Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμενα παντως ηχητικα με ειχε στειλει μια Les Paul Goldtop που χρησιμοποιησε ο Slash για τις μπαλαντες του Use your Illusion. Bαζοντας το tone sto 0 εβγαζε αυτον τον μεταξενιο ηχο και με sustain απ'το θεο.

 

καλα αυτο δεν εχει σχεση με την κιθαρα αλλα με το υπολοιπο gear & με το παιξιμο του,η κιθαρα δυστυχως παιζει μονο κατα το 1/3 (και λιγοτερο ισως) ρολο στην εξισωση παιξιμο-εξοπλισμος-τελικος ηχος.....οποιαδηποτε LP & να του δωσεις του μαγκα τον ιδιο ηχο θα βγαλει..ετσι κι αλλοιως η βασικη live κιθαρα του ειναι μια χιλιοσπασμενη απλη Les Paul Std των 80s (με ολα τα...λαθος specs & την μετρια κατασκευη της εποχης ...ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΜΕΝΑ μια και ειναι....factory second.... :o) με ενα σετ SD ALNICO II PRO..... ;D ;D που τη βρισκεις παντου γυρω στο 1000ρικο...... ;)javascript:void(0);

 

His main live guitar is a 1987 Les Paul Standard with 3 piece top (Factory Second). It has a cracked neck in 2 places, but he has had it repaired and continues to use it. Most of Slash's electric guitars have Seymour Duncan Alnico II Pro pickups which are low output pickups.

 

αρα ο.....καλος ηχος απο Les Paul (& απο καθε κιθαρα) δυστυχως εχει ΠΑΝΤΑ να κανει με το...πως παιζουμε :),ας ειχα εγω το ταλεντο και το αγγιγμα του SLASH & ας επαιζα και με ...ΜΑΥΑ ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Το tenon που λες, δεν εχει ουσιαστικα επιδραση στον ηχο καθ'εαυτο, αλλα στο sustain της κιθαρας (Λιγοτερο ξυλο στο neck cavity = μικροτερη επιφανεια της ταστιερας που να ακουμπα στο σωμα) Η κατι τετοιο τελοσπαντων....

 

Και δε μου λες, εισαι και εσυ μελος στο MLP forum; Ειμαι απολυτα σιγουρος οτι εχω δει αυτη την κιθαρα καπου, και μαλιστα προσφατα!

 

Όχι-μήπως μερικές σελίδες πίσω?.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας επαιζα και με ...ΜΑΥΑ ;D ;D

 

;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

τι μου θύμησες τώρα!!!!!

είχα να ακούσω αυτή την μάρκα κάτι δεκαετίες ;D ;D ;D

 

όσο γι'αυτό

αρα ο.....καλος ηχος απο Les Paul (& απο καθε κιθαρα) δυστυχως εχει ΠΑΝΤΑ να κανει με το...πως παιζουμε

δυστυχώς είναι μεγάλη αλήθεια >:( :'(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LP εχουν καλυτερη κλιμακα ταστιερας για τους Ελληνες γιατι ειμαστε κοντοι και με μικρα ατροφικα τρυφερουλια και ατσουμπαλα δακτυλακια σα Χομπιτς. Παντα ενας μακρυδακτυλος ψιλολιγνος Βικιγκ θα μας τρωει στη κιθαρα για πρωινο με τον ιδιο τροπο που ενας αφροαμερικανος κατα μεσο ορο θα μας κερδιζει ανετα στο μπασκετ. Οσο πιο μικρη η σκαλα τοσο το μειονεκτημα μας γυρναει σε πλεονεκτημα. Οι Γοτθοι πχ δεν παιζουν ευκολα μπαγλαμαδακι.

 

Και πρεπει να ειναι ελαφρια, ωστε να μπορουμε να την σηκωνουμε παρολο που ανατομικα υστερουμε ακομα και απο θηλυκες Σουηδεζες σε σωματικη ρωμη και εχουμε μικρα πλατακια και ειμαστε γενικως αγυμναστοι. Επισης αν ειναι ελαφρια βοηθαει τους ποζεραδες που μιμουμενοι τον Βικιγκ ροκσταρ θεο τους αφηνουν την ζωνη εντελως μακρια. Αυτο σημαινει λιγο κατω απο τη μεση του Βικιγκ η κατω απο το γονατο για τους κοντοποδαρους ελληνες. Και αμα σε χτυπαει βαρια LP οπως αιωρειται πανω στο καλαμι ποναει.

 

Εξ'ου και η λυση ειναι μονο η δικια μου ελαφρια Epi.

My love for you is ticking clock, Berserker

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι LP εχουν καλυτερη κλιμακα ταστιερας για τους Ελληνες γιατι ειμαστε κοντοι και με μικρα ατροφικα τρυφερουλια και ατσουμπαλα δακτυλακια σα Χομπιτς.

Φίλος...μίλα για τον εαυτό σου...ούτε κοντοί είμαστε, ούτε μικρά και ατσούμπαλα δάκτυλα έχουμε...μάθαμε τώρα όλοι και μιλάμε για Lespaul.... :o :o :o :o

 

... που ενας αφροαμερικανος κατα μεσο ορο θα μας κερδιζει ανετα στο μπασκετ.

Ξέχασες, όταν τους σφυρίξαμε 100 πόντους στο κεφάλι...ανθέλληνα!!!!!!

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι καλύτερες LPs είναι πάντα οι δικές μας!  ;D ;D

Εμ για να τις έχουμε! Εκτός και αν αγοράζουμε όργανα για να τα βάζουμε στη βιτρίνα.

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξ'ου και η λυση ειναι μονο η δικια μου ελαφρια Epi.

Αυτή η απάντηση είναι η σωστή. Απλά πρέπει να αλλάξουμε λίγο τον τίτλο.

"Ποια ειναι η καλη Les Paul?...ΓΙΑ ΜΕΝΑ?"

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω την αλήθεια, επειδή ένας φίλος θέλει να αγοράσει μια LP τώρα στα γεράματα και τρέχω κι εγώ μαζί του, κάπου έχω χάσει τη μπάλλα. Studio, Classic, Traditional, Standard ...... και αυτά στα χαμηλά. Να πω ότι αλλάζει και τίποτα πέρα από την τιμή;. Το ίδιο σχήμα (λογικό) με arched μαόνι σώμα και μαόνι μπράτσο. Εξαιρουμένης της Studio, λιτο binding, γέφυρα λίγο πολύ ίδια, μικρή παραλλαγή στους μαγνήτες, τα κλειδιά πάνω κάτω τα ίδια και μένει να δεις αν σου κάθεται το μπράτσο καλά.

 

Θα μου πεις να η μικροδιαφορα εδώ, να η μικροδιαφορά εκεί, ε τι άλλο θες;

 

Δεν είμαι γνώστης αλλά δεν βλέπω κάποιες μεγάλες διαφορές, τουλάχιστον όπως είπα σε Classic, Traditional, Standard. Αν και στο χέρι μου άρεσε εκείνη η λευκή studio με την εβένινη ταστιέρα. Τέλος πάντων όμως, διαφωνεί η Gibson and who am I to argue ?

 

Πάντως μια μικρή διαφώτιση (όπως και σημεία να προσεχθούν καθότι και πανάκριβες είναι και lego δεν είναι) θα ήτο πάντα ευπρόσδεκτη.

 

Links με μασημένη γνώση pleaeaeaease

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για να πω την αλήθεια, επειδή ένας φίλος θέλει να αγοράσει μια LP

1) Ποτέ δεν είναι αργά για μια LP

2) Θέλει καινούργια? Που είναι ο Makis να μας πεί 2 κουβέντες?

3) Θέλει σίγουρα LP?...Γιατί είδα μια L5...

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου