Προς το περιεχόμενο

Ποια ειναι η καλη Les Paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 249
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Μπα,η ιδια κιθαρα δειχνει να ειναι,νομιζω οτι οσοι πηραμε την moore την πηραμε για το κιτρινιαρικο χρωμα που δεν βγαινει η απλη bfg.

Εννοειται οποτε ανεβεις παιζει δοκιμη  ;)

 

Αυτή η BFG κάτι μου κάνει...  ;D Ότι πρέπει για αλήτικο ροκ'ν΄ρολ και γκαραζοκαταστάσεις!

 

Φυσικά και πάλι το value for money πάει περίπατο... και πληρώνεις το σηματάκι, αλλά κομμάτια να γίνει!  ;D

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Επειδή είχα πριν λίγο καιρό μια τέτοια Gold Top (80s μοντέλο) ενός φίλου στο σπίτι... δύο παρατηρήσεις:

 

1) Είναι όντως κούκλα (δείτε φωτο)

2) Είναι το πιο απερίγραπτο κουπί που έχω πιάσει στα χέρια μου. ΤΕΛΕΙΩΣ νεκρό ακουστικά, χωρίς ίχνος αρμονικών και resonance, και τελείως αδιάφορο μέσα από τον ενισχυτή.

 

Ναι, ξέρω, ξέρω, έπεσα σε κακό κομμάτι...  ::)

 

 

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτή η BFG κάτι μου κάνει...  ;D Ότι πρέπει για αλήτικο ροκ'ν΄ρολ και γκαραζοκαταστάσεις!

 

Φυσικά και πάλι το value for money πάει περίπατο... και πληρώνεις το σηματάκι, αλλά κομμάτια να γίνει!  ;D

 

Έχει Looks that Kill που λένε και οι Motley Crue!

 

Γιατί λες πως το value for money πάει περίπατο;

 

BTW είτε γράφει είτε δεν γράφει Gary Moore και οι 2 είναι made in U.S;

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει Looks that Kill που λένε και οι Motley Crue!

 

Γιατί λες πως το value for money πάει περίπατο;

 

BTW είτε γράφει είτε δεν γράφει Gary Moore και οι 2 είναι made in U.S;

 

 

Ναι, Made in USA είναι και οι δύο.

 

Το πρόβλημα (από οικονομοτεχνικής άποψης, που πολλές φορές βέβαια μικρή αξία έχει....), είναι πως 1100 ευρώ για ΑΥΤΟ το όργανο, που πιθανώς έχει κόστος κατασκευής... γύρω στο κατοστάρικο, είναι μάλλον πολλά.  ;)

 

Φυσικά πληρώνεις το concept και το mojo... δεκτόν 100%. Όπως είπα και εγώ (πιθανώς) να τα έδινα γι'αυτήν.

 

Κατά τα άλλα βέβαια, με σημείο εκκίνησης μια ταπεινή Epiphone μπορείς να φτιάξεις μια εξίσου καλη (ή καλύτερη) δική σου καστομιά... αλλά ας μην ξεσκίσουμε τη συζήτηση πάλι.

Model-o-phobia: something like homophobia, but much more amusing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2) Είναι το πιο απερίγραπτο κουπί που έχω πιάσει στα χέρια μου. ΤΕΛΕΙΩΣ νεκρό ακουστικά, χωρίς ίχνος αρμονικών και resonance, και τελείως αδιάφορο μέσα από τον ενισχυτή.

 

με αυτη την απαραδεκτη γεφυρα τι περιμενεις καϋμενε?? ;D

 

οι Ρ9Ο θελουν wraparound αγορι μου!

 

μια τέτοια Gold Top (80s μοντέλο)

 

α,καλα τα επιασες τα λεφτα σου (η δεκαετια του 80 ηταν ΤΡΑΓΙΚΗ για τη Gibson.... ;D)

 

αν θες τη ΣΩΣΤΗ P90 LP θα παρεις αυτη

 

http://www.thomann.de/gr/gibson_les_paul_1954_vos_goldtop_r.htm

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, επειδή βλέπω γυρνάμε πάλι στο θέμα κόστος Gibson, να υπενθυμίσω ότι γενικά στο πακέτο "κοστολόγηση προϊόντος" το κόστος των υλικών τυπικά παίζει από 5-35% max (και πολύ λεω), αλλιώς ΔΕΝ έχει νόημα η παραγωγή του. Υπάρχουν άλλα πιο σημαντικά πράγματα που καθορίζουν το κόστος.

 

 

Από κει και πέρα η πρώτη Les Paul βγήκε από την Gibson. Όσο να'ναι κάτι μετράει κι αυτό.

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν σκεφτεις οτι μια original κανει 50.000 ευρω ,ειναι οντως τζαμπα μια και ειναι υπερ-ακριβες αντιγραφο ;)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα αν σκεφτεις οτι μια original κανει 50.000 ευρω ,ειναι οντως τζαμπα μια και ειναι υπερ-ακριβες αντιγραφο ;)

 

Προσωπικά δεν πιστεύω πως "χρειάζεται" μια original ή μια VOS για να βγάλεις καλό ήχο, αλλά πάει αλλού η συζήτηση οπότε άστο γι'άλλο θέμα!  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου