Προς το περιεχόμενο

amp kai stage


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

Παιδιά... 4W είναι o VOX. Δεν κάνει για live. Αγόρασα έναν τέτοιο (και την καμπίνα που λέτε) αλλά δεν τον έχω παραλάβει ακόμα. Θα προσπαθήσω να ανεβάσω clips και σχόλια μόλις τον παραλάβω.

 

 

...Προτεινω ανεπιφυλακτα Vox ! Ναι ομως ρε φιλε σε συμφερει ?

Μπορει να κανει 400 ευρω αλλα θα σκασεις στανταρ αλλα 300 για ενα καλο attenuator για να δαμασεις το θηριο ! ;D

 

ΖΙΚΟ έκανες φάουλ. Οχι μόνο δεν ξέρεις ότι είναι 4W (και ως εκ τούτου καθόλου "θηρίο") επιπλέον δεν παρατήρησες ότι ΕΧΕΙ attenuator ενσωματωμένο. (To φαουλ είναι ότι παρόλα αυτά δεν δίστασες να προτείνεις και μάλιστα "ανεπιφύλακτα. Γιατί άραγε? ΜΕ ποιό κριτήριο? Ας είμαστε προσεκτικοί).

 

Φλορινιώτη, με αυτά τα χρήματα που συζητάς, θα σου έλεγα να πάρεις έναν μεταχειρισμένο blues junior ή έναν AC15 ανάλογα ποιός σου αρέσει περισσότερο σαν γενικό ηχόχρωμα. Αν ψαχτείς λίγο με τις αγγελίες και το ebay θα βγάλεις άκρη.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΖΙΚΟ έκανες φάουλ. Οχι μόνο δεν ξέρεις ότι είναι 4W (και ως εκ τούτου καθόλου "θηρίο") επιπλέον δεν παρατήρησες ότι ΕΧΕΙ attenuator ενσωματωμένο. (To φαουλ είναι ότι παρόλα αυτά δεν δίστασες να προτείνεις και μάλιστα "ανεπιφύλακτα. Γιατί άραγε? ΜΕ ποιό κριτήριο? Ας είμαστε προσεκτικοί).

 

 

 

Και συ δεν προσεξες το smiley στο τελος της προτασης   ;D ;D ;D ;D ;D !!!! 

Tone is in the ear of the beholder

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

 

Και συ δεν προσεξες το smiley στο τελος της προτασης   ;D ;D ;D ;D ;D !!!!

Κι εσύ ....  βάζει 4-5  όπως τώρα να συνεννοούμαστε  ;D ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όμως είμαι κάτοχος ενός epiphone valve jr head ο οποίος έχει τις ίδιες λάμπες με τον vox που αναφέρεις, και λίγο πριν την μέση (ας πουμε στο 1/3 του volume) αρχίζει να "σπάει".

είναι βέβαια πολύ δυνατά, αλλά δε ξέρω αν σου φτάνει για ένα live, ακόμα και αν στο υπόλοιπο μαγαζί ο ήχος σου φτάνει με μικρόφωνο.

στη θέση σου θα έψαχνα κάτι στα 30-50 βαττ... και σε combo αφου θες να τον έχεις σπίτι αλλά και να τον μετακινείς σε συναυλίες/ηχογραφήσεις

+10000

είναι πολλά που πρέπει να ζυγίσει κάποιος σε αυτή την περίπτωση....

Class A = καλή φάση (Epi Jr, HB5)....απο την μικρη μου εμπειρία....αλλά τα γούστα σου είναι αλλού...

...αν είσαι 2 χιλιόμετρα απο τον drummer τότε τα 5w+ηχείο με σωστά spes σου φτάνουν..

...το γεγονός ότι παίζεις live δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και πολλά watt..

απο την άλλη...5w αποτελλούν αιτία εξωσης,χωρισμού,αυτόφωρου σε περιβάλλον πολυκατοικίας..

..στο φάσμα compo μεταξύ 20-40 μάλλον θα είσαι οκ (...χτύπα vox nighttrain με καμπίνα)

..γενικά δεν υπάρχει μέση λύση....εκτός αν ζείς στο βουνό παρέα με λύκους και αρκούδες....εκεί σίγουρα χρειάζεται ένας boogie για αυτοπροστασία....

Όχι άλλο σόλο ρε παιδιά.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

:)

το να γραφει vox δεν είναι το ζητούμενο μου!

"λοιπονα" πω πετάλια έχω το hughes and kettner tubeman 2...

είχα και διαφορα αλλα αλλα τα έδωσα...θέλω να πάρω μια "πεταλιερα" korg ax3000g που έχει πολλά και καλά εφέ...

ο ήχος που θέλω είναι ένας αξιοπρεπής metal ...αλλα  πολλές φορες παίζω με clean ήχο...

η κιθάρα p μπαίνει πάνω του θα είναι μια schecter "συνυστερ" custom με seymour duncan custom shop invaders...σε λίγο καιρό θα αντικατασταθούν τα κυκλώματα της με 2 ροής poul κλπ...k θα έχω ακόμα μεγαλύτερες ηχητικές δυνατότητες από μέρους κιθάρας...

 

τον ενισχυτή αποκλειστικά τον θέλω για το σπίτι και για εξάσκηση...απλά επειδή είναι καλός... θέτω το ερώτημα αν μέσα από μικρόφωνο...θα μπορούσα να παίξω σε live...καθώς η ταξί a και έχω ακούσει πως είναι δυνατή σε ένταση και ότι χαρακτηρίζεται από πολύ διαύγεια!..

και αν σε περίπτωση που θα μπορούσα να βρω τον ήχο μου μέσα από τον vox...που με την "πεταλιερα" που θέλω να πάρω και τον tubeman...είμαι σίγουρος ότι θα προσεγγίσω αυτά p θέλω..m γεννάτε το ερώτημα αν σε περίπτωση ηχογράφησης θα μπορέσω να πάρω την κεφάλι και τα πετάλια m και να πάω να ηχογραφήσω με τον ήχο μου αυτούσιο!

 

Ολα αυτα με τον Vox 4W?  ???

Οτι ειναι VOX, ειναι, αλλα τι σχεση εχει με το μεταλ η συγκεκριμενη εταιρεια?

Αυτο που λες να παρεις ολο τον ηχο απο το πεταλι κ την πεταλιερα, δε νομιζω να κανει δουλεια.

Μηπως να κανεις μια βολτα ν'ακουσεις ενισχυτες με την κιθαρα σου?

Με τα χρηματα που διαθετεις δεν ξερω τι να σου προτεινω για ολα αυτα που θες. Η μαζεψε 100 ευρω παραπανω κ παρε  peavey valve king http://www.dv247.com/invt/37606/ η παρε κανενα laney. 

Metal δε θες?

Αλλα πηγαινε να τους ακουσεις πρωτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε επειδη ημουν στην ιδια φαση με εσενα και ακουσα πολους ενισχυτες και μεσα σε αυτους αρκετους λαμπατους και σιγουρα εχω σχηματισει αποψη για καποιους που προτεινονται αν κανεις καποια live με μικροφωνο παρε εναν 15αρι λαμπατο fender blues jr-vox ac15 πολυ καλες επιλογες,δεν μου αρεσε ο peavey valveking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

φιλε επειδη ημουν στην ιδια φαση με εσενα και ακουσα πολους ενισχυτες και μεσα σε αυτους αρκετους λαμπατους και σιγουρα εχω σχηματισει αποψη για καποιους που προτεινονται αν κανεις καποια live με μικροφωνο παρε εναν 15αρι λαμπατο fender blues jr-vox ac15 πολυ καλες επιλογες,δεν μου αρεσε ο peavey valveking.

 

για τον βαλβ κινγκ πηγαινα και εγω πριν αρκετο καιρο...πολλα αρνητικα σχολια ακουσα απο ατομα που ξερουν απο μηχανιματα...παραδειγμα σε συνομιλια με τον τζισους παιδι που ειναι και σε αυτο το φορουμ μου εδωσε να καταλαβω μερικα πραγματα για τον πιβι...

 

 

 

+10000

είναι πολλά που πρέπει να ζυγίσει κάποιος σε αυτή την περίπτωση....

Class A = καλή φάση (Epi Jr, HB5)....απο την μικρη μου εμπειρία....αλλά τα γούστα σου είναι αλλού...

...αν είσαι 2 χιλιόμετρα απο τον drummer τότε τα 5w+ηχείο με σωστά spes σου φτάνουν..

...το γεγονός ότι παίζεις live δεν σημαίνει ότι πρέπει να έχεις και πολλά watt..

απο την άλλη...5w αποτελλούν αιτία εξωσης,χωρισμού,αυτόφωρου σε περιβάλλον πολυκατοικίας..

..στο φάσμα compo μεταξύ 20-40 μάλλον θα είσαι οκ (...χτύπα vox nighttrain με καμπίνα)

..γενικά δεν υπάρχει μέση λύση....εκτός αν ζείς στο βουνό παρέα με λύκους και αρκούδες....εκεί σίγουρα χρειάζεται ένας boogie για αυτοπροστασία....

 

 

χαχα 5w αποτελλούν αιτία εξωσης,χωρισμού,αυτόφωρου σε περιβάλλον πολυκατοικίας..

ωραιος  ;D ;D ;D

απο αποψη εντασης...δε μενω σε πολικατοικια...μπορω να τσιτωνω οσο θελω το μηχανιμα ρε συ...ειδικα πανω στο στουντιο

κιριλε φαινεται ο βοξ

 

άκου κάπου αν μπορείς και τον

http://www.thomann.de/gr/peavey_windsor_studio.htm

ίσως σου κάνει..

 

 

Peavey Windsor Studio, Guitar Combo, 15 Watt RMS (depending on power amp tube type) to 4, 8 or 16 ohms (switchable), 1 x 12" Loudspeaker, High- and Low-Gain-inputs, 2x 12AX7 preamp tubes, Preamp Gain, Low, Mid and High controls, Class A Poweramp inwhich the following tubes can be used:-: EL34 (installed), 6L6GC, 6550, 6CA7, KT88, KT66, KT77, KT90, KT100 or other types with an Octal Sockel, exclusive "Power Sponge" Power Attenuator installed, no "negative Feedback" in poweramp, Master Volume Control, Spring Reverb Level Control, Power-On and Standby Switch, Boost and Effektsloop footswitchable, symmetric XLR Recording output with frequency corrected Loudspeaker output, XLR Ground Lift Switch, 2x Loudspeaker outputs switched parallel, Dimensions:- HWD: 470 x 543 x 260 mm, Weight: 16,4 kg

 

ολα αυτα γιατι μου φαινεται οτι σου δινουν την δυνατοτητα να πιραματιστεις ποοοολυ σχετικα με τις...λαμπες και να βρεις το ηχοχρομα που θες??

καλη φαση φαινεται...εχω τσεκαρει και αυτον...

http://www.thomann.de/gr/peavey_windsor.htm

γενικα θελω κατι σε κεφαλη...θα μπορω πιο ευκολα να την μετακινω και να παιζω με την υπαρχουσα καμπινα  πχ σε ενα λαιβ...η σε μια ηχογραφιση...

ο συγκεκριμενος πιβι παντως μου φαινεται αρκετα καλος....και η κεφαλη αλλα ιδιαιτερα ο κομπο μου αρεσε που μπορει να δεχτει τοσες πολλες διαφορετικες λαμπες....

το μονο καναλι του παντως δεν με στεναχωρει αν σκεφτεις οτι θα περνω το ντιστορσιον μου απο πεταλιερα αν δεν ειναι αρκετο αυτο της κεφαλης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη γνωμη μου πηγαινε μονο για την κεφαλη καθως για τα αυτια μου τα ηχεια της Peavey ειναι....οχι και τοσο καλα.Πιστευω οτι πιο πολλα θα καταφερεις με κεφαλι και αλλη καμπινα.Οσο για το gain του windsor ακου αυτο:   

http://www.spectresound.ca/stuff/Windsortestdrive.mp3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου