Προς το περιεχόμενο

Βασική ιδέα


thecrypt13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

μου αρεσει πολυ η κιθαρα που βρισκεται στο "κεντρο"...οταν μπαινει ομως το ουα-ουα παυει να μου αρεσει τοσο(ηχητικα)....στα τυμπανα απο πλευρας "μετρηματος" του beat, εχεις βαλει μονο ενα ride cymbal στο 2 του μετρου.Στην αρχη ακουγεται καλα αλλα μετα περιμενεις να "χτιστει" ενα πιο σφιχτο τεμπο,πραγμα που δεν γινεται.....Αυτα!...το θεμα ειχε παντως ενα mood που μου αρεσε!..και αφου λες οτι ειναι σε πρωιμο σταδιο ακομα καλυτερα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δε δουμε το βιντεο δεν μπορω να πω γνωμη.  ;)

Εχεις ακουσει soundtrack πριν δεις την ταινια? ::)

Μπορει να το θεωρησεις ανουσιο, γιατι δεν βλεπεις την εικονα που "ντυνει" ουτε νοιωθεις τα συναισθηματα που θελει να συμπληρωσει και δεν μπορει να τα περασει η εικονα.

Ειναι ολοκληρη επιστημη η μουσικη κινηματογραφου, (και μη μου πεις οτι "εγω ενα βιντεακι" παω να ντυσω", γιατι και αυτο ειναι μια μορφη κινηματογραφου, "μικρη".) ;D

Σαν μουσικη εμενα μου αρεσει η ατμοσφαιρα της. 8)

Μπορει ομως να μην δενει με το βιντεο.

Οποτε "Η βασική ιδέα (πρώιμο στάδιο)" που αναφερεις να ειναι αποτυχια και αχρηστη για να τη δουλεψεις.

Ολα αυτα κατα τη γνωμη μου παντα.

(την οποια ζητησες και την οποια μπορεις να την γραψεις και κανονικα.) :D

Η τεχνη δεν κρινεται για μενα. :-X

Εδω ισχυει το ρητο :

Σ'οποιον αρεσουμε, για τους αλλους δεν θα μπορεσουμε. 8)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε longshadow thanks για τις παρατηρήσεις.

 

Οντως τα τύμπανα έχουν μεγάλο πρόβλημα, αλλά χρησιμοποιούνται απλώς ως "μετρονόμος" στη συγκεκριμένη φάση... (γενικώς χρησιμοποιώ FL αλλά δεν είμαι καθόλου ικανοποιημένος... πολύ ψεύτικος ο ήχος, δύσκολο να το φέρεις στα μέτρα σου... Καμιά αναλλακτική;).

 

Οσο για το "κεντράρισμα" της κιθάρας που λες, προσπάθησα να παίξω λίγο δίνοντας το βασικό θέμα στο κέντρο και τα γεμίσματα από τη μια πλευρά. Γενικώς πειραματισμούς κάνω μέχρι να δω ποιο θα μου κάτσει καλύτερα... Γι' αυτό συμβουλεύομαι και εσάς άλλωστε.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου delta66. Δυστυχώς τα πλάνα είναι λίγο δύσκολο να τα δείξω αλλά μου αρκεί που μίλησες για την ατμόσφαιρα.

 

Οσο για την ερώτηση εάν έχω ακούσει soundtrack πριν δω την ταινία...

 

χεχε...

 

Εχω μανία με blaxploitation soundtracks και έχω μπόλικα χωρίς να έχω δει ποτέ αρκετές από τις συγκεκριμένες ταινίες. (Ασε που είναι και δύσκολο να βρεις πολλές απ' αυτές...).

Αλλά αυτό φαντάζομαι σηκώνει πολύ κουβέντα.

 

Πάντως χαίρομαι που σου άρεσε η ατμόσφαιρα.

 

Thanks guys!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου έκανε πολύ κλικ, παρ' όλο που δεν αντιπροσωπεύει την μουσική που ακούω ακριβώς...

Πειραματίζομαι κι εγώ με ένα κομμάτι που μοιάζει, ίσως γι' αυτό... Μάλλον τα κομμάτια μας έχουν πιο πολλά κοινά απ' οτι μου φάνηκε εκ πρώτης όψεως.

Θέλω να παρατηρήσω κι εγώ αυτό το "προβληματάκι" με τα drums...

Επίσης αυτή η μουντή κιθάρα θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει πιο μπροστά, ειδικά αν το βιντεάκι έχει κάποια κορύφωση...

Σε γενικές γραμμές πολύ καλό, ωραίο feeling!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι μου έκανε πολύ κλικ, παρ' όλο που δεν αντιπροσωπεύει την μουσική που ακούω ακριβώς...

Πειραματίζομαι κι εγώ με ένα κομμάτι που μοιάζει, ίσως γι' αυτό... Μάλλον τα κομμάτια μας έχουν πιο πολλά κοινά απ' οτι μου φάνηκε εκ πρώτης όψεως.

Θέλω να παρατηρήσω κι εγώ αυτό το "προβληματάκι" με τα drums...

Επίσης αυτή η μουντή κιθάρα θα πρέπει κάποια στιγμή να βγει πιο μπροστά, ειδικά αν το βιντεάκι έχει κάποια κορύφωση...

Σε γενικές γραμμές πολύ καλό, ωραίο feeling!

 

Ενδιαφέρον αυτό. Ανυπομονώ να το ακούσω. Τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται! ;D ;D ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίο είναι αλλά νομίζω ότι χρειάζεται κάπου μια αλλαγή. Δηλαδή αρχίζει ωραία αλλά μετά δε σου κρατάει το ενδιαφέρον γιατί συνεχίζει το ίδιο. Μου δίνει την αίσθηση μιας εισαγωγής που δεν οδηγεί ποτέ στο κομάτι. Επίσης, στο wahwah θα έκοβα πρίμα, τσιρίζει υπερβολικά και δε δένει με το υπόλοιπο mix. Τέλος τα πιατίνια... δε μου άρεσαν για να είμαι ειλικρινής. Αυτό το ride (είναι;) εγώ θα το έκοβα, βάλε κάτι λιγότερο οξύ κατά τη γνώμη  μου :) Πάντως η ιδέα στην κιθάρα είναι ωραία για να ξεκινήσεις κάτι ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου