Προς το περιεχόμενο

Ήχους CB κανείς...?


kuiz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαρά...

 

Ψάχνω να βρώ ήχους απο CB που χρησιμοποιούν διάφορα τραγούδια είτε στην αρχή είτε στο τέλος με ανθρώπους / αστροναύτες ::)  να μιλάνε ...Υπάρχουν και άλλα που ακούγετε απο CB αντίστροφη μέτρηση.Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός αλλά πάνω κάτω κατι τέτοιο ψάχνω...Μήπως ξέρει κανείς για τπτ free να μου προτείνει..?

 

Ευχαριστω... :)

 

Υ.Γ. Δεν ξέρω αν έχω βάλει σε σωστό μέρος την ερώτηση μου η θα έπρεπε να την βάλω π.χ. Recording + P.A.

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ'ότι κατάλαβα, ψάχνεις κάτι σαν αυτό...

http://beemp3.com/download.php?file=4426710&song=Neil+Armstrong+-+The+Moon+Land

Αυτό το βρήκα με ένα ψάξιμο "στα γρήγορα", φαντάζομαι θα βρεις αρκετά τέτοια στο net.

 

Γενικά το εφέ του "cb" μπορείς το εξομοιώσεις. Μπορείς να βρεις δηλ. απλά έναν ηχογραφημένο λόγο και να του αλλάξεις τον αδόξαστο. (Πρόσεχε πάντως με τυχόν copyright, αν σκοπεύεις να κυκλοφορήσεις οτιδήποτε)

Ίσως να μην σου λέω τπτ καινούριο, αλλά δοκίμασε πολύ απότομο band pass στα 300Ηz-3KHz, bit reduction οπωσδήποτε (το πολύ 4 bits θέλεις, μη σου πω και λιγότερο!!!), βάλε πολύ θόρυβο (πριν το bit reduction) αν είναι δυνατό ηχογραφημένο από πραγματικές συσκευές, ή ρίξ'το όπως είναι σε ένα vocoder μαζί με κανα e-piano και χτύπα αλύπητα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν ξέρω να σε κατευθυνω, αλλά, εφφέ παρόμοια σαν αυτα που θές,μπορεις να βρείς απο άλλου - είχα πειραματιστει ένα βραδυ, και αυτο που βόλευε πολυ, και ακούγεται και γαμώ ειναι, απλοί διάλογοι απο παλιες ταινιες. Οπως απο Dr.Strange Love, Casablanca κ.α.

 

Δοκιμασέ το, βάλε και ένας eq, με τις κλασσικες ρυθμίσεις, το ''στενό'' εύρος, σφάξε τα ψιλα και τα χαμηλά, βάλε και΄λιγάκι static noise και είσαι αρχηγος ! 

:)

 

Lost To The Living

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ πολυ για τις συμβουλές σας infectme247 & Rapture.......Μάλλον που θα το κάνω κάπως έτσι.....Θα σφάξω κανένα διάλογο να τον φτιάξω στα μετρα μου..

 

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κυκλοφορούν ελεύθερα από τη NASA ολόκληρες συνομιλίες από την πρώτη δεκαετία των αποστολών στο διάστημα. Αξίζει να το ψάξεις.

 

Επίσης, με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις παρόμοια outtakes από συνομιλίες στις μπάντες της αστυνομίας, της πυροσβεστικής και ασθενοφόρων (πάλι από USA).

 

 

Οι Crimson Glory στο album "Astronomica" έχουν βάλει ΠΟΛΥ υλικό που θα σου φτάσει σίγουρα:

 

"Cydonia" comes close to redeeming all sins on this album. It’s a smooth and groovy song with an absolutely stellar chorus you’ll be singing for days. This is another song that can hold its head up among the best songs CG ever put together. A first-rate tune. The only spoiler is that the track includes 20+ minutes of stupid radio and CB broadcasts about UFOs, which means you can NOT leave this CD on ‘shuffle’, bummer.

 

http://www.metalcrypt.com/pages/review.php?revid=753

Μη με ξυπνάς απ΄τις έξι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω κυκλοφορούν ελεύθερα από τη NASA ολόκληρες συνομιλίες από την πρώτη δεκαετία των αποστολών στο διάστημα. Αξίζει να το ψάξεις.

 

Επίσης, με λίγο ψάξιμο μπορείς να βρεις παρόμοια outtakes από συνομιλίες στις μπάντες της αστυνομίας, της πυροσβεστικής και ασθενοφόρων (πάλι από USA).

 

Οι Crimson Glory στο album "Astronomica" έχουν βάλει ΠΟΛΥ υλικό που θα σου φτάσει σίγουρα:

 

http://www.metalcrypt.com/pages/review.php?revid=753

 

Οk Jasemeister!!!!Δεν το είχα σκεφτεί για NASA!!!! ;D Θα το ψάξω...Όλο και κατι θα βρω..

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για NASA και search στο g00gle.

 

http://history.nasa.gov/40thann/videos.htm

 

Παλιά (98 νομίζω) είχα πετύχει ένα archive στο site ενός τύπου, που είχε μέσα τα άπαντα από τις παλιές αποστολές ("huston, we have lift-off"), αλλά και ομιλίες πολιτικών(προέδρων USA) και επιστημόνων (αστροφυσικών) σχετικά με τα τότε projects.

 

Επίσης πολύ καλή πηγή αποτελεί το υλικό του SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence) Project.

 

Για να μην αναφέρω audiobooks από παραφιλολογία για εξωγήινους, θεούς και τέρατα.

 

"This visitor, somehow displayed, the way aliens have been genetically altering the development of our DNA, from our very beginnings, to the day inspired by our spiritual leaders". Etnica - Vimana

 

Ο αγαπημένος μου όμως είναι ο καπνιστής από τα X-Files και η υπόλοιπη κάστα.

Ghen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 για NASA και search στο g00gle.

 

http://history.nasa.gov/40thann/videos.htm

 

Παλιά (98 νομίζω) είχα πετύχει ένα archive στο site ενός τύπου, που είχε μέσα τα άπαντα από τις παλιές αποστολές ("huston, we have lift-off"), αλλά και ομιλίες πολιτικών(προέδρων USA) και επιστημόνων (αστροφυσικών) σχετικά με τα τότε projects.

 

Επίσης πολύ καλή πηγή αποτελεί το υλικό του SETI (Search for Extra Terrestrial Intelligence) Project.

 

Για να μην αναφέρω audiobooks από παραφιλολογία για εξωγήινους, θεούς και τέρατα.

 

"This visitor, somehow displayed, the way aliens have been genetically altering the development of our DNA, from our very beginnings, to the day inspired by our spiritual leaders". Etnica - Vimana

 

Ο αγαπημένος μου όμως είναι ο καπνιστής από τα X-Files και η υπόλοιπη κάστα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ ghen !!!πολυ καλό!!!!αρκετά καλό το υλικό!!!

'' Experimentation Connecting Musicians... ''

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου