Προς το περιεχόμενο

Ποιό Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.Ψάχνω για πετάλι Delay και θέλω να μου πείτε ποίο είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο. Δεν βάζω περιορισμό στο αν θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό, true bypass ή buffer και δεν βάζω χρηματικό όριο.Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι υπερβολικοί χρόνοι γιατι πιο πολύ σαν echo θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χαλάει τον ήχο μου όταν ειναι κλειστό και να μήν ακούγεται ψεύτικο.Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Ψάξε λίγο βρε πουλάκι μου, έχει σκοτωθεί στη συζήτηση το θέμα... (απλή υπενθύμιση - δεν σημαίνει ότι δεν θέλουμε να δούμε και νέες γνώμες)

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και δεν βάζω χρηματικό όριο

 

TC 2290, Eventide H3000, Fulltone Tube Tape Echo, Empress Super Delay, Diamond Memory Lane 2, TC D-Two, Moog MF 104z, SIB Echodrive, Eventide Time Factor, Mad Professor Deep Blue Delay..... ;)

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TC 2290, Eventide H3000, Fulltone Tube Tape Echo, Empress Super Delay, Diamond Memory Lane 2, TC D-Two, Moog MF 104z, SIB Echodrive, Eventide Time Factor, Mad Professor Deep Blue Delay..... ;)

 

 

Έπαιξα με το  Mad Professor τις τελευταίες μέρες και μου άρεσε αρκετά αλλά επειδή δεν έχω παίξει με τα άλλα και δεν έχω και ιδιαίτερη πείρα με delay και γενικότερα με effect (πάντα επαιζα καρφί στον ενισχυτή και εξακολουθώ να το προτιμώ αλλα χρειαζομαι delay) θα το εκτιμούσα αν κάποιος τα έχει δοκιμάσει να μου πει ποιο είναι κατά τη γνώμη του το ένα και μοναδικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπό αυτά που αναφέρει ο Τόλης τα έχω ακούσει όλα πλην των δυο TC και του Η3000. Κατά τη γνώμη μου αν το θες για μικρά slapback delay δεν χρειάζεται να καταξοδευτείς, ενώ τα πράγματα αλλάζουν κάπως για μεγαλύτερους χρόνους. Αν όμως θες να σου πω το ένα και μοναδικό από αυτά, είναι το Fulltone και το SIB. Είσαι διατεθειμένος όμως να δώσεις μια μικρή περιουσία για το πρώτο και να το έχεις μη-μου-άπτου, φροντίζοντας να το συντηρείς κάθε λίγο και λιγάκι και να αντιμετωπίζεις και τα τυχόν μηχανικά προβλήματά του;

 

Tι εννοώ; Ότι πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι το "ένα και μοναδικό", πολύ περισσότερο αφού όπως λες δεν έχεις και ιδιαίτερη πείρα σε αυτά έτσι ώστε να αντιληφθείς τι το διαχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα. Επίσης, οι δυνατότητες όλων αυτών είναι τόσο χαοτικά διαφορετικές που είναι καλύτερα να ξεκινήσεις από κάτι βασικό (και να κοιτάξεις και στα λινκς που εμφανίζονται κάτω-κάτω στη σελίδα).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι εννοώ; Ότι πιστεύω ότι δεν χρειάζεσαι το "ένα και μοναδικό", πολύ περισσότερο αφού όπως λες δεν έχεις και ιδιαίτερη πείρα σε αυτά έτσι ώστε να αντιληφθείς τι το διαχωρίζει από όλα τα υπόλοιπα. Επίσης, οι δυνατότητες όλων αυτών είναι τόσο χαοτικά διαφορετικές που είναι καλύτερα να ξεκινήσεις από κάτι βασικό (και να κοιτάξεις και στα λινκς που εμφανίζονται κάτω-κάτω στη σελίδα).

 

Ααααααακριβώς !!

Leo got it right the first time

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και θέλω να μου πείτε ποίο είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο.

 

μια και ζητησες τη...καθαρα προσωπικη μας γνωμη , ως γνησιος  total delay junkie  το καλυτερο που εχω ακουσει ποτε μου ειναι το multihead μοντελλο της VOX Tonelab SE,δευτερο ερχεται το παλιο αναλογικο Rockman Echo , τριτο το BOSS RE 20 & τεταρτο το Line 6 DL4.

 

"ΨΕΥΤΙΚΑ" delay δοξα τω θεω εδω και ΠΟΛΥ καιρο εχουν σταματησει να βγαινουν ακομα και στις πιο χαμηλες κατηγοριες τιμης μια και η τεχνολογια εχει προχωρησει παρα πολυ.

 

παντως μια και δεν εχεις πολλες απαιτησεις παρε ενα MXR Carbon copy να κανεις δουλεια σου....μια & ειναι το απλουστερο στη χρηση.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Ψάχνω για πετάλι Delay και θέλω να μου πείτε ποίο είναι κατά τη γνώμη σας το καλύτερο. Δεν βάζω περιορισμό στο αν θα είναι αναλογικό ή ψηφιακό, true bypass ή buffer και δεν βάζω χρηματικό όριο.Επίσης δεν με ενδιαφέρουν οι υπερβολικοί χρόνοι γιατι πιο πολύ σαν echo θα χρησιμοποιηθεί. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να μην χαλάει τον ήχο μου όταν ειναι κλειστό και να μήν ακούγεται ψεύτικο.Ευχαριστώ

 

αυτο ειναι super..διαβασε και λιγο στην marshall να δεις τι προσφερει..

 

http://www.thomann.de/gr/marshall_echohead_eh1.htm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου