Προς το περιεχόμενο

Mysong (software)... Κάτι που ίσως αλλάξει το songwriting


Enoxos_Boody

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που είδατε είναι ή αρχή της αρχής ...

Εγώ λέω ότι σε λίγο καιρό, μουσικές γνώσεις θα αποκτούν μόνον

όσοι θέλουν να γίνουν προγραμματιστές μουσικών προγραμμάτων.

Αν μάλιστα μας χώσουν και ένα τσίπ στον εγκέφαλο,

δεν θα χρειάζεται να τραγουδάμε καθόλου.

Ότι θα θέλαμε να τραγουδήσουμε, θα το σκεφτόμαστε και θα το βγάζει ο ΥΗ

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 47
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Έτυχε, στα πλαίσια της δουλείας μου, να ασχοληθώ λίγο με το Μysong κ μπορώ να πω ότι ξετρελάθηκα!

 

εφοσον δεν εχει βγει στην αγορα και δεν μπορουμε να το βρουμε ,πως εσυ ασχοληθηκες με το MySong  :)

αυτο δεν καταλαβα.

 

ξερουμε αν ειναι μονο για PC ή θα βγει και για Mac ?

Που πάτε ρε κερατάδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω τον "κακο" αυτη τη φορα:

 

τελικα ειναι "ok" να αφηνουμε ενα τραγουδι στην "ορεξη" του εκαστοτε software/hardware ??????

 

1.που ειναι ο ανθρωπινος παραγοντας με την αμεσοτητα και την εμπνευση?

2.που ειναι το χαρτι πενταγραμμου και ενα φρεσκοξυσμενο μολυβι για "αποτυπωση" συναισθηματων με μια κλασσικη μισοξεκουρδιστη κιθαριτσα αγκαλια? οπως παλια δηλαδη....

3.που ειναι η χαρα της δημιουργιας?

4.γιατι η μουσικη πραγματικοτητα - οχι μονο της Ελλαδας- να στηριζεται σε λυσεις "κονσερβας"??????

5.γιατι να μην μαθει θεωρια ο εκαστοτε δημιουργος , ειτε ερασιτεχνης ειτε "επαγγελματιας" ??????

6.γιατι αλλοι να παιδευονται χρονια με σπουδες (στην κατα τ αλλα , απαισια ελληνικη ψευτο/εκπαιδευση) και ο αλλος "μαγκας" να κατεβαζει ενα προγραμματακι και να φτιαχνει ενα τραγουδι σε οση ωρα κανει ο al di meola να κουρδισει τη κιθαρα του?

7.οταν εκανα αρμονια , επαιρνε το τετραδιο ο δασκαλος μου για να διορθωσουμε το εκαστοτε θεμα , και χωρις να το κοιταξει εβαζε πανω στο χαρτι τις ακρες των δαχτυλων του. γυρνουσε καπου καπου και μου ελεγε: "αν το χαρτι ειναι λειο σαν το μαγουλακι της κοπελιτσας , τοτε δεν το χεις δουλεψει σπυρακη μου. αν ειναι "γρετζο" απο τις γομες , τοτε κατι παει να γινει..."

8.που ειναι η εκφραστικοτητα ενος τετοιου προγραμματος?rit...rall..."ψαλιδια" κλπκλπκλπ???

 

αν βαλουμε στο κονσερβο-software μια απλη μελωδια , π.χ. ενα choral του Bach υπαρχει περιπτωση να το εναρμονισει καλυτερα απο τον Σεμπαστιαν?????????

 

συγχωρηστε μου τις -ισως ακραιες- σκεψεις μου , αλλα δεν μπορω να διανοηθω την χρηση ενος τετοιου προγραμματος  τουλαχιστον απο εμενα...η γνωμη μου ειναι οτι τετοια δημιουργηματα , καθε αλλο παρα "μπροστα?" πηγαινουν την μουσικη....

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα κανω τον "κακο" αυτη τη φορα:

 

τελικα ειναι "ok" να αφηνουμε ενα τραγουδι στην "ορεξη" του εκαστοτε software/hardware ??????

 

1.που ειναι ο ανθρωπινος παραγοντας με την αμεσοτητα και την εμπνευση?

2.που ειναι το χαρτι πενταγραμμου και ενα φρεσκοξυσμενο μολυβι για "αποτυπωση" συναισθηματων με μια κλασσικη μισοξεκουρδιστη κιθαριτσα αγκαλια? οπως παλια δηλαδη....

3.που ειναι η χαρα της δημιουργιας?

4.γιατι η μουσικη πραγματικοτητα - οχι μονο της Ελλαδας- να στηριζεται σε λυσεις "κονσερβας"??????

5.γιατι να μην μαθει θεωρια ο εκαστοτε δημιουργος , ειτε ερασιτεχνης ειτε "επαγγελματιας" ??????

6.γιατι αλλοι να παιδευονται χρονια με σπουδες (στην κατα τ αλλα , απαισια ελληνικη ψευτο/εκπαιδευση) και ο αλλος "μαγκας" να κατεβαζει ενα προγραμματακι και να φτιαχνει ενα τραγουδι σε οση ωρα κανει ο al di meola να κουρδισει τη κιθαρα του?

7.οταν εκανα αρμονια , επαιρνε το τετραδιο ο δασκαλος μου για να διορθωσουμε το εκαστοτε θεμα , και χωρις να το κοιταξει εβαζε πανω στο χαρτι τις ακρες των δαχτυλων του. γυρνουσε καπου καπου και μου ελεγε: "αν το χαρτι ειναι λειο σαν το μαγουλακι της κοπελιτσας , τοτε δεν το χεις δουλεψει σπυρακη μου. αν ειναι "γρετζο" απο τις γομες , τοτε κατι παει να γινει..."

8.που ειναι η εκφραστικοτητα ενος τετοιου προγραμματος?rit...rall..."ψαλιδια" κλπκλπκλπ???

 

αν βαλουμε στο κονσερβο-software μια απλη μελωδια , π.χ. ενα choral του Bach υπαρχει περιπτωση να το εναρμονισει καλυτερα απο τον Σεμπαστιαν?????????

 

συγχωρηστε μου τις -ισως ακραιες- σκεψεις μου , αλλα δεν μπορω να διανοηθω την χρηση ενος τετοιου προγραμματος  τουλαχιστον απο εμενα...η γνωμη μου ειναι οτι τετοια δημιουργηματα , καθε αλλο παρα "μπροστα?" πηγαινουν την μουσικη....

 

Δεν είναι καθόλου ακραίες οι σκέψεις σου. Θα διαπραγματευτούμε το αυτονόητο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φοβερό το σημείο στο video όπου ο connor αλλάζει το κομμάτι γιατι η γκόμενα τον παράτησε.

Μειώνοντας το happy slider. Θεϊκό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και γω παιδια, γιατι απο αυτο το προγραμμα και περα παυει η μουσικη να ειναι τεχνη διοτι το προγραμμα παιρνει την ιδιοτητα του καλλητεχνη και η τεχνες γενικα εχουν ενα βαθυτερο νοημα, πολλες φορες δεν μετραει μονο το αποτελεσμα αλλα και η δουλεια!!!  :)

 

το video ειναι σκετο telemarketing χαχα λες και πουλανε αποχυμοτη

Που πάτε ρε κερατάδες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφοσον δεν εχει βγει στην αγορα και δεν μπορουμε να το βρουμε ,πως εσυ ασχοληθηκες με το MySong  :)

αυτο δεν καταλαβα.

 

ξερουμε αν ειναι μονο για PC ή θα βγει και για Mac ?

 

Χα, απλά τυχαίνει να συνεργαζόμαστε με το συγκεκριμένο πανεπιστήμιο (που ανέπτυξε την εφαρμογή) κ έχω στα χερια μου μια κόπια του MySong.

 

Προσωπικά συμφωνώ με όλα όσα ειπώθηκαν κ για αυτό ανέβασα το thread. Νομίζω είναι ένα θέμα για προβληματισμό. Πάντως πιστεύω ότι πολλοί που δεν ξέρουν μουσική μάλλον θα το λατρέψουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει ρε παιδιά, χαλαρώστε λίγο. Ένα ακόμα εργαλείο είναι.

Τίποτα δεν μπορεί να αντικαταστήσει την έμπνευση και τη δημιουργικότητα, και αν χρησιμοποιήσεις το mysong ή οποιοδήποτε άλλο παρόμοιο χωρίς να έχεις τα πιο πάνω, το πιθανότερο είναι ότι θα γράψεις μπούρδες αντίστοιχες με αυτές του βίντεο της "παρουσίασης".

Something Wicked This Way Comes

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

αν βαλουμε στο κονσερβο-software μια απλη μελωδια , π.χ. ενα choral του Bach υπαρχει περιπτωση να το εναρμονισει καλυτερα απο τον Σεμπαστιαν?????????

 

 

Δυστυχώς ναι.

Η εναρμόνιση δεν είναι τέχνη αλλά μιά τεχνική της τέχνης. 

Όχι μόνον μπορεί να το κάνει όπως ο Μπαχ,

αλλά και σε κάθε άλλο στύλ μουσικής.

Μπορεί να στο κάνει ρόκ, ράπ, ρέγκε, τσάμικο κλπ ...

 

Αλλά δεν μπορεί να το κάνει σε κάποιο στυλ που δεν τώρα υπάρχει ;)

Μπορεί  επάνω σε μιά μελωδία - ιδέα,

να εφαρμόσει μια φόρμα, αλλά δεν μπορεί να φτιάξει κάποια άλλη.

 

Γιατί απλούστατα, το πρόγραμμα είναι τεχνίτης και όχι καλλιτέχνης.

 

Κάτι τέτοια προγράμματα θα κάνουν κατανοητή την διαφορά μεταξύ τέχνης και τεχνικής.

 

Όλοι θα έχουν ένα τέτοιο πρόγραμμα, λίγοι όμως θα το χρησιμοποιήσουν έτσι ώστε να δώσουν αυτό το "κάτι".

 

Μή χολοσκάτε λοιπόν.

Ο καλλιτέχνης στην μουσική πάντα θα υπάρχει.

Ο τεχνίτης ίσως όχι.

 

Εσείς τι νομίζετε πως είστε, καλλιτέχνες ή τεχνίτες;

 

Φοβάστε οτι αυτό το πρόγραμμα θα σας υποσκελίσει,

ή πιστεύετε οτι θα σας βοηθήσει; 

ΤΟ ΓΑΡ ΑΥΤΟ ΝΟΕΙΝ, ΕΣΤΙΝ ΤΕ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου