Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή Les Paul είναι η δικιά μου !! smokin.gif    banana.gifbanana.gifbanana.gifbanana.gifbanana.gif MOYAXAXAXAXAXA !!

 

02112009054.jpg

 

Σοβαρα τώρα, το bigsby είναι τρελό κόλλημα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα (με την μέθοδο Vibramate βεβαίως, βεβαίως, δεν είμαστε για να ανοίγουμε τρύπες τώρα...!)

 

Πριν λίγο καιρό είχα ερωτευτεί τη '58αρα VOS,

όταν έπαιξα την '57αρα του κυρίου τα έπαιξα.

 

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Σοβαρα τώρα, το bigsby είναι τρελό κόλλημα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα (με την μέθοδο Vibramate βεβαίως, βεβαίως, δεν είμαστε για να ανοίγουμε τρύπες τώρα...!)

 

Τόλη δώσε πληροφορίες ΤΩΡΑ!

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ok !!

 

1. http://www.vibramate.com/vibramate-v5-install.html

 

 

2. http://cgi.ebay.com/Bigsby-B5-b-5-Vibrato-and-Vibramate-Quick-Mount-Kit_W0QQitemZ390113793777QQcmdZViewItemQQptZGuitar_Accessories?hash=item5ad49816f1

 

Σαν γνήσιος "καμμένος" με τα weird τρεμολα, έχω προπαραγγείλει και το Vibramate b7 που μόλις κυκλοφόρησε..... ;D

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω και γω την αμαρτια μου. Ως κατοχος 2 les paul, μιας standard και μιας gt vos '57 εχω βολευτει πολυ περισσοτερο τη standard και ειναι και η βασικη μου κιθαρα και αυτη με την οποια παιζω στα live.

 

Νομιζω πως ειναι λιγο μυθος οτι πρεπει κανεις να δωσει 3000+ για να πιασει στα χερια του μια καλη les paul.

 

:)

 

Edit: bigsby χωρις τρυπες ε; χμμ, καλη περιπτωση φιλε silot.

 

 

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Μάστορα, πιάσε μια fender lescaster να δοκιμάσω να της στρώσω τα ξύλα ναούμ!"  ;D

 

 

Στο θέμα μας, η τέλεια LP για μένα ήταν μια Gibson* (δεν θυμάμαι τι μοντέλο δυστυχώς) που είχα πιάσει και απλά την ερωτεύτηκα! Απίστευτος ήχος, χωρίς να "λασπώνει" όπως πολλές άλλες που είχα πιάσει και απίστευτη αίσθηση. Μια χαρά στο βάρος, ανετότατη γενικώς.

 

 

*Courtesy of solega  ;)

 

ειναι μια gibson faded 50's με ενα καλο σεταρισμα φιλε Tony   ;)

αποδειξη του οτι δε χρειαζεται να δωσεις ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ για μια καλη LP.

και το καλυτερο ολων ξερεις ποιο ειναι????

αν ακουσεις τη Prestige Heritage Elite ή τη Greco μου! Παλαιοτερα ειχα και μια Edwards Goldtop που δυστυχως πουλησα σε καποιον και το μετανιωσα παρα πολυ πικρα. Ολες αυτες παιζαν και ακουγοταν Gibson!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας τακτικός συμφορουμίτης που δεν μιλάει πολύ, μου έδωσε να παίξω με μία Classic Antique με H90. Καρφί σε ένα Blues Jr Tweed ήταν ένα match made in heaven.

Από τις καλύτερες κιθάρες που έχω πιάσει.

Μύριζε μαγκιά βρε παιδί μου.

 

Gibson_Les_Paul_Classic_H90.jpg

 

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και μιλαμε για les paul να ρωτησω κατι...

Παζαρευω μια epiphone les paul made in japan,ειναι πολυ ελαφρια νομιζω για les paul 3.7kg...και ο τυπας που την πουλαει μου ειπε οτι ειναι solid body  "this guitar has not chamber.(solid body same as Gibson)" αυτα μου εγραψε...

Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι απο les paul....δεν...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμ, μπορει να μην ειναι chambered αλλα weight relieved. Δεν ειμαι σιγουρος ποιο ειναι το καθεστως για τις epiphone αλλα για τις gibson (classic/standard) αυτο ισχυει εδω και πολυ καιρο.

 

 

just changed avatar :p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παζαρευω μια epiphone les paul made in japan,ειναι πολυ ελαφρια νομιζω για les paul 3.7kg...

Eίναι ελαφριά αλλα μήν σου κάνει τόση εντύπωση, ξύλο είναι, μπορεί να παίζουν μεγάλες

διαφορές. Ίσως έτυχε ελαφρύ κομμάτι, κάτι αναμφισβήτητα θετικό, άλλοι ψάχνουν και

δεν βρίσκουν. Εγώ έχω 2 κινέζες απο μαόνι, μια lp doublecut με μαζεμένο σώμα αλλά

4.5cm χοντρό και μια sg με 3.5cm πάχος. Η sg θα έπρεπε να είναι πιο ελαφριά απο την

doublecut και όμως δεν είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή Les Paul είναι η δικιά μου !! smokin.gif    banana.gifbanana.gifbanana.gifbanana.gifbanana.gif MOYAXAXAXAXAXA !!

 

02112009054.jpg

 

Σοβαρα τώρα, το bigsby είναι τρελό κόλλημα. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα (με την μέθοδο Vibramate βεβαίως, βεβαίως, δεν είμαστε για να ανοίγουμε τρύπες τώρα...!)

 

ΝΑ σε ρωτήσω κατι που με απασχολεί με τα bigsby σε lp. Ξεκουρδίζει συχνά; Χρειάστηκε να αλλάξεις κλειδιά; Και επίσης με το bigsby που έχει βάλει πόσους τόνους σου βγάζει το τρέμολο;

Μιας και μιλαμε για les paul να ρωτησω κατι...

Παζαρευω μια epiphone les paul made in japan,ειναι πολυ ελαφρια νομιζω για les paul 3.7kg...και ο τυπας που την πουλαει μου ειπε οτι ειναι solid body  "this guitar has not chamber.(solid body same as Gibson)" αυτα μου εγραψε...

Θα ηθελα τη γνωμη σας γιατι απο les paul....δεν...

 

 

Μην σε ανησυχει αυτό. Το πόσο βαριά είναι μια lp παίζει από όργανο σε όργανο. Αγορασέ την και αν δεν σου κάθεται καλά σαν όργανο την πουλάς. ΤΟ καλό των lp! ;D

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου