Προς το περιεχόμενο

Whitesnake


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βεβαια, οσοι εχετε ακουσει τους Snakes, και το Live τους, που ειναι παλι Bernie, Mickey αλλα ειναι ο ΜΕΓΑΛΟΣ Jorn Lande στα φωνητικα, θα παρατηρησουν οτι ΟΥΤΕ το αλατι δεν λειπει μιας και πραγματικα ειναι ΠΙΟ Coverdale κι απ τον David (οχι εμφανισιακα βεβαια).

Trouble σαν και του Lande, ο Coverdale δεν εχει τραγουδησει τετοιο απο το Live... In The Heart Of The City και μετα. Αμφιβαλλω ΠΟΛΥ αν ο Coverdale ΤΩΡΑ θα μπορουσε να πει τα κοματια του τοτε ωραια

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Τι να πει κανεις για τους Whitesnake; Μερικά μόνο...

1) Συνθετικές ιδέες που ειναι  σεμινάριο σύνθεσης pure hard rock 70s.

2) 6 μουσικοί πραγματικοί δεξιοτέχνες  στα οργανα τους ο καθένας

3) ΤΡΟΜΕΡΟΙ στα live τους

4) Ενρχηστρώσεις που αγίζουν την τελειότητα κσι χωρίς να είναι σαν να το ακούς απο το σιντι, άρα με ενορχηστρωτική δουλειά κάθε φορά στο πως να αποδώσουν το κομμάτι

Και κάνει την π@π@ρι@ ο coverdlale και τα καταστρέφει όλα. Αλλάζει μουσικούς, αλλάζει ύφος και χαλάει αυτό το ΤΡΟΜΕΡΟ σύνολο εξαιτίας των μ...... του μουσικού τύπου πως είναι κολλημένοι στα 70s! ΤΕσπα....

Μπορεί σε πολλούς να αρέσουν στα 80s αλλά για μένα οι Whitesnake θα είναι η μπαντάρα στο Live in the heart of the city. Γούστα είναι αυτά. Βέβαια ένα απο τα θετικά του Coverdale είναι πως πάντα διάλεγε κορυφαίους μουσικούς να τον πλαισιώσουν.

Δν του αξίζει να κάνει reunion αυτούς τους Whitesnake. Με την συμπεριφορά του μου φάνηκε πως δν μπορύσε να αντιληφθεί σαν bandleader τι είχε στην διαθεσή του και τι θα μπορούσε να κάνει. Δν έχει να κάνει με το αν θα τα πει τόσο καλά. Δν έχω την απαίτηση απο έναν άνθρωπο στα 60 του να τραγουδάει όπως στα 30 του. Είναι ανθρωπίνως αδύνατον.

Υ.Σ: Ξέρει κανείς κανενα καλό δίσκο από Moody Marsden απο την μετέπειτα πορεία τους;

Και οι Les Paul θα ουρλιάζουν στο φεγγαρόφωτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά χαλαρά. Ο άνθρωπος ήθελε να κάνει καριέρα στην Αμερική και ήξερε πως έπρεπε να αλλάξει πράγματα και να κάνει υποχωρήσεις, όπως ακριβώς έκανε και ο Ritchie. Αυτό σήμαινε μιζανπλί και άγιος ο Θεός. Γιατί καλές οι φάτσες Marsden / Moody αλλά άκρως αντιτουριστικές για το Αμέρικα.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Σ: Ξέρει κανείς κανενα καλό δίσκο από Moody Marsden απο την μετέπειτα πορεία τους;

 

Τα δύο Company of Snakes [burst The Bubble και το live Here they go again] θα σε αρέσουν standard, M3 δεν έχω ακούσει για να σου πω αλλά φαντάζομαι ότι δεν θα υπάρχουν σημαντικές διαφορές ποιοτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πρωτα τα γουσταρω πολυ! μεχρι Ready n willing δλδς! μετα ειναι πολυ 80ς για μενα  ;D

 

οσο για τα reunion ο Δαυιδ πλεον ειναι για τα πορτοκαλια. τον θυμαμε στο live ποσο μα ποσο χαλια ηταν κ ακομα κλαιω τα λεφτα μου γιατι ο λαλακας εχασα james brown τεσπα

 

ιδικα αμα κανουν κανα deep purple μκ3 που πολυ το συζητανε αμα παει ο Δαυιδ ο απολυτος θεος Hughes θα τον σβισει

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

..Ποτε δεν καταλαβα γιατι οι Snake δεν κανουν το ΤΕΛΕΙΟ reunion, μιας και (χτυπα ξυλο) ΟΛΟΙ ειναι εν ζωη (και ακμαιοτατοι)

Μαλλον για να παραμεινουν υγιεις και ακμαιοτατοι  ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και στις 2 εποχές τους (και στην Βρετανική και στην πιο Hard Rock Aμερικάνικη) ήταν μεγάλη μπάντα! Βέβαια οι κορυφαίες συνθέσεις ήταν της εποχής Moody Marsden Murray (και ο μακαρίτης ο Galley προσέφερε βέβαια... :-[)

 

Πάντως όντως στα live ο David είχε ένα θέμα!

 

Αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω όμως είναι ο τραγικός ήχος πέρυσι στο Καραϊσκάκη! Δεν άκουγες σχεδόν τίποτα εκτός κι αν ήσουν 5 μέτρα από την σκηνή! Και το χειρότερο, όταν ανέβηκαν οι Def Leppard ο ήχος ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ!! Μπορεί σαν μπάντα να μου είναι αδιάφοροι αλλά ο ήχος τους ήταν απίστευτος! Εννοείται ότι δεν φταίνε οι Whitesnake για τον κακό ήχο αλλά όπως και να έχει ήταν πολύ άσχημη εμπειρία!  :-\ :-\

 

Ποιά albums τους είναι τα αγαπημένα σας? Εμένα μου αρέσουν όλα σχεδόν αλλά θα ξεχώριζα λίγο το Lovehunter και το 1987  ;D ;D

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως όντως στα live ο David είχε ένα θέμα!

 

Στα live ο Coverdale είχε "θέμα" ήδη από την εποχή του Burn των Deep Purple. Δείτε το California Jam όπου είναι επίτηδες χαμηλωμένος και αφήνεται ο ρόλος των φωνητικών στην υπόλοιπη μπάντα με δεσπότη σ'αυτό το ρόλο τον τεράστιο και στο μπάσο και στην φωνή Glenn Hughes....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσαν οι Whitesnake με το Αμερικάνικο hard rock προφίλ τους.

Δεν συμπάθησα ποτέ το πρώιμο classic rock στυλ τους.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί ο κλασσικός ο μ@λ@κ@ς ο superstar μουσικός, άφησε τους υπόλοιπους να γράψουν το πιο εμπορικό τους album (1987) και μόλις τέλειωσε ο Sykes την ηχογράφηση και των σόλο, τον έδιωξε και αυτόν (οι άλλοι είχαν ήδη φύγει)…

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου