Προς το περιεχόμενο

Whitesnake


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εμένα μου άρεσαν οι Whitesnake με το Αμερικάνικο hard rock προφίλ τους.

Δεν συμπάθησα ποτέ το πρώιμο classic rock στυλ τους.

 

Αυτό που δεν κατάλαβα όμως είναι γιατί ο κλασσικός ο μ@λ@κ@ς ο superstar μουσικός, άφησε τους υπόλοιπους να γράψουν το πιο εμπορικό τους album (1987) και μόλις τέλειωσε ο Sykes την ηχογράφηση και των σόλο, τον έδιωξε και αυτόν (οι άλλοι είχαν ήδη φύγει)…

 

 

για τα λεφτα σιγουρα και οτι ο Dunbar murray δεν ηταν μορφονιοι. παπαριες των managers σιγουρα .αα μαλλον απο οτι λενε ο sykes πηγε να του φαει και τη γκομενα.....παντως μετα οι συνθεσεις με vandeberg cambell kai vai ηταν της πλακας live Δεν μετραγανε καθολου........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 40
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στα live ο Coverdale είχε "θέμα" ήδη από την εποχή του Burn των Deep Purple. Δείτε το California Jam όπου είναι επίτηδες χαμηλωμένος και αφήνεται ο ρόλος των φωνητικών στην υπόλοιπη μπάντα με δεσπότη σ'αυτό το ρόλο τον τεράστιο και στο μπάσο και στην φωνή Glenn Hughes....

 

Δεν νομίζω. Εκείνη την περίοδο ήταν τέρας στα live, απλά επειδή τύγχανε να συν-τραγουδάει με ένα άλλο τέρας (σημειωτέον, δεν είχε αφεθεί ο ρόλος των φωνητικών στην υπόλοιπη μπάντα, αφού μόνο ο Hughes λαλούσε), κάνοντας κατά τη γνώμη μου το καλύτερο φωνητικό δίδυμο που έχει βγάλει το hard rock, οι συγκρίσεις ήταν αναπόφευκτες.

 

Προσωπικά γουστάρω την 70s-αρχές 80s περίοδο των Snake (με προτίμηση στο ψιλοαδικημένο Saints & Sinners), αν και το '1987' δεν ήταν κακό.

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τα λεφτα σιγουρα και οτι ο Dunbar murray δεν ηταν μορφονιοι. παπαριες των managers σιγουρα .αα μαλλον απο οτι λενε ο sykes πηγε να του φαει και τη γκομενα.....παντως μετα οι συνθεσεις με vandeberg cambell kai vai ηταν της πλακας live Δεν μετραγανε καθολου........

 

Εγώ πάλι νόμιζα πως ο Vai πήγε με την τότε γυναίκα του Coverdale και τα «σπάσανε».

Καλά όλοι οι κιθαρίστες ήθελαν τη γυναίκα του Dave;

 

Πάντως το Slip Of the Tongue μου άρεσε αρκετά, τόσο συνθετικά όσο και σαν παραγωγή.

Στον εν λόγω album από όσο ξέρω ο Vai δεν είχε συνθετικό ρόλο μιας και στα notes έβλεπες όλο Coverdale/Vandenberg…

Τώρα για live δεν έχω γνώμη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ένα τόσο μεγάλο συγκρότημα με μουσικάρες για line-up να μην έλεγε.

 

...When i got the music i gotta place to go...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα καθε δισκος και καθε Line up ηταν μια διαφορετικη ιστορια.δε μπορω να συγκρινω το Saints and sinners με το 1987.Ωστοσο το 1987 ειναι μακραν ο αγαπημενος δισκος μου απο οοοοοοοολη τη δισκοθηκη μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Πάντως το Slip Of the Tongue μου άρεσε αρκετά, τόσο συνθετικά όσο και σαν παραγωγή.

Στον εν λόγω album από όσο ξέρω ο Vai δεν είχε συνθετικό ρόλο μιας και στα notes έβλεπες όλο Coverdale/Vandenberg…

Τώρα για live δεν έχω γνώμη, αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ένα τόσο μεγάλο συγκρότημα με μουσικάρες για line-up να μην έλεγε.

 

 

γαμω τους δισκους ειναι αλλα οι 85 κιθαρες που εγραψε ο βαι δεν μπορουσαν να βγουν live Και  επειδη εχω δει και ακουσει καποια bootleg αυτο που ηταν τοτε δεν θυμιζε μπαντα.οσο για μουσικαρες μονο τοn vai kai ton Aldridge θεωρω καλους μουσικους. vandeberg Εντελως φαλτσος live..... καλα για σαρζο Δεν μιλαμε .. εγλειφε το μπασσο αντι να παιζει...οταν εχει παιξει ενας murray basso...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχανε βγει και στο Monsters of Rock (με Vai line up) και εκανε ο καθενας 20 λεπτα σολο.

 

και λιγες ωρες πριν ειχαν βγει οι Thunder και οι Vixen (ΝΑΙ οι Vixen) και πηραν σωβρακα.

 

Europe και ξερο ψωμι ρεεε (ασχετο :))

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα εχω ενα δισκο company of snakes και ο τυπος ακουγεται πιο Coverdale apo ton Coverdale!!!!!!!!    ;D ;D ;D

 

 

Ποιον? Γιατι ο Lande (που ακουγεται πιο Coverdale) ειναι μονο στο Snakes- Once Bitten.... και στο live Here They Go Again και παιζουν ΜΟΝΟ Whitesnake

 

Στο Company Of Snakes τραγουδαει ο Σουηδος (και φιλος) Stefan Berggen που δεν τον θεωρω πολυ "κοντα" στον David

Make me fries...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες και για μένα το Slip of the tonque έχει ιδιαίτερη συναισθηματική αξία, οι ενορχηστρώσεις του είναι οντως αλλού και δεν παιχτήκαν ποτέ live έτσι από αυτό το lineup [έπρεπε να περιμένουμε Reb και Doug, Carlos Mendoza για να ακουστεί γαμάτο το Judgment Day], αλλά έχει κάτι κομματάρες μέσα τι να λέμε Wings of the storm, Sailing Ships, Kittens got claws. Για την ιστορία για το συγκεκριμένο album παρότι ο Vanderberg εμφανιζόταν ως συνθέτης μαζί με τον Coverdale, δεν μπορούσε να παίξει λόγω τενοντίτιδας και ο Steve έγραψε όλες τις κιθάρες, αλλάζοντας τα φώτα στις μελωδικές γραμμές, κάνοντας τον Vanderberg να δηλώσει τότε "άλλαξε όλες τις συνθέσεις, είναι ζήτημα αν μπορώ να παίξω ένα solo από αυτά"  

Στο monsters of rock, όντως τραγικοί - βέβαια έψαχνα δύο χρόνια για να βρω ένα αξιόλογο video tape έτσι για την συναισθηματική αξία του πράγματος.

Αγαπημένα album για μένα: Slide it In [με Sykes], Ready and Willing, 87.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιον? Γιατι ο Lande (που ακουγεται πιο Coverdale) ειναι μονο στο Snakes- Once Bitten.... και στο live Here They Go Again και παιζουν ΜΟΝΟ Whitesnake

 

Στο Company Of Snakes τραγουδαει ο Σουηδος (και φιλος) Stefan Berggen που δεν τον θεωρω πολυ "κοντα" στον David

 

72381979.jpg

 

 

 

Αυτος.Τα σπαει ομως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου