όταν πατάω το Tonebone ο ενισχυτής μεταμορφώνεται.

Πήγαινε να ακούσεις το συνδιασμό στο Μάρκο αν θές.   Μblues (Καλλιδρομίου 27).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βεβαια παιζει και το ενδεχομενο να παρεις εναν twin και ενα τετοιο http://www.tonebone.com/bones-london.htm

 

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο από την αρχή ότι δεν μιλάμε για πετάλια αλλά για ολοκληρωμένο ενισχυτή χωρίς προσθήκες... ούτως ή άλλως από ότι θυμάμαι ο Msc έχει ήδη το Hot British.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alder έχεις φοβερές ιδέες που δεν τις είχα σκεφτεί, αλλά ειναι εφικτή μια τέτοια κίνηση; Kαι η επιτυχία ενός τέτοιου επιχειρήματος από πλευράς ήχου; Πολλοί λένε ότι για να αποδωθεί σωστά ο Marshall ήχος πρέπει να έχεις closed back καμπίνα, και διαφορετικά μεγάφωνα από αυτά που "αγαπούν" οι Fender (ναι, ξέρω για τον Wylde και τα EV, αλλά για μένα ο Μάρσαλ ήχος θέλει και λίγο "σπασιματάκι" από το κατάλληλο ηχείο)

 

Ολα υποκεινται στο γνωστο περιορισμο σχετικα με τη διαφορα φιλοσοφιας σχεδιασης, αλλα μπορουμε να "φερουμε κοντα" τους δυο κοσμους.

 

Το οτι γινεται Marshall voicing σε Fender, γινεται all the way. (αλλαγες σε tonestack κλπ)

(και το rev/vib και στα δυο καναλια γινεται)

Το θεμα των μεγαφωνων υφισταται, αλλα ειναι παντα θεμα προσωπικων προτιμησεων.

Για closed back cab μαλλον δεν γινεται, παρα μονο αν χωριστει η κεφαλη και παρουμε καμπινα απο τις universal που ανοιγουν απο πισω...

 

Βεβαια ο "ηχος" ενος ενισχυτη δεν ειναι μονο το tonestack και η καμπινα/μεγαφωνα. Η "ψυχη" του βγαινει και απο το κυκλωμα τροφοδοσιας/ανορθωσης, το μετασχηματιστη εξοδου, τις τασεις που επικρατουν... Γι' αυτο λεω οτι μονο μπορουμε να φερουμε κοντα τους δυο κοσμους, αλλα οχι και να εχουμε με απλες λυσεις εναν 100% διαχωρισμενο χαρακτηρα.

 

 

wood matters

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ότι είναι ξεκάθαρο από την αρχή ότι δεν μιλάμε για πετάλια αλλά για ολοκληρωμένο ενισχυτή χωρίς προσθήκες... ούτως ή άλλως από ότι θυμάμαι ο Msc έχει ήδη το Hot British.

 

Ok συγνωμη,απλα μια εναλλακτικη εδωσα βασει του οτι 6L6 δεν προκειται να marshallισει απολυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ιδιο και ο JCM2000 (βλεπω τωρα ενα live του Jeff Beck που τον χρησιμοποιει αποκλειστικα και βγαζει θαυμασια καθαρα και οση Μαρσαλιλα τραβαει η ψυχη σου)

 

Ως πρωην κατοχος, ναι μεν τα καθαρα των jcm2000 (των κανονικων οχι των πιτσιρικων 201 & 401) ειναι πραγματικα πολυ καλα ΔΕΔΟΜΕΝΟΥ ΟΤΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ Marshall. Αυτο ομως ειναι που δημιουργει ενα ψυχολογικο εφε οτι τα καθαρα τους ειναι fendery:

 

"μπα???marshall με τοσο καλο καθαρο???Σα Fender ακουγονται". Στην πραγματικοτητα και αφου περασει ο πρωτος ενθουσιασμος δεν ειναι κατι καλυτερο απο εναν απλο ταπεινο HRD.(OK στα χερια του JB μαλλον ειναι).

 

Και επι του θεματος: και εγω χρονια τωρα προσπαθω μεσω συμβιβασμων να βρω το πακετο "ολα σε ενα" και τελικα καταλήγω απο εκει που ξεκινησα, οτι προκειται περι συμβιβασμου. (τουλαχιστον με οσα εχω δοκιμασει.....ας πουμε τον quianna που σου προτεiναν δεν τον εχω ακουσει οποτε πιθανως και να ειναι η λυση)

Κατα τη γνωμη μου ενας μικρος fender DR και ενας κλασσικος marshall (δικο σου θεμα το τι εννοεις κλασσικος marshall jcm800, jtm??? plexi???κλπ) αμφοτεροι μεταχειρισμενοι και με ενα A/B box ειναι οτι πιο κοντα στο real thing.

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΠΩΠΩ ρε παιδιά. Με συγκινήσατε με την ανταπόκριση σας. Σοβαρά. Σας ευχαριστώ όλους πολύ.

 

Για να διευκρινίσω ορισμένα πράγματα, δεν θέλω να μπω σε ιστορίες με rebuild κτλ. Θέλω κάτι από το κουτί, κατά προτίμηση σε combo, που θα βγάζει αυτό που θέλω. Η μόνη περίπτωση να πάρω κάτι εκτός mainstream αγοράς είναι ο Telegun.

 

Τα κουτάκια (ναι έχω το Hot British - μπράβο μνήμη ο Bloody...) δεν με ενδιαφέρουν παρά μόνο για "διαφοροποίηση" στον ήχο. Κατά τ' άλλα θέλω να παίζω καρφί (δεν πίστευα ότι θα το έλεγα ποτέ αυτό...) όσον αφορά στην προενίσχυση.

 

O Quiana θα ήταν αυτή τη στιγμή η πρώτη επιλογή αν δεν ζύγιζε 30+ κιλά...

 

Επίσης, θα ήθελα 2+ κανάλια καθώς δεν θέλω να αλλάζω ήχους και εντάσεις live από καθαρά σε γκάζι.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου