Προς το περιεχόμενο

Motu Ultralite MK3 και ακουστικά πρόβλημα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και επειδή εχω ψάξει παντού και δεν εχω βρει απάντηση ,μάλλον δεν γίνεται να ακουσεις απο τα ακουστικά είπα να το βάλω εδώ να μου πει κάποιος αν γνωρίζει. Η κάρτα είναι θεική αλλά έχει ενα ιδιόμορφο θέμα με τα headphones output. Αντι να συνδέεις τα ακουστικά και να ακους ανεβάζοντας το volume των ακουστικών ,κατι τέτοιο δεν γινεται. Εχουν μια απίστευτη σιγανη ενταση και για να ακουσεις πρέπει να κλείσεις τα μονιτορ(!!!) και να δυναμώσεις τέρμα και το main out και το phones volume. Εκει εχουν τζετ ενταση. Αν φυσικά εκείνη την στιγμή έρθει ενα μικρο ξαδερφάκι και ανοιξει τα μονιτορ καήκαν όλα.

Υπάρχει τρόπος να ακούω από τα ακουστικά; γιατί προς το παρόν μάλλον δεν βλέπω να υπάρχει. Δηλαδή τώρα παίζει main outs κανονικά αλλά τα ακουστικά τίποτα. Δεν υπάρχει άλλη επιλογή να δουλευουν τα ακουστικά όπως παντου;

Μήπως θέλουν ρύθμση στο cuemix software? Δεν εχω βγάλει ακρη και το μανουαλ δεν λέει τιποτα σχετικά που να βοηθάει οπότε μην μου πειτε για μανουαλ.

:)

Εχει κανείς άλλος αυτή την κάρτα;

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 24
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

μπορείς να ρυθμίσεις απο τα settings της motu τα ακουστικά να έχουν διαφορετικό output απ ότι τα main out. επίσης,μπορείς να χαμηλώσεις το volume των monitors  :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα:

 

Επιλέγεις το Main-Out να ρυθμίζει την ένταση στα Main 1/2 Outs και το Phones να είναι ανεξάρτητο Bus. Από DAW που υποστηρίζει εσωτερικό routing (υποθέτω ότι γίνεται και με Jack ή Virtual Audio Cable), στέλνεις το σήμα του Main-Out και στα Phones. Αυτό στο Cubase 4 για παράδειγμα γίνεται μέσω των Studio Controls (Control Room). Στο Reaper υποθέτω ότι γίνεται το ίδιο εύκολα.

 

H Τraveler mk1 και η 828mkII λειτουργούν όπως επιθυμούμε και δεν βλέπω άλλη εξήγηση για αυτή την συμπεριφορά της Ultralite mk3 πέραν από ελάττωμα στο Firmware.

 

EDIT: Κάτι τέτοια περιστατικά μου θυμίζουν την λατρεία για τον RME HDSP Mixer/Matrix.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ρυθμίσεις απο τα settings της motu τα ακουστικά να έχουν διαφορετικό output απ ότι τα main out. επίσης,μπορείς να χαμηλώσεις το volume των monitors  :D

 

Αν κάνει αυτό που λές, τότε αναγκαστικά πρέπει να δρομολογήσει το σήμα που καταλήγει στα Main 1/2 και στα Phones 1/2. Μέσω του CueMix δεν έχω βρεί τρόπο να γίνεται (ούτε στο manual περιγράφεται κάτι τέτοιο). Οπότε πάμε σε λύση 3d party routing, μέσω software.

 

To loopback δεν το βλέπω ως λύση. Θα μπορούσε για παράδειγμα, να ορίσει ως Master Out στο DAW το SP/DIF 1/2 και να επιστρέψει το σήμα από το Out, με καλώδιο, στο In της κάρτας. Μέσω του CueMix τότε θα έφτιαχνε 2 διαφορετικά Output Busses με μοναδική είσοδο το SP/DIF 1/2 IN. Tο ένα ρυθμισμένο να στέλνει στα Main 1-2 και το άλλο στα Phones 1/2. Αλλά το λιγότερο που χάνουμε έτσι είναι 4 κανάλια Ι/Ο και παίρνουμε Jitter, Latency από τον εσωτερικό mixer (near zero), θα έχουμε πρόβλημα με το monitoring εξωτερικών πηγών κλπ...

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπορείς να ρυθμίσεις απο τα settings της motu τα ακουστικά να έχουν διαφορετικό output απ ότι τα main out. επίσης,μπορείς να χαμηλώσεις το volume των monitors  :D

 

Από που εννοείς;; Η motu έχει το MOTU Audio Console και το cue mix software. Προφανώς εννοείς το MOTU Audio Console.

 

Στην αρχή είναι οπως στην photo. Αν διαλέξεις στα phones το αντίστοιχο (Phones Δηλαδη) δεν παίζει. Δεν δίνει σημα. Αν διαλέξεις όμως phones - main outs και τα main outs - analog 1/2 ή οτιδήποτε άλλο έχεις μόνο ακουστικά και δεν έχεις ηχεία με τίποτα. 

motusettings.jpg

 

Εδώ δηλαδή παίζει το main out και δίνει σημα το main out κανονικά αλλά στα phones που ειναι δεξια δεξια, δεν φαινονται στην εικονα και μονιτορ να πατησεις δεν γινεται τιποτα..

 

motucuemixsoftware.jpg

 

Για όσους αντιμετωπίζουν το ίδιο πρόβλημα:

 

Επιλέγεις το Main-Out να ρυθμίζει την ένταση στα Main 1/2 Outs και το Phones να είναι ανεξάρτητο Bus. Από DAW που υποστηρίζει εσωτερικό routing (υποθέτω ότι γίνεται και με Jack ή Virtual Audio Cable), στέλνεις το σήμα του Main-Out και στα Phones. Αυτό στο Cubase 4 για παράδειγμα γίνεται μέσω των Studio Controls (Control Room). Στο Reaper υποθέτω ότι γίνεται το ίδιο εύκολα.

 

Φιλε μου εντάξει με το cubase φανταζομαι απο το studio controls ρυθμίζω που θα στέλνει και που θα παίρνει, δεν το εχω τσεκαρει. Το θέμα ειναι ακουω απο το winamp μουσική και ΔΕΝ έχω ακουστικα ήχο ότι και να κάνω. Δεν γίνεται να υπάρχει ο ήχος μεσα στο μηχάνημα και εγώ από το cue mix software στον μικτη του να διαλέγω αυτό που θέλω; Κανονικα έτσι έπρεπε να είναι, το θεμα είναι οτι πατώντας στον μίκτη το monitor στο main outs φυσικά και παίζουν τα ηχεία. Αν πατήσεις ταυτόχρονα και το δεξια δεξιά Phones δεν εχουν ηχο τα phones Παρόλο που στο MOTU Audio Console ειναι assigned Στο main outs. Αν έστω θες να κάνεις μονιτορ μονο τα Phones ώσπου να βρεις πως θα παίξουν , και πας και ξεπατήσεις λοιπόν τα main outs monitor ώστε να βγάλουν τον σκασμό τα ηχεία, αυτά αντιθέτως σου καινε τα ηχεία απο την ενταση γιατι εκτοξεύονται στο +4db ΟΤΙ volume και να χεις εσυ θεσει.

 

Δεν ξερω αν καταλαβαίνει κανείς, johnnyk δηλαδη εσυ εχεις motu ultralite mk3 και όποτε θες απο το cuemix δυναμώνεις τα ακουστικα και ακους κομπλε και χαμηλώνεις τα ηχεια την ίδια ώρα; Αυτο λέμε. Αν είναι να πρέπει να κλεινω τα μονιτορς καήκαμε..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Οι drivers δεν είναι σχεδιασμένοι για να ακούς μουσική από το Winamp, ούτε και η κάρτα (Τουλάχιστον iTunes). Πάραυτα, αν το επιθυμείς, χρησιμοποίησε το Winamp, όπως είπα σε συνδυασμό με Jack ή Virtual Audio Cable. Διαφορετικά, βάλε τα Phones->Phones 1/2 και Main->Main 1/2. Όταν επιλέγεις Phones από το WinAMP ως έξοδο, λογικά θα παίζει κανονικά.

 

2. Όπως θα πρόσεξες, όταν επιστρέφεις το monitoring στα Main στο CueMix, το knob πάνω δεξιά πάει στα τέρματα.

 

3. Το CueMix, δεν μπορεί να μιξάρει κάτι άλλο εκτός από τις εξωτερικές πηγές και τα δικά του FX.

 

 

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ ghen, Μπροστά στην ποιότητά της δεν είναι τίποτα αυτο, απλά δεν εχω ασχοληθεί με τόσο "δρομολόγηση" κάρτα και μου φάνηκε υπερβολικά περίεργο να εχει phone και να μην δουλευει με την απλη λογική του να έχει δικό του volume και να μην απαιτεί και το δυνάμωμα των ηχείων για να ακους.. ΚΟυλό ειναι βασικά αλλά στην αναγκη απλά θα επιλέγω κάθε φορά που θέλω μόνο ακουστικά τα ακουστικά στο setup της motu. Ετσι κοβονται τα ηχεια εντελώς και παιζουν τα ακουστικα..

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heh,

 

Quick & dirty.

 

Shit happens, και θα σου σκάσει όταν χρειάζεσαι τα ηχεία (Murphy),  βάλε το Jack.

 

Oug.

 

Σε παίρνει κάποιος τηλέφωνο εκεί ακριβώς που πάς να αλλάξεις το setting στο panel της MOTU, με τον player σε pause. Κλείνοντας το τηλέφωνο, ξεχνάς ότι δεν έχεις αλλάξει τα phones, και πατάς το play.

 

Ευτυχώς έχεις τα ηχεία κλειστά, αλλά από την τρομάρα της σκέψης ότι μπορεί να είχαν καεί, σου πέφτει το κινητό από τα χέρια μέσα στην κούπα του καφέ. Ευτυχώς έχεις τελειώσει τον καφέ σου, (πώς τον πίνεις???), αλλά λες goodbye στην αγαπημένη σου κούπα, δώρο της κοπέλας σου, με logo από τον αγαπημένο σου καλλιτέχνη.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα άλλον τρόπο ποιο απλό. Δήλωσα στην MOTU control audio τα main outs στο mainout 1-2 και τα Phones στο δικό τους Phones. Έτσι όταν πχ ακους winamp και θες να χαμηλώσεις τα ηχεία και να πας σε ακουστικά απλά πας στο output του winamp και διαλέγεις phones. Τέλος.

Αυτό ειναι το σύστημα της Motu και έτσι μου είναι μια χαρά. Απλά αντί να χαμηλώνω εναν διακόπτη ηχείων και να δυναμώνω των διακόπτη των ακουστικών όπως κάνεις σε άλλες κάρτες ήχου, εδώ απλά δρομολογείς στο δικό τους output τα ακουστικά και στο δικό τους output τα main και απλά ότι πρόγραμμα χρησιμοποιείς διαλέγεις είτε mains, είτε phones όταν και όποτε θες.

;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου