Προς το περιεχόμενο

Ποιό Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ok μπορει.

παντως προσωπικα Αυτο που κανουν εμενα δεν μου αρεσει ;)

Γι'αυτο και τα πουλησα οσα ειχα

Μονο το looper κρατησα που το εχω για μελετη στο σπιτι μονο

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

"OFFTOPIC"

 

Γενικά, αν βάλεις 10 buffered πεταλάκια της Boss και συγκρίνεις το σήμα σου με και χωρίς αυτά στο chain, θα δείς σίγουρα λιγότερη διαφορά απ' το να χρησιμοποιούσες 10 true bypass που δεν θα σου είχε μείνει high end για δείγμα.

 

Το true bypass πληροφοριακά, έγινε της μοδός από κάποια tone sucking κυκλώματα όπως τα vintage wha, τα univibes κλπ, που δεν είχαν καθόλου buffer και όταν δεν χρησιμοποιούνταν σου "έκοβαν" το μισό σήμα.

 

Επίσης υπήρχαν και κάποια cheapoπέταλα τα οποία στα 80s είχαν κάτι τραγικά buffer (που μάλλον δεν έκαναν και πολλά) με ανάλογα αποτελέσματα.

 

Κατά τ' άλλα ο μόνος περιορισμός στο να μη χρησιμοποιήσεις ένα ποιοτικό buffer είναι να το ακολουθούν κάποια πολύ vintage κυκλώματα (fuzzes κυρίως) που δεν ανταποκρίνονται καλά

παρά στο ασθενές σήμα του μαγνήτη.

 

Kάποιου είδους buffering με λίγα λόγια είναι αναγκαίο στα μεγάλα pedal chains...

 

@Superfunk: Aν ήταν να κοιτούσαμε και τις τροφοδοσίες, θα παίζαμε μόνο με τα playmobil... ;D

 

 

Κατσε γιατι εχασα τη σεντρα.

Τα τρου εκτος οτι κανουν και το διαολεμενο θορυβο ΤΑΑΑΑΚ οταν τα αναβεις περνωντας αυτο στο σημα σου σιγουρα σε κανουν αναλιωτο. Μικρη οντως η διαφορα και προσωπικα δε μου καιγεται και τοσο καρφι με τα τρου. Ομως το μπαφερ δεν ειν αυτο που εκτος απο αλλα σε κανει και ΣΑ τρου? Ειδικα με τα ουα δε μπορεις να παιξεις χωρις μπαφερ.Κακη σεβεντιλα το λεω γω. Αλλοστε γι αυτο χρησιμοποιω(ουσα)-μου το φαγαν- ενα μινι μπαφερ της Lovepedal, γιατι ειχα προ με ενα phatman.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΜΕ ΕΚΑΨΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΕΙΣ ΣΑ ΤΟ ΚΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΗΣ ;D

Ολα καλα φιλε?

Τελικα τι εκανες? ξηγιεσαι ΤΙΣΙ τωρα?

 

Ολα καλα πλεον...Με το TC εχω βρει την υγεια μου!

Αλλα δε σου κρυβω οτι πολυ στενοχωρηθηκα που δεν μπορεσα να δουλεψω το Carbon Copy...

Τελος παντων, παμε γι'αλλα.

Στράαατα Stratούλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τρου εκτος οτι κανουν και το διαολεμενο θορυβο ΤΑΑΑΑΚ οταν τα αναβεις ...

 

Ομως το μπαφερ δεν ειν αυτο που εκτος απο αλλα σε κανει και ΣΑ τρου? Ειδικα με τα ουα δε μπορεις να παιξεις χωρις μπαφερ.

 

Εκτός θέματος, αλλά στο πρώτο δεν συμβαίνει πάντα, μερικά δεν το παρουσιάζουν καν ενώ άλλα αποφορτίζουν το στατικό ηλεκτρισμό με λίγα άνοιξε-κλείσε από τη στιγμή που ανάψεις το πετάλι. Στο δεύτερο, καμία σχέση - απλά βοηθάει το σήμα από πλευράς εμπεδήσεων να "επιβιώσει" κρατώντας την ποιότητά του περνώντας από 15 κιλά πετάλια. Στο τρίτο, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς.

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι στα 2 πρωτα επεσες καλυτερα απο μενα μεσα περιγραφικα.

Στο 3 εννοω οτι τα πρωτα wha 60-70 διχως μπαφερ φαζαρανε(κανοντας αυτο το πραμα μοδα fuzz wah σου λεει). Αλλα οχι wah ετσι οπως το ''ξερουμε''. Δε ξερω αν καταλαβαινεις δεν ειμαι καλος στο γραψιμο.

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εννοείς ετούτο το μπάφερ: http://www.foxroxelectronics.com/Wah%20retrofit%201.html το οποίο πρέπει να μπει σε κάποιο wah έτσι ώστε να μην τσιρίζουν ορισμένα φαζ όταν τοποθετούνται μετά από αυτό...

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω πως εννοείς ετούτο το μπάφερ: http://www.foxroxelectronics.com/Wah%20retrofit%201.html το οποίο πρέπει να μπει σε κάποιο wah έτσι ώστε να μην τσιρίζουν ορισμένα φαζ όταν τοποθετούνται μετά από αυτό...

Yap! ;)

Και δω τωρα σου λεω με τη καρδια στο χερι πως εχω την εντυπωση οτι η dunlop το εκανε αυτο σχετικα προσφατα(20 χρονια μη σου πω 15) ΝΟΜΙΖΩ-διορθοσε με

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλημερα! Μπαινω κατευθιαν στο ψητο

 

Ειμαι μεταξυ των boss giga delay, Deluχe memory man και ΤιmeBender Digitech.

 

Δεν εχω απαιτηση να μου πειτε για το πιο εχει τον καλυτερο ηχο. Αλλα θα ηθελα αν καποιος γνωριζει να μου πει αρνητικα και θετικα μεταξυ αυτων ως προς τα τεχνικα χαρακτηριστηκα τους.

Πχ το ενα εχει ταπ το αλλο δεν εχει κτλ

 

Στο μυαλο μου ειναι λιγο πιο πισω το Memory man μιας και θελω μεγαλη γκαμα ηχων.

 

Εχω διαβασει αρκετα για το boss και το EHX  αλλα πιο πολυ ποσταρω για το Timebender μιας και δεν βρηκα κατι.

 

Γενικα δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε delay και δεν ξερω τι μπορει να ειναι θετικο και τι αρνητικο.

 

Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω θα βρεις καμμια ..300αρια reviews

 

http://www.digitech.com/Reviews.php

 

:)

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου