Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Bllody Sunday δν μου αρέσει ο ήχος του Gary Moore στο Still got the blues μου αρέσει πάρα πολύ π.χ. στο Pretty Woman. Επίσης ωραίο βίντεο συτό που ανέβασες και ωραίος παίκτης. Τι ενισχυτής είναι αυτός με τον οποίο παιζει;

Χαίρομαι που αρέσουν και σε άλλους οι ΘΕΟΙ Moody Marsden και τρομεροι συνθέτες επίσης. Παρολαυτά δν έγιναν ποτέ πολύ γνωστοί. Κρίμα.

Επειδή μου αρέσει να έχω και αναφορές των τελευταίων χρόνων σε ήχους με Les Paul που μου αρέσουν προτείνω

Joe Bonamassa The ballad of John Henry. Ολόκληρος ο δίσκος. Παρα πολύ ωραίος ήχος!

Ωραία μπάντα οι Allman brothers.

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Ο τύπος εκείνος παίζει με μια από τις πιο συλλεκτικές και σπάνιες κιθάρες του κόσμου (μια 59er LP) με ίσως τον δεύτερο πιο συλλεκτικό ενισχυτή σήμερα μετά τους Dumble Overdrive, έναν Trainwreck Express (http://www.trainwreck.com/index.html). Τον Bonamassa τον έχω δει και είναι πράγματι φο-βε-ρός πρεσβευτής του ballsy μπλουζιάρικου Les Paul ήχου!

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bllody Sunday δν μου αρέσει ο ήχος του Gary Moore στο Still got the blues μου αρέσει πάρα πολύ π.χ. στο Pretty Woman.

 

ε καλα δεν εχει και τη ΤΡΕΛΗ διαφορα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στο Still got the blues αλμπουμ o Gary Moore εχει επιοικως απαραδεκτο Les Paul ηχο (εκτος απο απαραδεκτο blues παιξιμο στα περισσοτερα κομματια). Ισως να ειναι τα μαπα Soldano. Στο After Hours ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

 

Σιγουρα πραγματα αγορι μου, Mickey and Bernie

 

 

και καλη παρεα

image41vp0.jpg

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα δεν εχει και τη ΤΡΕΛΗ διαφορα...

Αν και δν θεωρώ πως ότι ακούω πρέπει να είναι και σωστό  δν νομίζω πως έχει τον ίδιο ήχο.

 

Ο τύπος εκείνος παίζει με μια από τις πιο συλλεκτικές και σπάνιες κιθάρες του κόσμου (μια 59er LP) με ίσως τον δεύτερο πιο συλλεκτικό ενισχυτή σήμερα μετά τους Dumble Overdrive, έναν Trainwreck Express (http://www.trainwreck.com/index.html). Τον Bonamassa τον έχω δει και είναι πράγματι φο-βε-ρός πρεσβευτής του ballsy μπλουζιάρικου Les Paul ήχου!

Άρα για αυτό έχει αυτόν τον τρομερό ήχο! Κρίμα και νόμιζα πως ήταν κανένας ενισχυτής στα οικονομικά δεδομένα μου!  :(

Τυχερέ έχεις δει τον Bonamassa live! Σε ζηλεύω! Υπάρχει περίπτωση να έρθει ελλάδα άραγε;

 

Ειδικα στο Still got the blues αλμπουμ o Gary Moore εχει επιοικως απαραδεκτο Les Paul ηχο (εκτος απο απαραδεκτο blues παιξιμο στα περισσοτερα κομματια). Ισως να ειναι τα μαπα Soldano. Στο After Hours ειναι πολυ καλυτερα τα πραγματα.

 

Σιγουρα πραγματα αγορι μου, Mickey and Bernie

 

 

και καλη παρεα

image41vp0.jpg

 

Τρομερή μπάντα με πολύ ωραίο ήχο, εξαίρετη παρέα θα έλεγα!  :)

Έχουν παίξει ποτε στην ελλάδα;

 

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχμμμ...

όταν μιλάμε για διπλές Les Paul, σε hard rock....

don't get me wrong, respect σε Moody / Marsden αλλά...

 

http://www.youtube.com/watch?v=ZaGNAL_u-SU

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε παιρνω και ορκο....αλλα νομιζω πως ο gary moore και στο still got the blues αλλα και στο after hours επαιζε με soldano.Τους οποιους φυσικα χρησιμοποιησαν και οι Allman Brothers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου