Προς το περιεχόμενο

Ποιό Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

super για πες γιατι κοιταω το manual k λεει μονο για το F5U για tap tempo?

 

ψαχνω ενα delay ρε γ@μωτο που να εχει κ tap tempo αλλα κ να μπορω να βαλω expression pedal για να εχω ολο τον ελεγχο στα ποδια αλλα κ να κανω κ καμενους ηχους.

πχ εαν το memory boy ειχε κ tap tempo θα το χτυπαγα κατευθιαν!

 

κ σε μια λογικη τιμη μεχρι 250 ευρω

 

το space echo (και πάλι) της Boss κάνει αυτό που λες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

το space echo (και πάλι) της Boss κάνει αυτό που λες!

 

τωρα που το πες κ το εψαξα καλυτερα εχεις δικιο!

με βλεπω να πουλαω το dd20 κ να το παιρνω το space echo.... :P

εαν το DD20 επαιρνε κ expression θατανε το απολυτο delay για μενα

A musician who is travelling with the old blues while searching the psychedelic groovie sounds of the 60's with his guitar.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αυτές τις προϋποθέσεις (καινούργιο, κάτω των 250 ευρώ και με υποδοχή για expression pedal) υπάρχει και το Boss DD-7.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

super για πες γιατι κοιταω το manual k λεει μονο για το F5U για tap tempo?

 

Ooops το Space Echo ηθελα να πω....

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γενικά μιλώντας, αν δεν περάσουν κάποια delay απ' τα δικά σου χέρια, επειδή πολλά από αυτά απαιτουν και κάποιο χρόνο εξοικείωσης δεν είναι εύκολο να διαμορφώσεις γνώμη. Γενικά καλύτερα ξεκίνα με  μεταχειρισμένα, αναγνωρίσιμα πετάλια τα οποία μπορείς να αλλάζεις χωρίς να χάνεις λεφτά.

 

Kάποιοι παράγοντες που νομίζω ότι πρέπει να σκεφτείς και να ρωτήσεις είναι:

 

1. Aν το χρησιμοποιείς σε εντελώς καθαρό ενισχυτή ή στο fx loop χωρίς power amp distortion. Αν όχι οι επιλογές περιορίζονται. Δεν παίζουν όλα τα delays το ίδιο καλά μπροστά από τον ενισχυτή ή σε έναν Marshall στα όρια της εκτόξευσης...(ιδιαίτερα τα πιο bright).

 

2. Αν το χρησιμοποιείς μετά από πετάλια που δίνουν πολύ gain. Kάποια delays επίσης δεν συνεργάζονται καλά με αυτά.

 

3. Αν το χρησιμοποιείς περισσότερο για το "χρώμα" όπου τα παλιά αναλογικά πετάλια με τα Panasonic MN transistors υπερτερούν κατά τη γνώμη μου ή θές καθαρές επαναλήψεις όπου τα ψηφιακά έχουν το πάνω χέρι.

 

4. Aν έχεις ήδη πολλά true bypass πετάλια μπορεί να προτιμάς ένα buffered. Ή το αντίθετο.

 

Εγώ έχοντας περάσει από πολλά, αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ ένα H&K Replex για το reverb και το multihead slapback, ένα παλιό Rockman για να απογειώνω διαστημόπλοια και θα ξανααγοράσω στο μέλλον το BMF Decho Box για τις επαναλήψεις του. Όλα αυτά καρφί σε έναν Marshall JCM 800 μετά από τα fuzzes. Και όλα έχουν κάποιο treble roll off λόγω της φύσης του set up.

 

Βάσει της πρώτης περιγραφής σου για καθαρές επαναλήψεις χωρίς αλλοιώσεις, θα πήγαινα στο Trex Replica. Σε πιο ακριβά, στο Mad Professor Deep Blue Delay και στο Skreddy Echo.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3. Αν το χρησιμοποιείς περισσότερο για το "χρώμα" όπου τα παλιά αναλογικά πετάλια με τα Panasonic MN transistors

 

Συμφωνώ σε όλα, απλά να σημειώσω πως τα Panasonic bucket brigade chips που εννοείς δεν ήταν τρανζίστορ αλλά τσιπ με ένα μικρό στρατό από πυκνωτάκια (πχ το 3004 είχε πάνω από 500).

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα τελευταία και εγώ έψαχνα ένα Delay σε σχετικά καλή τιμή αλλά και να είναι καλό! Ρίξε μια ματιά στο Carl Martin

http://www.thomann.de/gr/carl_martin_red_repeat.htm  Πολύ καλό και όχι πολλά λεφτά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

TC 2290, Eventide H3000, Fulltone Tube Tape Echo, Empress Super Delay, Diamond Memory Lane 2, TC D-Two, Moog MF 104z, SIB Echodrive, Eventide Time Factor, Mad Professor Deep Blue Delay..... ;)

+100000

+Skreddy Echo  :P

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ χρησιμοποιώ το DD-7. Είναι αρκετά καλό μηχάνημα, με πολλές δυνατότητες, ωραίο ήχο, καλή ανάλυση (στα ψηφιακά του εννοώ) και έχει και tap tempo και παίρνει και exp. pedal. Βέβαια όλα αυτά πρέπει να τα κάνεις με ένα πετάλι, δεν έχει δλδ ξεχωριστά το tap για να είσαι έτοιμος να ρυθμίσεις το delay σου ανα πάσα στιγμή. Είναι μια καλή και οικονομική λύση όμως για να ακούσεις διάφορους τύπους delay και να ψαχτείς.

 

Βέβαια, επιδή θέλω να σκάσω λεφτά για το delay μου όσο "μεγαλώνει" το pedal board μου (κι ας είμαι και μπασσίστας :P) ε... ζαχαρώνω λίγο καλύτερα πετάλια όπως της eventide ή της t.c. electronics ή το dl-4 της line6 ή το dd-20 και τέτοια.

 

Πάντως για τα λεφτά που έδωσα, το dd-7 με καλύπτει απόλυτα για τώρα και το χρησιμοποιώ αρκετά.  Σίγουρα το προτείνω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο προσόν του είναι πως προσφέρει τόσες δυνατότητες στη γνωστή, παροιμιώδους αντοχής και πολύ pedalboard-friendly συσκευασία ενός πεταλιού της Boss. Aπό κει και πέρα, παίρνει ξεχωριστά tap, πχ. αυτό:

 

top_M.jpg

 

...αλλά δεν παίρνει ταυτόχρονα και expression pedal, και το ανωτέρω. Θα πρέπει κάποιος να διαλέξει ή το ένα ή το άλλο.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου