Προς το περιεχόμενο

Παρτιτούρα V.S. Ταμπλατούρα


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αν ξερεις παρτιτουρα μπορεις να παιξεις κομματι που δεν εχεις ακουσει ποτε σου οπως και να δωσεις δικο σου κομματι σε καποιον αλλων που δεν το εχει ακουσει και να το παιξει (εφοσον ξερει να διαβαζει παρτιτουρα)

 

Νομίζω πως υπάρχει τρόπος να συνδυάσεις τα πατήματα της ταμπλατούρας και τους χρόνους και τις αξίες της παρτιτούρας οπότε' date='γίνεται το ίδιο...[/quote']

αυτη η τεχνικη δεν εχει λογο υπαρξης ουτε οφελει σε κατι εφοσον οπως λες θα μπεις στην διαδικασια να μαθεις χρονους και αξιες παρτιτουρας γιατι να μην την διαβασεις κιολας κανονικα?

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Στις παρτιτούρες' date='πως διαβάζεις τις νότες που βρίσκονται στο 20 τάστο;

Δεν θα έχουν τόσες πολλές βοηθητικές γραμμές που μόνο για να τις μετρήσεις θα χρειάζεται 2 δευτερόλεπτα;

[/quote']

 

Υπάρχει ειδική σημειολογία που με πολύ απλό τρόπο δείχνει ότι συγκεκριμένες νότες θα πρέπει να παιχτούν 1-2-3 οκτάβες πάνω από αυτό που αναγράφεται. Έλεος! πίστευες ότι ένα σύστημα με εξέλιξη αιώνων θα είχε τόσο στοιχειώδεις ελλείψεις;

 

Επίσης:ταμπλατούρες βρίσκεις πολύ εύκολα' date='παρτιτούρες ΠΟΥ;[/quote']

 

εεε... σε μουσικούς οίκους;!

 

Εδω ο Παπαθανασιου δεν ξερει να διαβαζει εσυ θα χρειαστείς να μαθεις?

 

Αυτό είναι urban legend... ;) σοβαρά τώρα... δεν ισχύει.

 

Όσο για το εν λόγω debate... γιατί να μη μάθεις και τις δύο μεθόδους;; άλλωστε, τόσα βιβλία κυκλοφορούν που έχουν παρτιτούρα και ακριβώς απο κάτω την ταμπλατούρα, με σκοπό να δείχνουν τις θέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άλλωστε' date=' τόσα βιβλία κυκλοφορούν που έχουν παρτιτούρα και ακριβώς απο κάτω την ταμπλατούρα, με σκοπό να δείχνουν τις θέσεις.[/quote']

με προλαβε ο φιλος..

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη χανεις το χρονο σου με "ωδεια" & νοτες' date='ΠΑΙΖΕ συνεχεια και θα μαθεις!!(πιστεψε με ειναι ο κλασικοτερος & αποτελεσματικοτερος τροπος ειδικα αν συνδιαστει με ατελειωτες ωρες ΑΚΡΟΑΣΗΣ πολλων διαφορετικων μουσικων ειδων...)[/quote']

Εγώ διαφωνώ με αυτόν τον "μηδενισμο" των ωδείων. Σίγουρα η συνεχής ακρόαση μουσική βοηθάει πολύ αλλά δεν αρκεί δυστυχώς...

Είμαι αυτοδίδακτος μουσικός και προσωπικά δυσκολεύομαι ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ να διαβάσω παρτιτούρες και πιστεύω ότι αν μπορούσα να διαβάζω και να γράφω σε πεντάγραμμο άνετα, θα με βοηθούσε στη μουσική μου εξέλιξη πολύ περισσότερο μιας και θα μπορούσα να διαβάζω βιβλία jazz κλπ και να βελτιώνομαι γρηγορότερα.

Επίσης, αν ήξερα να γράφω, θα ξεπερνούσα το πρόβλημα που έχω όταν πολλές φορές θέλω να θυμηθώ μια μουσική ιδέα και δεν έχω ούτες κασετοφωνάκι ούτε PC πρόχειρο...

Από την άλλη για να λέμε και "του στραβού το δίκιο", δεν ξέρω αν πηγαίνοντας σε ωδείο από μικρή ηλικία, θα έφτανα ποτέ στο επίπεδο που είμαι σημερα ή θα τα είχα παρατήσει από τον πρώτο χρόνο... :roll:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σημείωση: παίζει να πέταξα μπαρούφα σχετικά με τον Παπαθανασίου:

 

He began composing when 4 years old' date=' and is largely a self-taught musician. He refused to take traditional piano lessons, and throughout his career did not have substantial knowledge of reading or writing musical notation.[/quote']

 

πάντως η έκφραση "δεν ξέρει να διαβάζει νότες" είναι λίγο υπερβολική, έτσι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις παρτιτούρες' date='πως διαβάζεις τις νότες που βρίσκονται στο 20 τάστο;

Δεν θα έχουν τόσες πολλές βοηθητικές γραμμές που μόνο για να τις μετρήσεις θα χρειάζεται 2 δευτερόλεπτα;

[/quote']

 

Υπάρχει ειδική σημειολογία που με πολύ απλό τρόπο δείχνει ότι συγκεκριμένες νότες θα πρέπει να παιχτούν 1-2-3 οκτάβες πάνω από αυτό που αναγράφεται. Έλεος! πίστευες ότι ένα σύστημα με εξέλιξη αιώνων θα είχε τόσο στοιχειώδεις ελλείψεις;

 

Επίσης:ταμπλατούρες βρίσκεις πολύ εύκολα' date='παρτιτούρες ΠΟΥ;[/quote']

 

εεε... σε μουσικούς οίκους;!

 

 

Όσο για το εν λόγω debate... γιατί να μη μάθεις και τις δύο μεθόδους;; άλλωστε, τόσα βιβλία κυκλοφορούν που έχουν παρτιτούρα και ακριβώς απο κάτω την ταμπλατούρα, με σκοπό να δείχνουν τις θέσεις.

 

Συγγνώμη ρε μάστορα που ρωτάω!

 

Η ειδική σημειολογία ποια είναι;Διαφορετικά κλειδιά ή κάτι άλλο;

 

Και για το πόσο εύκολα βρίσκεις παρτιτούρες επέτρψέ μου να αμφιβάλλω...

Υπάρχει περίπτωση να βρω παρτιτούρα πχ για τους ...And you will know us by the trail of dead;Μάλλον όχι!Στο net όλο και κάτι υπάρχει.Αν όχι τελείως αξιόπιστο,συνήθως είναι ένας καλός μπούσουλας.

 

Εγώ πάντως προτιμώ τα powertabs που έχουν χρόνους,αξίες,παύσεις και νότες από πάνω.Μάλιστα σε αυτές πο βρίσκονται σε "χαμηλά" τάστα έχει αμέτρητες βοηθητικές γραμμές,γι' αυτό ρωτάω...

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε μάστορα που ρωτάω!

 

Η ειδική σημειολογία ποια είναι;Διαφορετικά κλειδιά ή κάτι άλλο;

 

λοιπόν... μάστορα... οι τέσσερις πρώτες νότες παίζονται οκτάβα πάνω:

 

oct8.png

 

τόσο απλά...

 

Και για το πόσο εύκολα βρίσκεις παρτιτούρες επέτρψέ μου να αμφιβάλλω...

Υπάρχει περίπτωση να βρω παρτιτούρα πχ για τους ...And you will know us by the trail of dead;Μάλλον όχι!Στο net όλο και κάτι υπάρχει.Αν όχι τελείως αξιόπιστο' date='συνήθως είναι ένας καλός μπούσουλας.

 

Εγώ πάντως προτιμώ τα powertabs που έχουν χρόνους,αξίες,παύσεις και νότες από πάνω.Μάλιστα σε αυτές πο βρίσκονται σε "χαμηλά" τάστα έχει αμέτρητες βοηθητικές γραμμές,γι' αυτό ρωτάω...[/quote']

 

δε θέλω να μειώσω την αξία της ταμπλατούρας... προφανώς και είναι πολύ πιο εύκολο να βρεις... αλλά με αυτό που είπες πριν φάνηκε λες και δεν κυκλοφορούν παρτιτούρες για ροκ/μέταλ κιθάρα (υπάρχουν άπειροι τίτλοι... ακόμα και από συγκροτήματα που θεωρείς underground... βασικά, ακόμα και για τους AYWKUBTTOFD βρήκα κάτι σε ένα compilation βιβλίο

 

Για να ξέρουμε τι λέμε... εγώ έχω πτυχίο πιάνου από ωδείο. Παράλληλα, επειδή μου άρεσε έμαθα και κιθάρα μόνος μου (είμαι ψιλοανάπηρος βέβαια... :p ... και γενικά δεν το κατέχω το όργανο!). Οπότε, έχω δει και τις δύο πλευρές... και έχω ψάξει στο net για μεταλοtabs (πράγματι, το powertabs είναι πολύ καλό), και έχω κάτσει και έχω γράψει tabs (όπως αυτή ;)) και προφανώς έχω διαβάσει άπειρες παρτιτούρες. Οπότε, είναι καλό να μη σνομπάρουμε κανένα από τα δύο μέσα... το καθένα έχει τη χρήση του... μάστορα... :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' αν ήξερα να γράφω, θα ξεπερνούσα το πρόβλημα που έχω όταν πολλές φορές θέλω να θυμηθώ μια μουσική ιδέα και δεν έχω ούτε κασετοφωνάκι ούτε PC πρόχειρο...[/quote']

 

ακου τι θα κανεις ηλια σε αυτην την περιπτωση.. :lol:

η "ιστοριουλα" ειναι αληθινη εννοειται και του την εχει πει ο ιδιος ο Belkadi του κολλητου μου που σπουδαζει στο musicians institute.

 

o Jean-Marc Belkadi ο οποιος για οσους δεν τον ξερουν ειναι γαμω τους κιθαριστες και διδασκει στο musicians institute στο hollywood πολλες φορες ηθελε να αντιγραφει ιδεες αλλων για τα βιβλια που εκδιδει...

 

τι νομιζετε που εκανε;πηγαινε σε ενα μαγαζι και εβλεπε ας πουμε ενα βιβλιο με licks...μερικα που του φαινονταν ενδιαφεροντα τα σημειωνε πως νομιζετε;;επαιρνε τηλεφωνο σπιτι του,ειχε εντωμεταξυ ενεργοποιησει τον τηλεφωνητη και με το που ελεγε ο τηλεφωνητης αφηστε το μυνημα σας αυτος ελεγε πχ...:3 at 4,5 at 6,2 at 5 κτλ...οπου πχ το 3 ηταν η χορδη και 4 το ταστο..μετα πηγαινε σπιτι του ακουγε απο τον τηλεφωνητη του τι ειχε πει και τα επαιζε στην κιθαρα..οσα του αρεσαν τα εβαζε με μια μικρη παραλλαγη στα βιβλια του... :lol: :lol: :lol:

 

οποτε ηλια δεν θα εχεις προβλημα αν ακολουθησεις αυτην την τακτικη... :lol: :lol: :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως τα λεφτά που θα δώσω στο κινητό για να μάθω έτσι κιθάρα, να τα έδινα σε κάποιον δάσκαλο καλύτερα, για πιο οικονομικά ?? :lol:

www.facebook.com/YourPaintedSmile

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου