Προς το περιεχόμενο

Admira - Alhambra


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια χαρά,

 

Σκέφτομαι να επενδύσω κάποια χρήματα σε κλασική κιθάρα και είδα κυρίως μέσω διαδικτύου ορισμένα μοντέλα.

 

Βάσει ξύλων μου άρεσαν η Αντμίρα Σολεδάδ και η Αλάμπρα 5P. Τις γνωρίζετε τις κιθάρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τις κιθάρες που έχεις προς σύγκριση θα τις χαρακτήριζα κατασκευαστικά ίδιας κλάσης.

 

Τριανταφυλλιά πίσω-πλαϊνά,καπάκι κέδρος,μπράτσο μαόνι,ταστιέρα έβενος.

Φυσικά τα παραπάνω ξύλα έχουν ποικιλίες αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση η κλάση των ξύλων είναι πανομοιότυπη.

Ξέρω ότι στην Alhambra ο παλλίσανδρος είναι ινδικός,έχω παίξει με αρκετές 5p μιας και έχω διαλέξει και για μαθητή.

Είναι πολύ αξιοπρεπής κιθάρα στην κατηγορία της και πολύ δημοφιλής επιλογή.

Για την άλλη έχω ακούσει καλά λόγια αλλά δεν θυμάμαι να έχει περάσει από τα χέρια μου.

 

Σου προτείνω να παίξεις και με τις δύο ώστε να δεις ποια σε βολεύει περισσότερο.

Αν καταλήξεις,να ζητήσεις να δοκιμάσεις όσες το δυνατό περισσότερες από το ίδιο μοντέλο ώστε είτε εσύ,είτε κάποιος πιο έμπειρος να διαλέξει.

 

Τέλος,αν έχεις γνώση σε όργανα ή κάποιον που γνωρίζει,μπορείς να δεις και στις αγγελίες.

Τελευταία και λόγω κρίσης,υπάρχουν καλές ευκαιρίες.

 

Υ.Γ.Δεν έχω ανεβάσει καμία αγγελία :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «κακό» είναι ότι μένω σε επαρχιακή πόλη οπότε είναι δύσκολο ακόμα και να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα όργανα.

 

Πάντως...δεν ξέρω και κατά πόσο παίζει τόσο σημαντικό ρόλο στην Αλάμπρα ο παλίσανδρος είναι laminated όπως είδα και στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Ευχαριστώ πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το «κακό» είναι ότι μένω σε επαρχιακή πόλη οπότε είναι δύσκολο ακόμα και να δοκιμάσω τα συγκεκριμένα όργανα.

 

Πάντως...δεν ξέρω και κατά πόσο παίζει τόσο σημαντικό ρόλο στην Αλάμπρα ο παλίσανδρος είναι laminated όπως είδα και στην ιστοσελίδα της εταιρείας.

 

Ευχαριστώ πάντως

 

Νόμιζα ότι και η Admira είναι laminated back & sides απλά δεν αναφερόταν στα specs.

Τελικά είναι solid,ένα κατασκευαστικό στοιχείο για το οποίο ίσως αξίζει να της δώσεις ένα προβάδισμα,αν και σε αυτή την κατηγορία προέχει πως θα είναι στα χέρια και στα αυτιά σου η κάθε κιθάρα.

 

Δεν ξέρω τι ηλικία έχεις,αν μπορείς να μετακινηθείς μόνος σου..κ.λ.π.

Αν πάντως μπορείς με κηδεμόνα ή τον δάσκαλο κιθάρας να επισκεφτείς από κοντά ένα μουσικομάγαζο ώστε να κρατήσεις στα χέρια σου τις κιθάρες θα είναι το καλύτερο.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασα σήμερα το πρωί την Αλάμπρα 5P.

 

Το όργανο αξιοπρεπές, αλλά να πω την αλήθεια δεν με ενθουσίασε 100%. Βάσει της «αλμυρής» τιμής (748 ευρώ) περίμενα κάτι περισσότερο όσο αφορά το ηχητικό αποτέλεσμα. Ο εξυπηρετικός υπάλληλος μου είπε ότι από αυτό το μοντέλο και πάνω οι κιθάρες είναι πιο σκληρές και θέλουν μεγαλύτερο χτύπημα οι χορδές εν αντιθέσει με τα πιο φτηνά μοντέλα όπου ο ήχος είναι πιο γλυκός.

 

Tώρα πρέπει να βρω και να δοκιμάσω και την Αντμίρα. Μήπως γνωρίζει κανείς ποιος φέρνει Αντμίρα στη Θεσσαλονίκη; Γιατί στην πόλη μου Αντμίρα Σολεδάδ δεν υπάρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου