Προς το περιεχόμενο

Μουσικό PC εως 500 ευρώ (μόνο κουτί)


zampination

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά σε όλους και πάλι!

 

Όπως το λέει και ο τίτλος έχω αυστηρά έως 500 ευρώ και ψάχνω για το καλυτερο δυνατό bundle για να στήσω ένα μουσικό PC. Και επειδή δεν σκαμπάζω και πολλά απο υπολογιστές απευθύνομαι σε όλους εσας ωστε να μου δώσετε μια χείρα βοηθείας!  ;D

 

Η αγορα θα γινει κομματι κομματι κ την συναρμολογηση θα την κανει ενας φιλος καθηγητης πληροφορικης.

 

Θα στησω μόνο κουτί, γιατί οθόνες κτλ έχω ήδη

 

Σκεφτομαι τα πραγματα να τα αγορασω απο πλαισιο καθως με την αγορα κομματι-κομματι οι τιμες ειναι αρκετα χαμηλες.

 

Δεν θα αγορασω λογισμικο καθολου καθως εχει ο καθηγητης 64αρια windows 7 κ θα μου τα βαλει αυτος.

 

Τα σιγουρα που θελω ειναι 4πυρηνο i5 επεξεργαστη κ 4GB RAM DDR3.

 

Οποτε εχουμε... (αν ξεχνάω κάτι πείτε μου, δεν τα ξέρω και πολύ καλά)

 

1. κουτι

 

2. τροφοδοτικο

 

3. motherboard

 

4. επεξεργαστης

 

5. μνημη  RAM

 

6. ψυκτρα

 

7. σκληρος δισκος 1ΤΒ

 

καρτα ηχου κ καρτα γραφικων δεν θελω.. πιστευω πως η καρτα γραφικων που θα εχει ενσωματωμενη η μητρικη θα μου κανει, κ ηδη εχω εξωτερικη καρτα ηχου.

 

Η δουλειά για την οποία θα στήσω το συγκεκριμένο μουσικό PC είναι για μίξεις και ηχογραφήσεις ηλεκτρικής κιθάρας, μπάσου, φωνης και ακουστικών οργάνων.

 

Μονές ηχογραφήσεις κυρίως και πολύ σπάνια παραπάνω απο 2 κανάλια μαζί.

 

Ο υπολογιστής δεν θα συνδέεται καθόλου στο ίντερνετ και δεν θα χρησιμοποιηθεί καθόλου για games, θα είναι καθαρά για μίξεις-ηχογραφήσεις

 

Ελπίζω να έδωσα αρκετές πληροφορίες ωστε να καταλήξω κάπου με την βοήθεια σας

 

Ευχαριστώ πολύ!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως θα ξεκινούσα με τα χαρακτηριστικά που δίνει η εταιρία της κάρτας ήχου.

Μιλάς για 64bit λειτουργικό χωρίς να ξέρουμε αν η κάρτα ήχου σου έχει 64bitους drivers.

Η κάρτα είναι pci, pci-x, firewire, usb κλπ;

Έχει δικά της dsp ή/και plugins;

Οπότε καλύτερα να μας πεις ποιά κάρτα έχεις, για να μην πηγαίνουμε στα τυφλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρίχνοντας μια ματιά στη σελίδα της εταιρίας, είδα ότι είναι win7 64bit compatible.

Οπότε θεωρητικά οποιοδήποτε pc καινούργιας τεχνολογίας σου κάνει.

Βάλε όση παραπάνω μνήμη μπορείς (4gb και άνω), 2 ή 3 διαφορετικούς σκληρούς για το λειτουργικό, τις ηχογραφήσεις και τα δείγματα ή vst και είσαι έτοιμος.

Εφόσον έχεις καταλήξει και στον επεξεργαστή, βρες μια συμβατή μητρική μιας σοβαρής εταιρίας (πχ ASUS) και καθάρισες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Moυ είχαν βγάλει ένα bundle στο πλαίσιο οταν πήγα για έρευνα αγοράς και για μητρική μου είχε βάλει μια foxconn νομίζω

 

Δυστυχώς δεν έχω μπροστά μου το χαρτί να σας πω ποιά ακριβως ήταν τα εξαρτηματα αυτη τη στιγμη καθώς το έδωσα σε εναν φιλο μου χθες για να τσεκαρει τα πράγματα που μου είχαν προτεινει.

 

Και εμείς για ASUS μητρική πηγαίναμε αλλά ξέφευγε στο κόστος, ο φιλος μου μου είπε πως και αυτη η foxconn που μας προτειναν ειναι αρκετά καλη και πως κάνει για την δουλειά.

 

Οσο για αυτο που είπες για του 2-3 σκληρους δισκους, τι εννοείς??? να παρω πχ 3 των 250ΜΒ ξεχωριστά??? κ να αποθηκευω σε εναν πχ τα προγράμματα, σε άλλον τα projects κτλ???

 

Με παραπάνω απο 4gb ram το κόστος δεν θα ξεφύγει ομως???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακάτω σου έφτιαξα πολύ πρόχειρα μια προσφορά από e-shop.gr (δεν έχω καμία σχέση με το κατάστημα).

Είναι πολύ κοντά σ' αυτό που θες κατά την άποψή μου.

Με 2 σκληρούς για σύστημα και audio (απ' αυτά που έγραψες υποπτεύομαι ότι δεν θα δουλεύεις συνέχεια με δείγματα), με 4gb ram (αν θες προθέτεις κι άλλη στην πορεία), μητρική με ενσωματωμένη κάρτα γραφικών και κουτί με τροφοδοτικό.

 

Ρίξε μια ματιά κι αν έχεις απορίες τις ξανασυζητάμε.

 

 

ΚΟΥΤΙΑ - CASES (PER.650787)  THERMALTAKE VJ64321N2E WING RS 201 BLACK 430W PSU 79.90 €

 

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΤΗΣ - CPU (PER.558308)  INTEL CORE I5-650 3.20 GHZ LGA1156 - BOX 169.00 €

 

ΜΗΤΡΙΚΗ ΚΑΡΤΑ (PER.528544)  ASROCK H55M-LE RETAIL 68.90 €

 

ΜΝΗΜΗ RAM (PER.553964)  KINGSTON KVR1333D3N9K2/4G DDR3 4GB (2X2GB) PC10666 1333MHZ VALUE RAM DUAL CHANNEL KIT 40.85 €

 

ΟΠΤΙΚΑ ΜΕΣΑ (PER.330660)  LG GH22NS50 SECURE DISC DVD REWRITER BLACK BULK 16.99 €

 

ΣΚΛΗΡΟΣ ΔΙΣΚΟΣ (PER.303704)  WESTERN DIGITAL 250GB WD2500AAKS CAVIAR SE16 SATA2 41.00 €

 

Αξία προϊόντων: 457.64 €

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@manosx

Μακριά και αλάργα απο τα chipset P67/H67

Τουλάχιστον μέχρι επιβεβαιωμένα να βγει το νέο version

http://news.softpedia.com/news/Intel-Details-the-Source-of-the-P67-H67-Chipset-SATA-Bug-181752.shtml

ή μέχρι να βγει το Ζ68 (Μάιο και βάλε)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό σηκώνει sticky και thanks για το tip.

 

Από ότι βλέπω πάντως, δεν επηρεάζει τους SATA 3 δίσκους.

 

Αν ισχύει αυτό, αναρωτιέμαι αν αξίζει το ρίσκο, για να έχεις ένα σύστημα ΠΟΛΥ πιο γρήγορο.

 

Σε κάθε περίπτωση thanks for the warning!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου