Προς το περιεχόμενο

Ποιό Delay


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι βλάκες είναι εκεί στη BOSS που δεν πουλάνε 600 ευρώ τα delay τους, για να πάψουν να είναι "της σειράς".

 

Εντελως ηλιθιοι ειναι οι τυποι,αν τα βαζανε σε τιποτα vintage κουτακια με περιεργα κουμπια και παστελ χρωματα.... ;D  και κανα ονοματακι του στυλ "the atmοspheric convolusion echo" ;D θα εφευγαν απο τη ...σειρα τους... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

τσεκάρετε το Tech 21 Boost D.L.A. Tap Tempo (χρυσό).

ολα τα features ειναι πολυ καλα...

νομίζο ειναι και το μονο με trails οταν το κάνεις bypass

και έχει tap tempo.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

O κόσμος δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα με τα Boss. Σε πολλούς αρέσουν τα DM2 και το παλιό γιαπωνέζικό DD3 με το μεγάλο chip.

 

Tο DD7 το GigaDelay και το Space επίσης είναι καλά delay, αλλά το Trex Replica π.χ. σε clear repeats δεν το πιάνουν (για να τα συγκρίνω μόνο με ψηφιακά, αφου τα αναλογικά είναι τελείως άλλο κόλπο). Υπάρχει διακριτό coloration στον ήχο, λίγο κουραστικό κατά τη γνώμη μου.

 

Σίγουρα το τι μπορεί να θέλει κάποιος από ένα delay είναι και τελείως υποκειμενικό. Πάντως δεν είναι χαζός αυτός που πληρώνει παραπάνω για ένα Trex, Diamond, Mad Professor ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο. Απλά δεν πρόκειται για το ίδιο πράγμα.

 

Αντικειμενικά πάντως (και όχι κατά τη γνώμη μου), τα buffers της boss είναι πολύ καλά.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ έχω το Stereo Memory Man with Hazarai της ΕΗΧ...Το πετάλι ΕΧΕΙ tap tempo....Ποιός είπε ότι δεν έχει?Ψάξε για φωτό του στο ίντερνετ και θα δείς ότι το δεύτερο switch γράφει απο κάτω TAP/RECORD..[είναι και looper (30 δευτερολέπτων βέβαια..)]..να ξηγιόμαστε να μην παρεξηγιόμαστε.. Το πετάλι κατά τη γνώμη μου είναι αστεράτο!!!! :D...Ειλικρινά τους ήχους που έχω βγάλει απο αυτό το πετάλι δεν τους πιστεύω ακόμα...... :o...Έχω δοκιμάσει και τα 2 delay της Boss.. Και γαμώ τα delay... Aλλά πιστεύω ότι το Memory Man with Hazarai είναι μία κλάση ανώτερο (κατά την γνώμη μου,πάντα.. ;))..Το έχω εδώ και 7 μήνες και κάθε φορά που το ανοίγω και το ψάχνω, μαζεύω τα σάλια μου απο το πάτωμα με σφουγγαρίστρα....Οκ...δεν έχω δοκιμάσει κάποιο άλλο (πέρα απο της Boss), αλλά πιστεύω οτι με το Memory Man θα έχεις κάποιες δυνατότητες παραπάνω....Ααα.. 8)..Ανέφερα ότι το Reverse Echo που έχει είναι ένα ΕΠΟΣ και μισό?.....Μάλλον όχι....Θα σου πρότεινα να περάσεις μία βόλτα απο κάποιο μαγαζί που τα έχει, και να τα δοκιμάσεις όλα.....και μετά να αποφασίσεις..... πάντως ότι κι άν αποφασίσεις.....ΜΕΓΕΙΕΣ!!!!!

If songs were lines in a conversation....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαφεστατα και δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο το BOSS (υπαρχει καποιος λογος που οι περισσοτεροι κιθαριστες παιζουν με BOSS Delays.. ;D)αλλα τι να το κανει το True bypass?Ισα-ισα ετσι θα χασει & το ωραιοτατο μπαφερακι του BOSS (ειδικα αν τα πεταλια που εχει βαλει πριν απο αυτο ειναι ολα tbp).

Γιατι τοση αγαπη με τα μπαφερακια?

Νταξει η μπος  εχει καλο μπαφερ αλλα .......γενικα?

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To MXR Carbon Copy ειναι καταπληκτικο πεταλι αλλα θα εμενα μακρια μιας και ειναι πολυ αναξιοπιστο...

Γνωμη μου ειναι να κοιταξεις και το Nova Delay της TC Electronic. Εχει ενσωματωμενο tap tempo (και γενικα πολλα καλουδια), ειναι μικρο και με παρα πολυ καλη εξομοιωση οχι μονο αναλογικου delay αλλα και ψηφιακου και echo. ;)

ΜΕ ΕΚΑΨΕΣ ΠΟΥ ΝΑ ΚΑΕΙΣ ΣΑ ΤΟ ΚΕΡΑΚΙ ΤΗΣ ΛΑΜΠΡΗΣ ;D

Ολα καλα φιλε?

Τελικα τι εκανες? ξηγιεσαι ΤΙΣΙ τωρα?

'Η ΤΑΝ 'Η ΕΠΙ ΤΑΝ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω μαλλον πρεπει να ρωτησω γιατι τοση αγαπη με το tbp......? ;D

 

Εχει ενσωματωμενο tap tempo (και γενικα πολλα καλουδια), ειναι μικρο και με παρα πολυ καλη εξομοιωση οχι μονο αναλογικου delay αλλα και ψηφιακου και echo

 

και εχει και τροφοδοσια 12 βολτ που σου..κανει την πεταλιερα....μούτι..... ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Γιατι τοση αγαπη με τα μπαφερακια?

Νταξει η μπος  εχει καλο μπαφερ αλλα .......γενικα?

 

"OFFTOPIC"

 

Γενικά, αν βάλεις 10 buffered πεταλάκια της Boss και συγκρίνεις το σήμα σου με και χωρίς αυτά στο chain, θα δείς σίγουρα λιγότερη διαφορά απ' το να χρησιμοποιούσες 10 true bypass που δεν θα σου είχε μείνει high end για δείγμα.

 

Το true bypass πληροφοριακά, έγινε της μοδός από κάποια tone sucking κυκλώματα όπως τα vintage wha, τα univibes κλπ, που δεν είχαν καθόλου buffer και όταν δεν χρησιμοποιούνταν σου "έκοβαν" το μισό σήμα.

 

Επίσης υπήρχαν και κάποια cheapoπέταλα τα οποία στα 80s είχαν κάτι τραγικά buffer (που μάλλον δεν έκαναν και πολλά) με ανάλογα αποτελέσματα.

 

Κατά τ' άλλα ο μόνος περιορισμός στο να μη χρησιμοποιήσεις ένα ποιοτικό buffer είναι να το ακολουθούν κάποια πολύ vintage κυκλώματα (fuzzes κυρίως) που δεν ανταποκρίνονται καλά

παρά στο ασθενές σήμα του μαγνήτη.

 

Kάποιου είδους buffering με λίγα λόγια είναι αναγκαίο στα μεγάλα pedal chains...

 

@Superfunk: Aν ήταν να κοιτούσαμε και τις τροφοδοσίες, θα παίζαμε μόνο με τα playmobil... ;D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περι boss...

οκ φθηνα πεταλια μια χαρα για τα λεφτα τους

 

Αρκει να μην σε ενοχλει που αλλη κιθαρα μπαινει και αλλη βγαινει.

μην αρχισετε να βαρατε,,,οκ μπορει να μην ενοχλει τους παντες αλλα οπως και να το κανεις τα Boss (ειχα overdrive-dist-looper-delayss...) σου αλλαζουν τον τονο σου

και οκ μπορει να μην το <ακουμε> ολοι αλλα οσοι δεν το ακουνε...μη πανε νε πεισουν τους υπολοιπους οτι τα βοσσ δεν αλλαζουν τον ηχο σου

 

 

Τεσπα.

 

επι του θεματος σε delay προτεινω...

1)JAM DELAY

2)Mad professor

3) kai to memory man καλουλι ειναι

inhttps://www.youtube.com/user/jkstigma/videos

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aν και δεν ειναι συζητηση εδω για τους buffers, ίσως Jk να μπερδεύεις την ηχητική επίπτωση γενικώς όλων των μπάφερ και όχι μόνο αυτών της Boss. Aν έχεις πειραματιστεί με μερικούς να πω ok, αλλά αν όχι φοβούμαι πως δεν καταλαβαίνεις τι ακριβώς κάνουν και πότε στον ήχο σου.

 

Φίλε μου εγώ έχω το Stereo Memory Man with Hazarai της ΕΗΧ...Το πετάλι ΕΧΕΙ tap tempo....Ποιός είπε ότι δεν έχει?

 

Γιατί, είπε κάποιος πως δεν έχει?

Fear no more the heat o' the sun

Nor the furious winter's rages

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου