Προς το περιεχόμενο

Mysong (software)... Κάτι που ίσως αλλάξει το songwriting


Enoxos_Boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έτυχε, στα πλαίσια της δουλείας μου, να ασχοληθώ λίγο με το Μysong κ μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα!

 

Με απλά λόγια το Mysong είναι ένα πρόγραμμα το οπόιο δέχεται ως είσοδο μια ηχογραφημένη μελωδία φωνής κ παράγει αυτόματα τις συνχορδίες που ταιριάζουν. Από τον χρήστη δεν απαιτεί καμία γνώση μουσικής θεωρίας κ το αποτέλεσμα είναι άκρως ενδιαφέρον. Μπορείτε να δείτε videakia κ να ακούσετε samples εδώ:

 

http://research.microsoft.com/~dan/mysong/

 

Προς το παρόν οι δημιουργοί του δεν φαίνεται να θέλουν να το εκμεταλλευτούν οικονομικά αλλά το ότι η Microsoft συμμετέχει ενεργά σημαίνει πως αυτό θα γίνει αργά ή γρήγορα. 

 

Όποιος θέλει ας το τσεκάρει...  ;) Νόμιζω έχει ψωμί το θέμα.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Κατα-πληκτικό είναι!Επιτέλους θα δημιουργώ ringtones και θα γίνω in και groovy στην παρέα μου...!ειδικά τα sliders με τα "happy" και "jass" fucktor θα με κάνουν να ξαναχρησιμοποιώ τον υπολογιστή....μιλάμε θα ανατρέψει το songwriting...το βλέπω να διαφημίζεται σαν addon για τα vista...ολα τα popidols στην πίστα...λέτε να γίνουμε οι επόμενοι stars?...

...αρκετά με το κραξιμο, αν μπορεί να κάνει export midi files μπορεί να βοηθήσει κάποιους αρχάριους να μπουν στο κλίμα της δημιουργίας...αλλά μάλλον το πήρα στραβά και περισσότερο λόγω παρουσίασής του...έλεος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία...Θα γεμίσει ο κόσμος Χατζηγιάννηδες.

 

Μη φοβάσαι, δεν αυτό δεν θα συμβεί, ίσως απλά να γίνει ο Χατζηγιάννης Χατζιδάκις!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη φοβάσαι, δεν αυτό δεν θα συμβεί, ίσως απλά να γίνει ο Χατζηγιάννης Χατζιδάκις!  :P

 

Ναι σίγουρα!! LOL  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα-πληκτικό είναι!Επιτέλους θα δημιουργώ ringtones και θα γίνω in και groovy στην παρέα μου...!ειδικά τα sliders με τα "happy" και "jass" fucktor θα με κάνουν να ξαναχρησιμοποιώ τον υπολογιστή....μιλάμε θα ανατρέψει το songwriting...το βλέπω να διαφημίζεται σαν addon για τα vista...ολα τα popidols στην πίστα...λέτε να γίνουμε οι επόμενοι stars?...

 

 

Φίλε κοράκιε κ εγώ περίπου αυτό είχα στο μυαλό μου όταν έγραφα ότι το Mysong μπορεί να αλλάξει το songwriting. Ότι όλοι δηλαδή θα μπορούν να το κάνουν (ειδικά άμα βγει έκδοση με ντραμς κιθάρες κτλ).

 

Φαντάζομαι στο Fame Story του 2015 όλοι να πηγαίνουν στις auditions με τα "δικά" τους demo!  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου