Προς το περιεχόμενο

Princeton η Deluxe reverb ???


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοι φεντεροπληκτοι!

Διευκρινιζω οτι απευθυνομαι μονο σε οσους εχουν ακουσει ΚΑΙ τους δυο ενισχυτας και εχουν αποψη. ;)

Η φιλοσοφια μου ειναι να εχω ενα καλο καθαρο ηχο και να  μπορω να του αλλαζω τον αδοξαστο οταν θελω μεσω πεταλακιων,κατι το οποιο και κανω με την μονη διαφορα οτι ο ενισχυτης μου ειναι 45w και τελικα κανει για αρκετα μεγαλυτερους χωρους απο αυτους που παιζουμε συνηθως ...

Θελω λοιπον την γνωμη εμπειρων αυτιων για αυτους τους δυο.

Εχω ακουσει την στουντιο εκδοση του princeton (αυτη με το  attenuetor)σε εντασεις σπιτιου και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο την χρεια του, μου φανηκαν  ομως μαλλον λιγα τα 15βατ για να ακουστουν ΚΑΘΑΡΑ μαζι με τυμπανα κ.λ.π.

Οσο για τον αλλον δεν τον εχω ακουσει αλλα εχω την αισθηση οτι ειναι λιγο πιο "μεγαλος" αλλα απο ηχο μονο ...you tube 8)!

Tελος ξερω οτι δεν φτανουν σε ηχο τις παλιες σχεδον χειροποιητες κατασκευες αλλα για την δουλεια που τους θελω νομιζω οτι δεν αξιζει να δωσω παραπανω απο την αξια τους, δεδομενου οτι οπως προανεφερα εχω καλο και μεγαλο ενισχυτη,ο οποιος ειναι κεφαλη και καμπινα 2-12 που μπορω να χρησιμοποιησω σαν "επεκταση " του μικρου ΑΝ χρειαστει.

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα,παμε λοιπον ;D

                         

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι δυο έχουν τα γνωστά... φεντερένια καθαρά. Ο Princeton εξακολουθεί να είναι θεσπέσιος για recording αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πλεονεκτεί σε αυτή τη χρήση έναντι του Deluxe Reverb ή και άλλων φτηνότερων. Tώρα τον DR λογικά θα τον πετύχεις κάπου, είναι πολύ συνηθισμένος... (το reissue, όχι τους παλιούς). Πολύ ωραία καθαρά και η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι του πάνε φανταστικά τα πετάλια. Οριακά έχει και περισσότερα βατ και μεγαλύτερη διάμετρο στο μεγάφωνό του.

 

Η γνώμη μου είναι πως ο ωραίος καθαρός ήχος που θες μπορεί να προσεγγιστεί με πολύ λιγότερα χρήματα στα ίδια περίπου χαμηλά βατ και σε ενισχυτή της ίδιας εταιρίας: τον Blues Junior. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απλά δεν χρησιμοποιείς τον ήδη υπάρχοντα ενισχυτή σου σε χαμηλότερο volume setting (αλήθεια, ποιος είναι?)

 

Λες ότι σου αρέσει να είναι καθαρός, όμως όσο τον δυναμώνεις τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να ξεπεράσει το headroom του... αφού τον θες να παίζει χαμηλότερα πού βρίσκεται το πρόβλημα; Oι λυχνίες "λαμπίζουν" καλά και σε χαμηλότερες εντάσεις, και μια ένταση μπάντας είναι μια χαρά για 45 βατ ανεξαρτήτως χώρου που παίζετε... (εννοείται πως ρωτάω από ενδιαφέρον γιατί ίσως γλιτώσεις ένα έξοδο της τάξης των 900 ευρώ).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαι οι δυο έχουν τα γνωστά... φεντερένια καθαρά. Ο Princeton εξακολουθεί να είναι θεσπέσιος για recording αλλά κατά τη γνώμη μου δεν πλεονεκτεί σε αυτή τη χρήση έναντι του Deluxe Reverb ή και άλλων φτηνότερων. Tώρα τον DR λογικά θα τον πετύχεις κάπου, είναι πολύ συνηθισμένος... (το reissue, όχι τους παλιούς). Πολύ ωραία καθαρά και η προσωπική μου εντύπωση είναι ότι του πάνε φανταστικά τα πετάλια. Οριακά έχει και περισσότερα βατ και μεγαλύτερη διάμετρο στο μεγάφωνό του.

 

Η γνώμη μου είναι πως ο ωραίος καθαρός ήχος που θες μπορεί να προσεγγιστεί με πολύ λιγότερα χρήματα στα ίδια περίπου χαμηλά βατ και σε ενισχυτή της ίδιας εταιρίας: τον Blues Junior. Δεν καταλαβαίνω όμως γιατί απλά δεν χρησιμοποιείς τον ήδη υπάρχοντα ενισχυτή σου σε χαμηλότερο volume setting (αλήθεια, ποιος είναι?)

 

Λες ότι σου αρέσει να είναι καθαρός, όμως όσο τον δυναμώνεις τόσο περισσότερο αυξάνονται οι πιθανότητες να ξεπεράσει το headroom του... αφού τον θες να παίζει χαμηλότερα πού βρίσκεται το πρόβλημα; Oι λυχνίες "λαμπίζουν" καλά και σε χαμηλότερες εντάσεις, και μια ένταση μπάντας είναι μια χαρά για 45 βατ ανεξαρτήτως χώρου που παίζετε... (εννοείται πως ρωτάω από ενδιαφέρον γιατί ίσως γλιτώσεις ένα έξοδο της τάξης των 900 ευρώ).

 

 

Ο ενισχυτης μου (δεν ειναι και πολυ γνωστος) ειναι ο liberty της εταιριας heritage ,της ιδιας που βγαζει και της κιθαρες.

Παραθετω φωτο.

Ειναι φυσικα απο την αλλη μερια του Ατλαντικου,χειροποιητος με 2 τελικες 6l6 (τις αλλες δεν τις θυμαμαι...)και ειναι μαλλον στην φιλοσοφια του twin 57(tweed),με 1 input και 2 καναλια,normal και bright,λαμπατο βαθος,κ.λ.π.Ηχος fender αλλα με μια πιο "στρογγυλη" χροια,χωρις δηλαδη τα τρομερα μπασοπριμα του twin.

H καμπινα του αποτελειται απο 2 eminece 12'( 8Ω) καστομαρισμενα για την V.H.T.

Μια χαρα δηλαδη :).

ΑΛΛΑ... αδικειται γιατι στο σπιτι σχεδον δεν παιζει και στα live παιζει στο...2 χωρις καμια υπερβολη.Ασε που εχω ειδικη βαση στηριξης  γιατι δεν μπορω να τον γειρω... 8)

Οποτε σε μικρο μαγαζι και χωρο πιανει και δεν μπορεις να τον ανοιξεις αξιοπρεπως >:(

Αλλο πραγμα να ανοιγεις εναν 45αρι στο 2 και αλλο εναν 22αρι στο 5.Νομιζω... :-\           

 

 

Deluxe Reverb & καθαρισες για ΠΑΝΤΑ απο το θεμα "ενισχυτης" ;)

 

 

Αν γινοσουνα και λιγο πιο περιγραφικος...... ::) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O ενισχυτής σου φαίνεται φοβερός και πραγματικά σε ζηλεύω σφόδρα. Έχει και κουμπάκι που λέει "mood"?!?  ;D Τι κάνει??

 

Αφού βλέπω ότι πρέπει να έχεις προχωρημένες απαιτήσεις για τα καθαρά που επιθυμείς, θα σου προτείνω έναν σε λιγότερα βατ από αυτόν που έχεις, που θα μπορείς να τον ανοίξεις αρκετά (αλλάζοντας και την πρώτη προενισχύτρια αν θες) και που έχει από τα πιο ωραία καθαρά που έχω ακούσει ποτέ: τον Koch Studiotone. Οπωσδήποτε δυνατός αλλά και με άψογο ήχο και χαμηλά, πριν "σπάσει". Έχει επίσης πάμπολλες δυνατότητες για slaving, recording και direct to PA.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πωπω τι ωραια ενισχυτουμπα ειναι αυτη...τη λυση attenuator την σκεφτεσαι καθολου? Δε γλυτωνεις βεβαια το κουβαλημα.

 

 

 

Αλλο πραγμα να ανοιγεις εναν 45αρι στο 2 και αλλο εναν 22αρι στο 5.Νομιζω... :-\

 

 

O μαγικος αριθμος 8)

 

... 

 

Y.Γ. Οκ, το συστημα προσπαθει να μου κανει τη ζωη δυσκολη. Φαντασου μια φωτο ενος boogie 22 σαν αυτη που βρισκεται στο showroom.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πλακα ειναι οτι ο ενισχυτης κουβαλιεται!Οχι βεβαια οπως ενας...κομπος αλλα το κεφαλακι ειναι μικρο καισχετικα ελαφρυ (δεν σε γονατιζει απο το βαρος)και την καμπινα την κρατας πανευκολα στο ενα χερι γιατι δεν ειναι απο αυτα τα θεοβαρα κωλοm.d.f ,αλλα απο κοντραπλακε θαλασσης και σχεδον ανοιχτη απο πισω ελληνιστι open back για να μην παρεξηγιομαστε... ;D

Απλα σε μικρα μαγαζια χρειαζομαι κατι μικροτερο ισως λιγοτερο "μπουτικ"  αλλα με φεντερε καθαρα για να μπορουν να δουλεψουν με τον ιδιο ηχο τα πεταλια μου

Οσο για το αttenuetor δεν το σκεφτομαι γιατι δεν τον αγορασα για να βγαζω την  φυσικη παραμορφωση του ανοιγοντας τον,  αλλα για να μπορει σε μεγαλυτερες εντασεις να παραμενει καθαρος.

Μια φορα τον εβαλα στο 8 με max το 10 και με την les paul  βγηκε ενα θεικο overdrive αλλα δεν αντεξα παραπανω απο 2 λεπτα (ευτυχως ηταν Κυριακη του Πασχα και ολοι εψηναν αρνια και μ αφησαν στην "ησυχια" μου... :D )

 

Έχει και κουμπάκι που λέει "mood"?!?  ;D Τι κάνει??

 

 

 

 

 

 

"Σκοτεινιαζει" καπως τον ηχο κανοντας τον λιγο πιο ευκολο στις ρυθμισεις για τζαζομπλουζοκαταστασεις ;)

 

 

 

 

 

 

θα σου προτείνω έναν σε λιγότερα βατ από αυτόν που έχεις, που θα μπορείς να τον ανοίξεις αρκετά (αλλάζοντας και την πρώτη προενισχύτρια αν θες) και που έχει από τα πιο ωραία καθαρά που έχω ακούσει ποτέ: τον Koch Studiotone. Οπωσδήποτε δυνατός αλλά και με άψογο ήχο και χαμηλά, πριν "σπάσει". Έχει επίσης πάμπολλες δυνατότητες για slaving, recording και direct to PA.

 

Δεν γνωριζω δεν απαντω πουλενε και στα γκαλοπ...Ας απαντησει ο superfunk που εχει αποψη και για τους δυο (deluxe reverb /koch studiotone)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άν και έχω πολύ καλή άποψη για τον Princeton, θα επιλέξω τελικά τον Deluxe reverb...

Τώρα βέβαια είναι θέμα και η κεφαλή που έχεις ήδη! Δεν έχω ακούσει τον Heritage αλλά διασθητικά περισσότερο δείχνει μια χαρά και μάλλον θα συνεργαστεί καλά με πετάλια...

Όχι άλλα μινόρε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακουσει τον princeton reverb και ειχα τον deluxe reverb. Εχουν και οι δυο μπολικο απο αυτο που λεμε φεντερισιο μπασο-πριμο ηχο με τον princeton ομως να εχει λιγοτερα μεσαια (ισως παιζει καποιο ρολο και το 10" μεγαφωνο σε αυτο... ::)) γεγονος που τον καθιστα λιγοτερο pedal friendly για τα δικα μου γουστα παντα.

 

Ο deluxe ειναι ενας υπεροχος ενισχυτης που συνεργαζεται αψογα με πεταλια (με μια επιφυλαξη στα fuzz, τουλαχιστον σε λογικες εντασεις πριν αρχισει να αρπαζει).

 

Απο θεμα εντασης τωρα και οι δυο μου φανηκαν ικανοποιητικοι, βεβαια εμπειρια μεσα σε μπαντα εχω μονο απο τον deluxe ο οποιος με εβγαλε ανετα σε αρκετα μεγαλη αιθουσα.

 

Γενικοτερα θα σου προτεινα τον deluxe για τους εξης λογους:

 

  • 12" μεγαφωνο (το οποιο ισως αλλαζα με καποιο alnico μικροτερου wattage, αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο  ;))
     
     
  • 2 καναλια (το βρηκα εξαιρετικα χρησιμο γιατι δινει 2 διαφορετικες βασεις για τον ηχο σου, περα απο τα 2 διαφορετικα volume level)
     
  • Πιο "ανοιχτος" ηχος λογω μεγαλυτερης καμπινας και μεγαφωνου (με μεγαλυτερο βαρος και ογκο βεβαια)

 

Αυτα προς το παρον, αν εχεις καποια αλλη απορια και μπορω να βοηθησω, εδω ειμαστε 8)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ακουσει τον princeton reverb και ειχα τον deluxe reverb. Εχουν και οι δυο μπολικο απο αυτο που λεμε φεντερισιο μπασο-πριμο ηχο με τον princeton ομως να εχει λιγοτερα μεσαια (ισως παιζει καποιο ρολο και το 10" μεγαφωνο σε αυτο... ::)) γεγονος που τον καθιστα λιγοτερο pedal friendly για τα δικα μου γουστα παντα.

 

Ο deluxe ειναι ενας υπεροχος ενισχυτης που συνεργαζεται αψογα με πεταλια (με μια επιφυλαξη στα fuzz, τουλαχιστον σε λογικες εντασεις πριν αρχισει να αρπαζει).

 

Απο θεμα εντασης τωρα και οι δυο μου φανηκαν ικανοποιητικοι, βεβαια εμπειρια μεσα σε μπαντα εχω μονο απο τον deluxe ο οποιος με εβγαλε ανετα σε αρκετα μεγαλη αιθουσα.

 

Γενικοτερα θα σου προτεινα τον deluxe για τους εξης λογους:

 

  • 12" μεγαφωνο (το οποιο ισως αλλαζα με καποιο alnico μικροτερου wattage, αλλα αυτο ειναι προσωπικο γουστο  ;))
     
     
  • 2 καναλια (το βρηκα εξαιρετικα χρησιμο γιατι δινει 2 διαφορετικες βασεις για τον ηχο σου, περα απο τα 2 διαφορετικα volume level)
     
  • Πιο "ανοιχτος" ηχος λογω μεγαλυτερης καμπινας και μεγαφωνου (με μεγαλυτερο βαρος και ογκο βεβαια)

 

Αυτα προς το παρον, αν εχεις καποια αλλη απορια και μπορω να βοηθησω, εδω ειμαστε 8)

 

 

 

 

Thank you Stavrilian!

1)Δεν καταλαβα πως γινεται να αλλαζεις το μεγαφωνο με μικροτερο οταν ολοι βαζουν μεγαλυτερο?Αλλα κατσε να τον παρουμε πρωτα που αρχισαμε και τις πατεντες... ;)

2)Δεν καταλαβα πως μπορεις να χρησιμοποιησεις  αυτες τις 2 διαφορετικες εντασεις οπως λες οταν δεν συνδεονται τα 2 καναλια με ποδοδιακοπτη,κι επειτα εχουν διαφορετικη χροια μεταξυ τους?Ειχα την εντυπωση οτι ειναι ιδια με την διαφορα του βαθους και της τρεμουλας.Δεν ισχυει αυτο? :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου