Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Στο αρχικο ποστ δεν αναφερονται ουτε μαρκες ουτε price range. .

Νομίζω ότι όταν λές LesPaul είναι αναποφευκτο...συγκρίνεις με το πρωτότυπο.

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που εσυ λες ως υπερβολη/αστειο ειναι αυτο που κανω στα σοβαρα. Καθημερινα ψωνιζω πραγματακια, παντελονια, noname κοκακολα, κινεζικα μαγιω....

Ναι ρε αδελφέ, όλοι το κάνουμε πλέον από ανάγκη...αλλά εν γνώσει μας περί value for money. Το θέμα βέβαια δεν είναι εκεί...και Armani να αγοράσουμε, μέσα λέει MAde in Taiwan

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκοπος μου δεν ηταν να γινει οποιαδηποτε συγκριση, προφανως ομως δεν μπορω και δεν εχω και το δικαιωμα να καθορισω πληρως την εξελιξη της συζητησης.

 

Για σενα λοιπον marathon μιας και δεν τοποθετηθηκες αν θυμαμαι καλα(εννοειται και για ολους οσους δεν τοποθετηθηκαν!), ποια ειναι τα χαρακτηριστικα εκεινα που θα σε εκαναν να ερωτευτεις μια....κιθαρα με κολλητο μπρατσο, scale 24.75", σταθερη γεφυρα, single cutaway, curved maple top και 2 μαγνητες? ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτή αλλά σε μαύρο

LP_DC_Pro.jpg

Ανήκει στις LesPaul, με κλασικό Gibson ήχο

την έφερα πριν 2 χρόνια από Αμερική σε πολύ καλά λεφτά.

Τι θα έκανα σήμερα?

θα αγόραζα ένα κινέζικο σώμα

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280342954987&ssPageName=MERCOSI_VI_ROSI_PR4_PCN_BIX&refitem=270385978316&itemcount=4&refwidgetloc=closed_view_item&refwidgettype=osi_widget&_trksid=p284.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%252BP%252BS%252BIA%26itu%3DFICS%252BUFI%252BUA%252BIA%252BUCI%26otn%3D4%26ps%3D10

και θα έφτιαχνα ένα "τέρας". Piezo bridge, bigsby, OXI P90 (απορώ πως σας αρέσουν)...δεν ξέρω τι μαγνήτες θα έβαζα

 

 

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιμαι σιγουρος οτι καποιος θα με προλλαβει αλλα πρεπει να το πω:

 

Καλη les Paul ειναι η νεκρη Les Paul.  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

 

Ok θα αφηνα να επιβιωσουν ολες οι p90 equipped goldtops

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με αυτη την απαραδεκτη γεφυρα τι περιμενεις καϋμενε?? ;D

 

οι Ρ9Ο θελουν wraparound αγορι μου!

 

α,καλα τα επιασες τα λεφτα σου (η δεκαετια του 80 ηταν ΤΡΑΓΙΚΗ για τη Gibson.... ;D)

 

Έλα μου ντε...

 

Και η δική μου wraparound έχει.  ;D

 

Το βασικό πρόβλημα ήταν το τρομακτικό βάρος, άνετα έριχνες αναίσθητο ελέφαντα αν τον χτύπαγες στο κεφάλι...

 

α,καλα τα επιασες τα λεφτα σου (η δεκαετια του 80 ηταν ΤΡΑΓΙΚΗ για τη Gibson.... ;D)

 

Δυστυχώς ο φίλος έδωσε ένα σκασμό λεφτά πριν μερικά χρόνια γι'αυτήν, και του την πούλησαν σαν το απόλυτο vintage εργαλείο....  :-\

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα αγόραζα ένα κινέζικο σώμα

http://cgi.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=280342954987&ssPageName=MERCOSI_VI_ROSI_PR4_PCN_BIX&refitem=270385978316&itemcount=4&refwidgetloc=closed_view_item&refwidgettype=osi_widget&_trksid=p284.m263&_trkparms=algo%3DSIC%26its%3DI%252BC%252BP%252BS%252BIA%26itu%3DFICS%252BUFI%252BUA%252BIA%252BUCI%26otn%3D4%26ps%3D10

και θα έφτιαχνα ένα "τέρας". Piezo bridge, bigsby, OXI P90 (απορώ πως σας αρέσουν)...δεν ξέρω τι μαγνήτες θα έβαζα

Ωραία η κυρία. Στα μπορντώ και όχι μαύρα.

 

Με Bigsby & piezo ναι, τέρας θα ήταν.

 

Τώρα με τον Κινέζο που χεις κόλλημα, τον κοιτάω. Και μετά ...... Πάντως εγώ θα του βαζα SD P-Rails & Jimmy Pαge wiring (4 push pull) και κανα δυό διακοπτάκια (p90, single, humbies, series, parallel, tsi panagias ta matia). Star Trek. Μπορεί να μην ξέρω να παίζω αλλά θα χααααααζευα  ;D

 

Α ναι. Με wraparound, να μη χαλάμε και καρδιές.  ;D

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία η κυρία. Στα μπορντώ και όχι μαύρα.

Και στα μαύρα είναι ωραία, φαίνονται τα νερά και αρμόζει στην ηλικία μου.

 

Τώρα για τον κινέζο, δεν έχω κόλημα, τον βρήκα τώρα τελευταία και είναι (ίσως) ο μόνος που έχει άβαφτα σώματα. Συνήθως αυτά στα ebay μαγαζιά είναι b-stock. Άρα προτιμώ σε αρχική μορφή που μπορεί να βάλει χέρι κανένας μάστορας, παρά φινιρισμένο που θέλει όλη τη δουλειά από την αρχή

Τι έχετε πάθει όλοι με τους P90?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μονοπήνιοι με blues τσαμπουκά..... τι άλλο να πεις

Πάντα μου άρεσαν, ειδικά με slide.

Τώρα τελευταία είχα και ένα κόλλημα με τον Sean Costello (Rip) και ήρθε και έδεσε. Το σκέφτομαι. Τώρα να πάρω καινούρια (μια γλυκούλα Κορεάτισσα που μπάνισα) ή να τους δοκιμάσω πάνω στη Lescaster μου; Ιδωμεν

Δεν έχουν θόρυβο οι μαγνήτες.

Απλά γκρινιάζουν όταν δεν παίζουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου