Προς το περιεχόμενο

Μια ιδεα μου για παλιο αναλογικό synth.


neeq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πειτε μου κι εσείς κατα πόσο θα ήταν καλή η παρακάτω ιδέα, ή τι άλλο μπορώ να κάνω για παρόμοιο αποτέλεσμα.

 

Είχα σε απραξία μέχρι πρόσφατα το Jen Synthetone SX1000, Παλιο μονοφωνικό αναλογικό synth (με μόνο μία out έξοδο, τίποτα άλλο)

 

ορίστε jen.gif

 

Η σκέψη μου λοιπόν είναι να του βάλω κάποια εφφέ. Σκέφτηκα να ξεκινήσω να δω πως πάει με κανα Μπερινγκερ πεταλάκι κιθάρας (chorus, ή delay). Θα χασω σε ήχο? Για Boss δεν ψήνομαι, καθώς θα είναι πολλά λεφτά για μια απλή μ@@@@κία που μου κατεβηκε στο κεφάλι.

Η άλλη σκέψη μου είναι να του κοτσάρω μια εφφε-φέτα Alesis που έχω στο νου. Εκεί βέβαια χάνω τη δυνατότητα 2-3 ταυτόχρονων εφφε.

 

Τι λέτε, να προχωρήσω να κάνω μια απόπειρα με φθηνοδουλειά Μπερινγκερ, ή είναι δοκιασμένη μέθοδος και αποτυχημένη?

Κάποια ιδέα?

 

(Παρεπιπτόντως το έδωσα σε μία ζωγράφο να μου το "στολίσει". Θα ανεβάσω φωτο όταν το πάρω.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάντο, μην μασάς, είχα δει στο Youtube βιντεάκι με έναν πληκτρά που είχε καρφώσει distortion και κάτι άλλο σε Modulation (νομίζω chorus ή flanger) της Behringer στα πλήκτρα του και γινόταν ωραία φάση. Με κανά 100ρι ευρώ παίρνεις 4-5 πεταλάκια, με τα οποία αποκλείεται να μην βρεις ωραίους ήχους για να γουστάρεις.

 

Οκ, τώρα θα σκάσουν οι αντι-μπεχρινγκερικοί και θα με σταυρώσουν.

Bagpipes are louder than banjos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ' date=' τώρα θα σκάσουν οι αντι-μπεχρινγκερικοί και θα με σταυρώσουν.[/quote']

 

[crusifiction mode on]

 

Που είναι τα καρφιά μου :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίος ο Κώστας. Έχω και ένα distortion της Boss οπότε μπορώ να παρουσιάσω ελαφρυντικά στη δίκη. Θα δώ τα βιντεάκια και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ηλεκτρονικά απο κατάστημα και οδηγίες απο νετ να φτιάξεις μόνος σου? Να μπορείς να τα κάνεις και ότι σχημα θές και να μπορείς να τα κοτσαρεις κ απάνω. Θα σου έρθει και πολύ πιο φτηνα, απο το να αγοράσεις καινούρια πετάλια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί όσο τα πράγματα έχουν μόνο παξιμάδια και βίδες είμαι καλός. Όταν αρχίζουν οι κολλήσεις το ψιλοχάνω. Γιατί τα 8Ω μου κάνουν πιο πολύ σε βαθμό για ψήσιμο, γιατί η λέξη αντίσταση έχει πολιτική σημασία για μένα και γιατί στα μαθηματικά το μόνο που ξερω πέρα από τα +-*/ είναι το πυθαγόρειο θεώρημα περιφραστικά.

 

Αν γινόταν με λογοτεχνία κάτι θα έκανα....

 

Καλή ιδέα αλλά στο λάθος άτομο :(

 

Σευχαριστώ για την ιδέα πάντως....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
... το πυθαγόρειο θεώρημα περιφραστικά.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Πάντως δεν θα σου πρότεινα να δώσεις 100 Ευρώ για να πάρεις μερικά πεταλάκια behringer. Δεν ξέρω αν μπορείς, αλλά καλό θα ήταν να βρεις από κανα κιθαρωδό κάποια -δανεική- πεταλιερίτσα...και κράτα την μέχρι να σου περάσει ο καημός. :wink:

 

Ψάξε κάτι που να έχει στέρεο έξοδο. Βάλε chorus από τη δεξιά και delay από αριστερά (αν και ταιριάζει, μην το πάρεις σαν πολιτικό υπονοούμενο αυτό. :wink: )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και κράτα την μέχρι να σου περάσει ο καημός. :wink:

 

Με ξέρεις? Δεν εξηγείται αλλιώς....Το σκέφτομαι αυτό...Βασικά θα πω κάτι και μη με δείρετε...

 

Δε σκέφτηκα να το περάσω από το Guitar rig να δω τι γίνεται...

 

:oops:

 

Με τα μπερινγκερ λέτε να χαλάσει το σήμα μου? Αν στην τελική το καθιερώσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν παίρνεις ένα πολυεφέ να ησυχάσεις? Θα το τυλίξεις και με μονωτική ταινία (όμορφες δουλειές) να είναι δίπλα δίπλα!!! :D :D :D :D

 

Πλάκα κάνω, αλλα τη λύση του πολυεφέ σκέψου τη... :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου