Προς το περιεχόμενο

Παρτιτούρα V.S. Ταμπλατούρα


alkias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντως ένα ειναι το σίγουρο... απο δύο ισάξιους τεχνικα μουσικούς, αυτός που διαβάζει παρτιτούρα ειναι και ο πιο ολοκληρωμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 46
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

να προσθεσω κατι......η ταμπλατουρα δεν δινει ΠΑΝΤΑ σωστες θεσεις...ισα ισα...μερικα πραγματα ειναι ανθρωπινως αδυνατο με τετοια αθλια transcriptions...χαρακτηριστικο παραδειγμα:ειχα τσιμπησει παρτιτουρα με ταμπλατουρα απο το trilogy του mr. malmsteen....ε.μολις εφτασα στα εξαηχα στην αρχη επαθα πλακα με τις θεσεις.φυσικα δεν βγαινανε και φυσικα δεν υπηρχε ενα ωραιοτατο legato στο θεμα.οποτε δοξα στα αυτακια μου το εβγαλα μια χαρα.το θεμα ειναι οχι μονο να διαβαζεις κατι.να εχεις ΚΡΙΣΗ ΠΩΣ και ΠΟΥ να παιξεις ενα θεμα.και σε αυτο βοηθανε απιστευτα οι κλιμακες.....

......αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

whitenoise αν κ καθυστερημενα αλλα τωρα ειδα το ποστ σου ενοοειτε οτι δεν ειναι αυτες μονο οι διαφορες απλα του το εξηγησα λιγο μπακαλικα...Αλλα αμα καθομουνα να αναλυω τις διαφορες ε δεν θα το ποσταρα εδω, θα το κυκλοφουρουσα κακονικα στην αγορα !!!Αυτα!

 

Οσο για το αυτιστικο του θεματος...εμενα το αυτακι μου ειναι κουφο!!!Δεν καταλαβαιννει τιποτα σας λεω..Μαλλον ειναι αλοδαπο το κακομοιρο και δεν παινει γρι!

f you don't want it you won't  do it

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα ειναι το σίγουρο... απο δύο ισάξιους τεχνικα μουσικούς' date=' αυτός που διαβάζει παρτιτούρα ειναι και ο πιο ολοκληρωμένος.[/quote']

 

Εγώ πιστεύω ότι το να διαβάζεις παρτιτούρα και το να είσαι μουσικός είναι δύο εντελώς άσχετα πράγματα, που κατά καιρούς απαντώνται στο ίδιο πρόσωπο σε τυχαίες αναλογίες.

 

Δηλαδή, μπορεί να ξέρεις να διαβάζεις παρτιτούρα (ικανότητα που αποκτιέται πιο εύκολα όταν ο άνθρωπος είναι σε πολύ νεαρή ηλικία και το μυαλό του είναι πιο παρθένο), αλλά να μην έχεις ούτε αυτί, ούτε ερμηνευτικές ικανότητες, ούτε καλό γούστο ούτε τίποτε.

 

Απ' την άλλη, μπορεί να είσαι ο Βαγγέλης Παπαθανασίου και να είσαι κορυφαίος αλλά να μην ξέρεις να διαβάζεις παρτιτούρες.

 

Οι παρτιτούρες (ή οι ταμπλατούρες) είναι απλά ένας κώδικας επικοινωνίας μουσικών πληροφοριών και είναι χρήσιμος μόνο όταν όλα τα εμπλεκόμενα μέρη τον ξέρουν. Σαν τέτοιος κώδικας, έχει πολλές φορές κριτικαριστεί για την ανεπάρκειά του καθώς έχει διάφορα προβλήματα:

 

α) Δεν έχει μέριμνα για στοιχειώδη μουσικά πράγματα, όπως είναι οι υφές των ήχων (αν μου επιτρέπετε τον όρο), κάτι λογικό αφού αναπτύχθηκε σε μία περίοδο όπου δεν υπήρχαν ηλεκτρικά ή ηλεκτρονικά όργανα.

 

β) Δεν έχει μέριμνα για την αναπαράσταση μικροδιαστημάτων (μιλάω πάντα για το τονικό μουσικό σύστημα όπως το ξέρουμε στη Δύση).

 

γ) Έχει δυσανάλογα μεγάλο χρόνο εκμάθησης σε σχέση με το σύνολο των πληροφοριών που είναι σε θέση να μεταφέρει.

 

δ) Έχει πολλές φορές εγκαταληφθεί από συνθέτες χωρίς να τους δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα (η πλειοψηφία των συνθετών του 20ου αιώνα χρησιμοποιεί λίγο ή πολύ το δικό της σύστημα μουσικής σημειολογίας).

 

Η ταμπλατούρα είναι μία προσπάθεια για ένα πιο efficient τρόπο μεταφοράς μουσικών πληροφοριών, που απευθύνεται εκ' των πραγμάτων σε κιθαρίστες. Βεβαίως και αυτή έχει τα δικά της προβλήματα.

 

Όσο για το αρχικό ερώτημα, δηλαδή αν πρέπει να μάθει ο φίλος μας παρτιτούρα ή ταμπλατούρα, η απάντηση είναι ιδιαίτερα εύκολη: θα μάθεις αυτό που θέλει ο δάσκαλός σου, ο οποίος ενέχει ρόλο πατέρα για σένα όσο είσαι υπό την εποπτεία του. Αν δεν έχεις δάσκαλο, τότε αναγκαστικά θα μάθεις τα πάντα, διότι δίχως κατευθηντήριες γραμμές θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να βρεις το δρόμο σου. Είναι γλυκειά ταλαιπωρία, αλλά ταλαιπωρία...

Reading The Fucking Manual

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης' date=' αν ήξερα να γράφω, θα ξεπερνούσα το πρόβλημα που έχω όταν πολλές φορές θέλω να θυμηθώ μια μουσική ιδέα και δεν έχω ούτες κασετοφωνάκι ούτε PC πρόχειρο...

[/quote']

ξέρεις τι κάνουν οι περισσότεροι τραγουδοποιοί?(αν όχι όλοι)

έχουν πάντα μαζί τους ενα δημοσιογραφικό κασσετοφωνακι και ηχογραφούν τις ιδέες τους τραγουδώντας την μελωδία για να μην την ξεχασουν.

εγώ το κάνω με το κινητό μου και φροντίζω κάθε συσκευή που αλλάζω να εχει αυτή τη δυνατότητα (ηχογράφηση φωνής)

πλέον με τα mp3 players που έχουν και voice recording κανείς μια χαρα δουλεία(αν δεν έχει αυτη τη δυνατότητα το κινητό σου)

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον σας ευχαριστό ολους για το τεράστιο ενδιαφέρον που δίξατε(και ομολογουμένος δεν περήμενα τετια ανταποκριση).

Τωρα θας σας πω και τι έκανα τελικά ετσι για την ιστορία

Ενας φιλος του πατερα μου που χερει κιθάρα μου κανει μαθήματα και του είπα να μου μάθει και παρτητούρα μιας και σκέφτικα:

Ταμπλατούρα για να μάθεις να διαβάζεις δεν είναι κάτι τρομερο και μιας και η παριμία λεέι: Μάθε τέχνη κι αστινα και άμα πηνάσεις πιάστινα η΄, η γνώση της παρτητούρας δεν θα παει χαμένει και παράληλα χρησιμοποιώ και ταμπλατούρες για κάπια βοηθεια.

Δεν ξέρω αν συμφωνείτε ή οχί (και θα ήθελα την γνώμη σας καλή ή κακή) αλλα αυτήν την απόφαση πείρα.

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω ταλαιπωρίαααα

πούλα την κιθάρα και παρε κομπολόι.. :lol: :D

σωστά σκέφτηκες πλάκα πλάκα..

καλό κουράγιο με την παρτιτούρα... :wink:

προσεχε τι λες...ειμαι κρυφος modulator!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πω πω ταλαιπωρίαααα

πούλα την κιθάρα και παρε κομπολόι.. :lol: :D

σωστά σκέφτηκες πλάκα πλάκα..

καλό κουράγιο με την παρτιτούρα... :wink:

 

Ντουν... ντουν... νταν... Θα πουλήσω την κιθάρα και θα πάρω κομπλολόι... ντουν... ντουν... νταν... ΌΠΑ

τύχη ευνοεί τους τολμηρούς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα πάντως η ταμπλατουρα βοηθάει πολύ στη μπάντα όταν είναι να βγάλουμε καινούρια κομμάτια και δε μας παίρνει λόγω σχολών και χρόνου γενικώς να τα βγάλουμε με το αυτι

You are wrong f**ked and overatted...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως ένα ειναι το σίγουρο... απο δύο ισάξιους τεχνικα μουσικούς' date=' αυτός που διαβάζει παρτιτούρα ειναι και ο πιο ολοκληρωμένος.[/quote']

 

Εγώ πιστεύω ότι το να διαβάζεις παρτιτούρα και το να είσαι μουσικός είναι δύο εντελώς άσχετα πράγματα, που κατά καιρούς απαντώνται στο ίδιο πρόσωπο σε τυχαίες αναλογίες.

 

Δηλαδή, μπορεί να ξέρεις να διαβάζεις παρτιτούρα (ικανότητα που αποκτιέται πιο εύκολα όταν ο άνθρωπος είναι σε πολύ νεαρή ηλικία και το μυαλό του είναι πιο παρθένο), αλλά να μην έχεις ούτε αυτί, ούτε ερμηνευτικές ικανότητες, ούτε καλό γούστο ούτε τίποτε.

 

Απ' την άλλη, μπορεί να είσαι ο Βαγγέλης Παπαθανασίου και να είσαι κορυφαίος αλλά να μην ξέρεις να διαβάζεις παρτιτούρες.

 

Οι παρτιτούρες (ή οι ταμπλατούρες) είναι απλά ένας κώδικας επικοινωνίας μουσικών πληροφοριών και είναι χρήσιμος μόνο όταν όλα τα εμπλεκόμενα μέρη τον ξέρουν. Σαν τέτοιος κώδικας, έχει πολλές φορές κριτικαριστεί για την ανεπάρκειά του καθώς έχει διάφορα προβλήματα:

 

α) Δεν έχει μέριμνα για στοιχειώδη μουσικά πράγματα, όπως είναι οι υφές των ήχων (αν μου επιτρέπετε τον όρο), κάτι λογικό αφού αναπτύχθηκε σε μία περίοδο όπου δεν υπήρχαν ηλεκτρικά ή ηλεκτρονικά όργανα.

 

β) Δεν έχει μέριμνα για την αναπαράσταση μικροδιαστημάτων (μιλάω πάντα για το τονικό μουσικό σύστημα όπως το ξέρουμε στη Δύση).

 

γ) Έχει δυσανάλογα μεγάλο χρόνο εκμάθησης σε σχέση με το σύνολο των πληροφοριών που είναι σε θέση να μεταφέρει.

 

δ) Έχει πολλές φορές εγκαταληφθεί από συνθέτες χωρίς να τους δημιουργήσει ιδιαίτερα προβλήματα (η πλειοψηφία των συνθετών του 20ου αιώνα χρησιμοποιεί λίγο ή πολύ το δικό της σύστημα μουσικής σημειολογίας).

 

Η ταμπλατούρα είναι μία προσπάθεια για ένα πιο efficient τρόπο μεταφοράς μουσικών πληροφοριών, που απευθύνεται εκ' των πραγμάτων σε κιθαρίστες. Βεβαίως και αυτή έχει τα δικά της προβλήματα.

 

Όσο για το αρχικό ερώτημα, δηλαδή αν πρέπει να μάθει ο φίλος μας παρτιτούρα ή ταμπλατούρα, η απάντηση είναι ιδιαίτερα εύκολη: θα μάθεις αυτό που θέλει ο δάσκαλός σου, ο οποίος ενέχει ρόλο πατέρα για σένα όσο είσαι υπό την εποπτεία του. Αν δεν έχεις δάσκαλο, τότε αναγκαστικά θα μάθεις τα πάντα, διότι δίχως κατευθηντήριες γραμμές θα ταλαιπωρηθείς μέχρι να βρεις το δρόμο σου. Είναι γλυκειά ταλαιπωρία, αλλά ταλαιπωρία...

 

Για άλλη μια φορά ο Wow! λέει σε ένα post αυτά που δεν γράψαμε οι υπόλοιποι σε 4 σελίδες...

Respect!

one colour: black - and shades of grey

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου