Προς το περιεχόμενο

EHX microsynth απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προς κατόχους Ehx microsynth που ίσως θέλουν να απαντήσουν σε μερικες απορίες:

- ποια η διαφορά ανάμεσα σε αυτό http://www.ehx.com/products/micro-synthesizer

και σε αυτό http://www.gear-vault.com/electro-harmonix-micro-synthesizer-review/

υποθέτω πως το 1ο είναι πιο νέο μοντέλο, όμως έχουν το ίδιο ακριβώς όνομα χωρίς κάποιο χαρακτηριστικό στον τίτλο;

 

- ποιό απο τα 2 προτείνετε;

 

- τι γίνεται με την τροφοδοσία του;

 

- και τέλος, αν ξέρει κάποιος ακριβώς τις διαστάσεις του νέου μοντέλου θα με βοηθούσε πολύ!

Οι πληροφορίες που βρίσκω είναι λίγο μπερδεμένες, ιδίως σχετικά με το μέγεθος..! έχω καταλάβει απο διάφορα πως το νέο μοντέλο είναι πιο μικρό αλλά παντού βρίσκω τις διαστάσεις του παλιού (ή κάνω λάθος?).

:)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Όπως τα λες.

Το δεύτερο είναι παλαιώτερο και κάποτε είχα ενα...

Το manual της νέας έκδοσης, μοιάζει να είναι αντιγραμμένο απο το παλιό manual, οπότε υποθέτω ότι έχουν τον ίδιο ή παρόμοιο ήχο.

 

Αν παρατηρήσεις καλά τα ποτενσιόμετρα, θα δεις ότι το νεότερο μοντέλο πρέπει να είναι σε κάπως μικρότερο κουτί.

Επίσης, δεν θυμάμε το microsynth που είχα, να ήταν στα +9v.  ???

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν παρατηρήσεις καλά τα ποτενσιόμετρα, θα δεις ότι το νεότερο μοντέλο πρέπει να είναι σε κάπως μικρότερο κουτί.

Επίσης, δεν θυμάμε το microsynth που είχα, να ήταν στα +9v.  ???

 

 

Έτσι πιστεύω κι εγώ, πως είναι αρκετά μικρότερο απο το παλιο.... απλά δεν βρίσκω πουθενά ακριβείς διαστάσεις (αυτές που βρίσκω αναφερονται στο παλιο) και επίσης δεν καταλαβαίνω ΠΟΙΟ εννούμε όταν λέμε ehx microsynth, το παλιό ή το καινούργιο? προφανώς και τα δύο, αλλά δεν μπορεί να μην έχουν κάποιο χαρακτηριστικό διαφορετικό στο όνομα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

To νεότερο μοντέλο, γράφει πάνω στο panel "Microsynth" ενώ το παλαιώτερο έγραφε "Micro Synthesizer".  ;D

 

Τι σημασία έχει;

Απο τη στιγμή που σταματήσανε το παλαιώτερο μοντέλο και πιθανότατα δεν κάνανε αλλαγές στο κύκλωμα, ας έχει το ίδιο όνομα.

 

 

 

Βασικά η ΕΗ έγινε γνωστή σε αυτόν το τομέα της κιθάρας, με το mini synthesizer...  ;D

 

eh_minisynth.jpg

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σημασία έχει;

Απο τη στιγμή που σταματήσανε το παλαιώτερο μοντέλο και πιθανότατα δεν κάνανε αλλαγές στο κύκλωμα, ας έχει το ίδιο όνομα.

 

κι όμως έχει σημασία... αυτή τη στιγμή κυκλοφορούν και πωλούνται και τα δύο (σε ευρωπαικά sites και στην ελλάδα) και το κάθε site σου βγάζει το παλιό ή το καινούργιο (ανάλογα πιο έχουν) με το ίδιο κριτήριο αναζήτησης (δηλαδή "EHX mixcrosynth").

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

- τι γίνεται με την τροφοδοσία του;

 

 

 

δεν εχω καποιο απο τα δυο στην κατοχη μου απλα παρατηρησα οτι στην εικονα ( http://www.ehx.com/products/micro-synthesizer/product-photo ) γραφει πανω 9v για την τροφοδοσια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχω καποιο απο τα δυο στην κατοχη μου απλα παρατηρησα οτι στην εικονα ( http://www.ehx.com/products/micro-synthesizer/product-photo ) γραφει πανω 9v για την τροφοδοσια.

 

ναι αλλά κάπου είχα διαβάσει πως δεν πρέπει να το βάζεις μαζί με άλλα πετάλια, το ίδιο daisy chain... γιαυτό ρωτάω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Πιθανότατα πουλάνε ότι έχουν σε stock...

Εγώ θα διάλεγα το νεώτερο μοντέλο, γιατί είναι μικρότερο και βλέπω ότι χρησιμοποιεί τη συνηθισμένη τροφοδοσία για πετάλια ...σε αντίθεση με το παλαιώτερο microsynth, το οποίο χρησιμοποιούσε 24volt και τo "+" αντίθετα.

 

Δεν κοίταξα για λεπτομέρειες στο manual του νέου microsynth, αλλά δείχνει να δέχεται τάση εφάμιλλη με τα περισσότερα πετάλια του εμπορίου.

Δεν μπορώ να πω με σιγουριά ότι θα δουλέψει με daisy chain, αλλά μην περιμένεις απο εταιρία η οποία δεν φτιάχνει daisy chains, να σου τα προτείνει για χρήση με το πετάλι της.

 

 

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου