Προς το περιεχόμενο

DIY amp kit


mkm

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας,

 

Ξέρετε μήπως που μπορώ να βρώ έτοιμα σασί για diy ενισχυτή

 

Δεν εννοώ ξεχωριστά το σασί τα εξαρτήματα τις λάμπες κλπ (δεν θέλω να μπλέξω με κολήσεις γιατί δεν έχω ιδέα) αλλά κάτι ολοκληρωμένο σαν αυτό

 

http://www.tubeampdoctor.com/product_info.php?cPath=96_100&products_id=947

 

αλλά πιο φθηνό γιατί με αυτά τα λεφτά παίρνω έναν pro junior και κάνω τη δουλειά μου

 

Θέλω κάτι να φέρνει σε tweed deluxe, pro junior ή κάτι άλλο σε 18watt αλλά να έχει μόνο tone και volume controls

 

Θέλω να το πάρω για να φτιάξω εγω την 1x12 καμπίνα που θα μπεί.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο.Κ. απο ενισχυτή είμαι εντάξει αλλά το σκέφτομαι να τον φτιάξω σε μια 2x12 καμπίνα

 

1. Ξέρετε μήπως πως θα πρέπει να είναι το wiring της καμπίνας?

2. Θα πρέπει να έχει ο ενισχυτής stereo out για στερεο καμπίνα?

3. Γίνεται με ένα διακόπτη να πάω απο stereo σε mono mode? (καλά σίγουρα θα γίνεται αλλά πως?)

4. Πώς θα συνδέω τον ενισχυτή με τα μεγάφωνα (έξοδος 4Ω, 8Ω ή 16Ω), ανάλογα το mode, όταν τα μεγάφωνα είναι 8Ω το κάθε ένα?

 

Γενικά πιστεύω οτι καταλάβατε τι θέλω να μάθω

 

Help

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

mkm, 2 μεγάφωνα δεν σημαίνει κατ' ανάγκη stereo. Για stereo χρειάζεσαι 2 διαφορετικά σήματα. Και 2 διαφορετικά κυκλώματα ισχύος στον ενισχυτή (ας πούμε το L και το R)

Καθώς είναι γνωστό ότι η κιθάρα είναι (κατά κανόνα) μονοφωνικό σήμα, χρειάζεσαι κάποιου είδους εφφέ (κατ' αρχάς) για να φτιάξει 2 κάπως διαφορετικά σήματα (συνήθως time based effects: modulations, delays reverbs κλπ) έτσι ώστε να έχει νόημα να ενισχύσεις το καθένα ξεχωριστά.

Πρόσεξε, δεν μιλάω για κανάλια εισόδου... αλλά για "κανάλια" εξόδου του ενισχυτή.  (Άρα αυτό που λες με το διακόπτη, δεν γίνεται έτσι απλά)

 

Σε σχέση με την καμπίνα.... η πιο συνηθισμένη πρακτική είναι να συνδέσεις 2 ίδια μεγάφωνα παράλληλα. Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση (please μην πει κανείς τη λέξη "εμπέδηση"  ;D ) είναι το μισό της ονομαστικής τιμής του καθενός. Π.χ. βάζεις 2 μεγάφωνα 8Ω παράλληλα και το σύστημα το συνδέεις σε μια έξοδο 4Ω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο συνηθισμένη πρακτική είναι να συνδέσεις 2 ίδια μεγάφωνα παράλληλα. Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση (please μην πει κανείς τη λέξη "εμπέδηση"  Grin ) είναι το μισό της ονομαστικής τιμής του καθενός. Π.χ. βάζεις 2 μεγάφωνα 8Ω παράλληλα και το σύστημα το συνδέεις σε μια έξοδο 4Ω.

 

Αυτό το κάναμε στην Φυσική!!! ;D ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

η πιο συνηθισμένη πρακτική είναι να συνδέσεις 2 ίδια μεγάφωνα παράλληλα. Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση (please μην πει κανείς τη λέξη "εμπέδηση"  Grin ) είναι το μισό της ονομαστικής τιμής του καθενός. Π.χ. βάζεις 2 μεγάφωνα 8Ω παράλληλα και το σύστημα το συνδέεις σε μια έξοδο 4Ω.

 

Αυτό το κάναμε στην Φυσική!!! ;D ;D ;D

 

Αποκλείεται. Εμένα μου το έχει πει (εμπιστευτικά) ένας σοφός γέρος που μένει σε μια σπηλιά στα Ιμαλάϊα και καπνίζει φύλλα δάφνης με ζάχαρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η πιο συνηθισμένη πρακτική είναι να συνδέσεις 2 ίδια μεγάφωνα παράλληλα. Σε αυτή την περίπτωση η αντίσταση (please μην πει κανείς τη λέξη "εμπέδηση"  Grin ) είναι το μισό της ονομαστικής τιμής του καθενός. Π.χ. βάζεις 2 μεγάφωνα 8Ω παράλληλα και το σύστημα το συνδέεις σε μια έξοδο 4Ω.

 

Αυτό το κάναμε στην Φυσική!!! ;D ;D ;D

 

Αποκλείεται. Εμένα μου το έχει πει (εμπιστευτικά) ένας σοφός γέρος που μένει σε μια σπηλιά στα Ιμαλάϊα και καπνίζει φύλλα δάφνης με ζάχαρη.

 

Αυτός το είπε και στην φυσικό μας!!! 8) ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ένα τέτοιο, θα σου έρθει φτηνότερα.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

Σε λίγο θα πρέπει να μας πληρώνει η Harley-Benton ως Authorized Dealers ;D ;D ;D ;D!!!

(δεν εννούσα ότι κάνει κανείς διαφήμηση κλπ για να μην έχοθμε παρεξηγήσεις)

 

Αλητείες, εγώ δεν είπα τίποτα σε κανέναν.

 

Η ξανθιά με την μπανανα ξέρει περισσότερα από όσο νομίζεις!!!

Και να πεις ότι ήταν μόνο μία!!! ;D ;D ;D

..but the sun is eclipsed by the moon...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε ένα τέτοιο, θα σου έρθει φτηνότερα.

 

http://www.thomann.de/gr/harley_benton_ga15.htm

 

Σε λίγο θα πρέπει να μας πληρώνει η Harley-Benton ως Authorized Dealers ;D ;D ;D ;D!!!

(δεν εννούσα ότι κάνει κανείς διαφήμηση κλπ για να μην έχοθμε παρεξηγήσεις)

 

 

Τι να κάνω ?  ::) ::)

Αφού είναι τόσο φτηνό που σε προκαλεί να το αγοράσεις ... και είναι και σχεδόν αυτό που ζητάει. Ακόμα και ανταλακτικά να το κάνει, φτηνό είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου